Polska

Jak wyglądał rynek surowców w 2022 roku?

Po pandemii ceny niektórych surowców nieco się ustabilizowały, ale ponownie wzrosły w wyniku wojny rosyjsko-ukraińskiej, globalnego załamania gospodarczego i spadku zapotrzebowania w Chinach.

Wzrosty

Najbardziej wartościowym surowcem okazał się węgiel, którego ceny w 2022 roku eksplodowały w górę o 157%, głównie z powodu inwazji Rosji na Ukrainę i rezygnacji z rosyjskiego gazu. Na drugim miejscu (87%) znalazł się lit, którego ceny od początku 2021 roku wzrosły 11-krotnie i wciąż pozostają na wysokim poziomie ponad 70 tys. USD za tonę. Trzecie miejsce (43%) zajął nikiel

W wyniku wysokich cen litu, niklu i innych metali akumulatorowych, średni koszt pakietów baterii litowo-jonowych w 2022 roku wzrósł po raz pierwszy od 2010 roku. Według prognoz ceny pakietów wzrosną również w 2023 roku i prawdopodobnie spadną w 2024 roku.

Ubiegły rok był również pozytywny dla uranu, ponieważ kraje odnowiły swoje plany dotyczące energii jądrowej, aby walczyć z kryzysem energetycznym. W szczególności Niemcy przedłużyły okres eksploatacji trzech elektrowni, które miały zostać zamknięte w 2022 r., a Japonia zapowiedziała przyspieszony restart kilku nieczynnych reaktorów.

Po inwazji Rosji na Ukrainę ceny ropy naftowej wzrosły do maja 2022 roku do najwyższego poziomu od 2013 roku. Jednak między czerwcem a końcem grudnia ceny spadły z około 116 dolarów za baryłkę do 80 dolarów za baryłkę (spadek o 31%). W sumie w 2022 r. ropa naftowa przyniosła zwrot na poziomie -3%. Spadek zysków był spowodowany spowolnieniem gospodarczym na świecie i ścisłą blokadą COVID-19 w Chinach.

© elements.visualcapitalist.com

Spadki

Ujemne zyski większości towarów można w dużej mierze przypisać ustabilizowaniu się cen na niższych poziomach po hossie w 2021 i na początku 2022 roku.

Ceny magnezu zmniejszyły się o ponad połowę w 2022 roku, spadając z rekordowego poziomu we wrześniu 2021 roku. Podobnie, ceny cyny również unormowały się po wzroście z powodu bezprecedensowego popytu ze strony sektora elektronicznego podczas odbicia gospodarczego po pandemii.

Zmienność w europejskim gazie ziemnym (gaz TTF) była jednym z najważniejszych wydarzeń roku. Ceny wzrosły w sierpniu do około 340 EUR za megawatogodzinę, ponieważ region starał się zmniejszyć swoją zależność od Rosji. Od tego czasu jednak spadły z powodu łagodniejszych temperatur w zimie i ogólnego spadku zapotrzebowania na energię. Mimo to, średnio ceny TTF były o 150% wyższe w 2022 roku niż w 2021 roku.

Ceny miedzi, które zazwyczaj odzwierciedlają stan globalnej gospodarki, w 2022 roku spadły o 16%, ponieważ wzrost gospodarczy zwolnił i zmniejszyła się aktywność gospodarcza Chin. W regionach Ameryki Łacińskiej i Afryki, które są dużymi dostawcami tego metalu, pojawiają się zakłócenia w produkcji, co w połączeniu ze złagodzeniem ograniczeń związanych z COVID-19 w Chinach, przyczyniło się do wzrostu cen miedzi w zeszłym miesiącu, podnosząc je do siedmiomiesięcznego maksimum na poziomie ponad 9,55 tys. USD za tonę.

Jaki będzie rok 2023?

Rosnące stopy procentowe na całym świecie zwiększyły koszt kapitału w 2022 roku, co wydrenowało pieniądze z rynków towarowych, w związku z czym niedobory podaży mogą się utrzymywać. W miarę ponownego otwarcia się Chin i złagodzenia środków blokujących, popyt na surowce się zwiększy wywierając presję na wzrost cen. Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje w reakcji na mocniejsze notowania amerykańskiej waluty, w której wyceniane są metale bazowe. W dostawach 3-miesięcznych wyceniana jest niżej o 0,4% - po 8.94 tys. USD za tonę.

Ceny ropy wzrosną ze względu na wzrost popytu, ale przewidywany jest "przejściowy rok" dla metali bazowych, gdzie ceny mają pozostać stosunkowo stabilne. Perspektywy dla metali szlachetnych są bardziej pozytywne, a ceny złota mają zawisnąć w okolicach 1,86 USD za uncję pod koniec 2023 roku.

Zapraszamy na jednodniowe targi elektroniki we Wrocławiu! Zapisz się

Źródła: wnp.pl; elements.visualcapitalist.com