iSMA CONTROLLI rozwija w Gdańsku dział R&D
Producent rozwiązań do automatyki budynkowej inwestuje w ludzki potencjał i kreatywne myślenie w tworzeniu nowych technologii. Planuje zatrudnić programistów embedded i high-level oraz inżynierów elektroników, automatyków i testerów.
Zbigniew Niemcunowicz, szef R&D w iSMA CONTROLLI Poland S.A.
Założona w 2015 roku firma Global Control 5 S.A., oferująca sprzęt i oprogramowanie dla sektora automatyki budynkowej, w połowie 2021 roku połączyła się z włoską spółką Controlli S.p.A., producentem zaworów regulacyjnych i siłowników dla sektora HVAC. Po fuzji powstała iSMA CONTROLLI, która wprowadza na rynek europejski i światowy inteligentne systemy zarządzania automatyką budynkową.
'Połączenie firm rozszerzyło portfolio produktów. Włosi produkują automatyczne zawory budynkowe kontrolujące i mierzące przepływ wody, ciśnienie i temperaturę. Jest to element ściśle powiązany z automatyką budynkową, nad którym Global Control 5 (obecnie iSMA CONTROLLI Poland S.A.) wcześniej pracowała. Uzupełniamy się. Polski oddział jest mocny nie tylko w sprzęcie i oprogramowaniu urządzeń, ale tworzy również własny system operacyjny dla produkowanych sterowników, jak również aplikacje pozwalające sprawnie konfigurować urządzenia w systemie automatyki budynkowej. Im więcej produktów będziemy mogli podłączyć do naszego systemu, tym bardziej będzie to atrakcyjne dla klientów' - mówi Zbigniew Niemcunowicz, szef działu R&D w iSMA CONTROLLI. - 'Dzięki temu, że współpracujemy z firmą, która działa od 85 lat, podczas gdy my dopiero od 7 lat, jesteśmy bardziej zaufanym graczem na globalnym rynku. Firma z Włoch jest stabilna i konsekwentna, a dzięki naszej zwinności sprawniej dostosowuje swoje rozwiązania do potrzeb klientów. Nasz młody zespół projektowy zyskał możliwość inwestowania w nowe technologie i szybko podbija świat nowatorskimi pomysłami.'
iSMA CONTROLLI rozwija się szybko tworząc urządzenia na podstawie autorskich pomysłów, buduje prototypy i opracowuje własne oprogramowania wbudowane i aplikacyjne. Prowadzi kompleksowe testy i badania przed-certyfikacyjne. Efektem tych działań jest produkcja seryjna w tysiącach sztuk urządzeń miesięcznie. Sprzedażą zajmuje się sieć dystrybutorów i partnerów w ponad 50 krajach na świecie. Firma wciąż podnosi swoje przychody (w 2020 odnotowała obrót w wysokości prawie 5,2 mln EUR), rozbudowuje linie produkcyjne i zwiększa liczbę pracowników. Obecnie zatrudnia 190 osób i prowadzi nowe rekrutacje.
W 2017 roku spółka otrzymała nagrodę PROGRESS - Perła Innowacji. Dwukrotnie znalazła się w rankingu Financial Times FT1000, a w 2021 roku w rankingu Diamenty Forbes’a. Dwa lata wcześniej Deloitte zaliczył firmę do 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. Wśród nagrodzonych produktów znalazł się kontroler iSMA-B-MAC36NL w kategorii Rozwiązanie IoT Roku 2000 w amerykańskim ControlTrends Award, a rok później jego kolejny model znalazł się wśród finalistów brytyjskiego konkursu Building Controls Industry Association (BCIA) Awards w kategorii Innowacje Techniczne Roku. Ostatnia przyznana nagroda w konkursie AHR Expo Innovation Awards 2022 w kategorii Automatyka Budynkowa zostanie odebrana na targach AHR Expo w Las Vegas na początku lutego br.
Przez 7 lat istnienia na rynku polska firma rozwijała oprogramowanie i urządzenia takie jak sterowniki programowalne, sterowniki AAC/DDC i sterowniki klima-konwektorów, moduły I/O (We/Wy), VAV - kontrola wentylacji i ogrzewania, panele HMI, panele użytkowników i urządzenia peryferyjne (czujniki, przekaźniki, przełączniki itp.). Wszystkie produkty są dedykowane dużym obiektom użyteczności publicznej (szkoły, stadiony, lotniska, magazyny, szpitale) i komercyjnej (biura, galerie handlowe, hotele i restauracje), w których trzeba sterować wentylacją, oświetleniem, temperaturą i optymalizować zużycie mediów.
Tomasz Bal, wiceprezes iSMA CONTROLLI Poland S.A.
'Zaczynaliśmy od prostych modułów mierzących między innymi temperaturę, by następnie rozszerzać bardziej skomplikowane oprogramowania i urządzenia' - opowiada Tomasz Bal, wiceprezes firmy. - 'Powstały sterowniki, które nie tylko przesyłają informacje, ale mają zaprogramowaną logikę. Innowacje związane są z użytkową stroną urządzeń dotyczą m.in. udogodnień dla instalatorów. Staramy się, aby produkty były proste i szybkie w uruchamianiu oraz obsłudze, co przekłada się również znacząco na obniżenie kosztów wdrażania i utrzymania systemu w budynku.'
W Gdańsku pion R&D ma trzy podstawowe działy. Pierwszy projektuje elektronikę, czyli urządzenia, z których budowany jest system automatyki budynkowej. Drugi zajmuje się oprogramowaniem tych urządzeń, ale również aplikacji wykorzystywanych do sterowania, a trzeci testowaniem zarówno urządzeń, jak i kompleksowym testowaniem oprogramowania. Poza R&D jest Dział Jakości, który sprawdza i dopuszcza urządzenia do produkcji, odpowiada za certyfikację i decyduje o gotowości produktu do wypuszczenia na rynek. 'Mamy laboratorium i narzędzia, które pozwalają przetestować czy nasze produkty spełniają normy. Dział R&D jest wyposażony w profesjonalny sprzęt niezbędny do sprawnego projektowania i testowania urządzeń. Obecnie nie wymaga dodatkowych inwestycji poza dalszym rozwijaniem kompetencji i myśli technologicznej' - twierdzi Zbigniew Niemcunowicz. - 'Potrzebujemy programistów C/C#/.NET oraz product owner’ów i analityków, którzy mając doświadczenie w programowaniu będą zarządzali projektami od strony wymagań biznesowych, w porozumieniu z działem Business Development. Pracujemy w metodologiach zwinnych Agile i potrzebujemy również scrum masterów, którzy przy pomocy narzędzi JIRA/Confluence będą czuwali nad sprawną i dynamiczną realizacją prac projektowych. Stawiamy na to aby ludzie dobrze czuli się w firmie. Nie budujemy wielkiej hierarchii osób decyzyjnych i mimo to, że mamy całkiem spory budynek, to nawet prezesi są dostępni dla każdego pracownika. Wszyscy mówią sobie po imieniu i zarówno młodsi, jak i bardziej doświadczeni pracownicy dobrze wpasowują się w panującą tutaj atmosferę. W Gdańsku pracuje około 100 osób, wiele z nich zna się nie tylko z pracy, ale również buduje relacje towarzyskie poza firmą. W branży programistów i inżynierów zarobki są naprawdę atrakcyjne. Wiadomo, że każdy rozsądny pracodawca dba o benefity i systemy motywacyjne. Nam zależy na tym, żeby ludzie przychodzili do pracy zadowoleni i wychodzili myśląc jak fajnie spędzili tutaj czas robiąc ciekawe rzeczy i spotykając się z ludźmi, z którymi dobrze się czują. Staramy się zauważać i doceniać każdego, kto wychodzi z jakąś inicjatywą i pomysłami.' Obecnie szansę dołączenia do zespołu mają osoby o różnym profilu wykształcenia, ale najbardziej pożądani są przedstawiciele zawodów technicznych, głównie programiści.
'SCRUM - metodologia pracy, jaką przyjęliśmy w firmie' - dodaje szef R&D - 'polega m.in. na spotkaniach przeglądowych online co dwa tygodnie. Uczestniczą w nich niemal wszyscy, począwszy od projektantów do prezesów. Podczas takiego spotkania każdy może się wypowiedzieć na temat nowych projektów, jakości wykonania urządzeń i ich funkcjonalności.'
Sterowniki iSMA CONTROLLI są małymi komputerami, które dzięki przemyślanym algorytmom, odpowiednim złączom komunikacyjnym oraz peryferiom są w stanie kontrolować elementy automatyki budynkowej. Podłączone w system BMS (Building Management Systems) komunikują się między sobą różnymi interfejsami, protokołami BACnet lub Modbus. W dużych systemach biurowych takich urządzeń może być kilka lub kilkanaście tysięcy. Muszą być sprawnie monitorowane przez odpowiednie osoby lub algorytmy. Dzięki usprawnieniom zarządzania włączania lub wyłączania oświetlenia w odpowiednim momencie, kontrolowania siły wentylacji czy ogrzewania pomieszczeń w zależności od liczby osób, systemy BMS przynoszą duże oszczędności zarządcom budynków. Oczywiście nie tylko administratorzy systemów zarządzają komfortem. W przestrzeniach użytkowych mogą znajdować się panele do regulacji temperatury i wentylacji. Nowa wersja panelu dotykowego pojawi się do końca pierwszego kwartału 2022 roku. Pozwoli on nie tylko ustawić wymagane parametry, ale sprawdzi również jaka jest temperatura, wilgotność oraz poinformuje o jakości powietrza w danym pomieszczeniu.
Sterownik iSMA-B-MAC36NL i nowa wersja panelu dotykowego informacyjno-regulującego
Komponenty do urządzeń, takie jak płytki PCB czy podzespoły elektroniczne, firma iSMA CONTROLLI sprowadza z Azji i Europy, ale cały montaż elektroniki, testy produkcyjne oraz pakowanie urządzeń końcowych i dystrybucja odbywa się w Polsce. Dział Produkcji szybko się rozwija i również potrzebuje wykwalifikowanych pracowników.
'Dostawy komponentów mamy zapewnione na rok do przodu, ale sytuacja na rynku zmusza nas do podejmowania odpowiednich działań na ewentualność ich braku. Nasz bardzo zwinny dział projektowania elektroniki szybko reaguje na problemy w dostawach. Przewidując opóźnienia tworzymy nowe rozwiązania bazujące na tym, co jest dostępne. Obecnie jest to jedyna, choć dosyć kosztowna opcja, bo trzeba przeprojektować urządzenie. Z drugiej strony, jeśli otrzymujemy wiadomość, że najbliższa dostawa będzie za sześć lat, to nie ma innego sposobu. Naszym plusem są wysokie kompetencje załogi umożliwiające kompleksowe projektowanie urządzeń i modyfikację oprogramowania, dzięki czemu bez problemu możemy produkować, bazując na nowych komponentach' - mówi Zbigniew Niemcunowicz. - 'Staramy się też na bieżąco monitorować rynek w poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań. W dziale R&D chętnie wdrażamy nowe technologie w czujnikach i procesorach, prototypujemy wykorzystując nowinki znanych producentów elektroniki i decydujemy o wykorzystaniu ich w naszych urządzeniach.'
Rozmawiała: Agnieszka Kubasik