Polska

10 mln dekoderów do wymiany za niemal 5 mld PLN

Kontrowersyjna ustawa Lex Pilot, narzucająca kolejność wyboru kanałów programów telewizyjnych na pilocie w taki sposób, aby na pięciu pierwszych miejscach znalazły się kanały telewizji publicznej, będzie się wiązała z dodatkowymi kosztami dla Polaków.

PiS wraz z koalicjantami nie pozwolił na odrzucenie w pierwszym czytaniu nowelizacji Prawa komunikacji elektronicznej. To oznacza, że "Lex Pilot" trafi teraz do komisji. W projekcie jest zapis narzucający obowiązek ustawiania kanałów TVP na pierwszych pięciu miejscach na pilocie. Fot. Bartlomiej Magierowski. Źródło: Business Insider

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej oceniła, że wprowadzenie obowiązku odbioru telewizji hybrydowej i wdrożenie modelu a la carte, czyli wybierania pojedynczych kanałów do swojego pakietu, spowodują konieczność wymiany niemal wszystkich dekoderów telewizji płatnej. Telewizja hybrydowa umożliwia łączenie tradycyjnej emisji sygnałów telewizyjnych z treściami multimedialnymi za pośrednictwem szerokopasmowego internetu.

Jeden z proponowanych zapisów projektu ustala kolejność kanałów programów telewizyjnych na pilocie tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały telewizji publicznej - stąd projekt jest przez część komentatorów nazywany "Lex Pilot".

Branża zrzeszająca operatorów i nadawców apeluje o wykreślenie szkodliwych zapisów oraz o dialog z rynkiem. Na swojej stronie internetowej Polska Izba Komunikacji Elektronicznej opublikowała oświadczenie izb gospodarczych w sprawie nietransparentnego sposobu procedowania zmian w Prawie komunikacji elektronicznej oraz ustawy wprowadzającej, tzw. Lex Pilot:

— Mimo sprzeciwu Sejm przyjął w pierwszym czytaniu niekonsultowany z rynkiem, rządowy projekt nowelizacji Prawa komunikacji elektronicznej. Wczoraj po raz czwarty z rzędu została odwołana Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, która miała się zajmować dalszym procedowaniem projektu w sejmie i konsultować zmiany z rynkiem — czytamy w komunikacie. — Jako przedstawiciele przedsiębiorców, wśród których są nadawcy prywatni i operatorzy, jesteśmy oburzeni nietransparentnym procesem legislacyjnym, który dotyczy implementacji Prawa komunikacji elektronicznej. Od kilku tygodni na rynku pojawiają się niepotwierdzone doniesienia medialne, dotyczące rzekomych zmian w projekcie opracowywanych przez projektodawcę, lecz nadal brak jest konkretnych propozycji, z którymi mogliby się zapoznać przedsiębiorcy. Obecnie zaproponowany kształt regulacji rynku telewizyjnego został ogłoszony przez rząd w ostatnich tygodniach ubiegłego roku, bez jakichkolwiek konsultacji publicznych. Zmiany głęboko ingerują w swobodę działalności gospodarczej i wprowadzą niespotykany dotąd chaos, który odbije się negatywnie na działalności polskich przedsiębiorców, mediów prywatnych, operatorów oraz przede wszystkim – na przyzwyczajeniach i portfelach widzów. Sektor świadczy usługi dla blisko 10 milionów gospodarstw domowych w kraju i każdy z klientów odczuje negatywną zmianę wynikającą z tych nieprzemyślanych i szkodliwych propozycji. 

Posiedzenia komisji odwoływane są z dnia na dzień i przekładane na kolejne terminy, które także są odwoływane. Przedsiębiorcy, których zmiany mogą kosztować setki milionów złotych i uniemożliwią im swobodne zarządzanie jakością oferty, stanowczo przeciw temu protestują. Zmiany w Prawie komunikacji elektronicznej w sposób diametralny mogą odmienić oblicze rynku płatnej telewizji w Polsce, który dziś jest jednym z najbardziej konkurencyjnych oraz różnorodnych w Europie. Lex Pilot doprowadzi do wyższych opłat za telewizję, przyczyni się do pogorszenia jakości kanałów i ograniczy bogactwo wyboru. Rząd przejmie też kontrolę nad pilotami Polaków i wybierze kanały obowiązkowe oraz ustali ich kolejność.

Apelujemy o prowadzenie transparentnych rozmów z rynkiem, zaprzestanie dalszych prac nad zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji poprzez ustawę wdrażającą PKE i umożliwienie uczciwych konsultacji, które do dziś nawet się nie rozpoczęły.

Branża zrzeszająca m.in. operatorów i nadawców telewizyjnych jest przeciwna wprowadzeniu Lex Pilot i w tej sprawie mówi jednym głosem.

Oświadczenie podpisali: Jerzy Straszewski, Prezes Zarządu, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej; Andrzej Dulka, Prezes Zarządu, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji; Stefan Kamiński, Prezes Zarządu, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji; Teresa Wierzbowska, Prezes Zarządu, Związek Pracodawców Prywatnych Mediów Lewiatan; Karol Skupień, Prezes Zarządu, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej; Paweł Wołoch, Prezes Zarządu, Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza; Włodzimierz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Fundacja Wspierania Komunikacji Elektronicznej „Piksel”; Tadeusz Marczewski, Prezes Zarządu, Fundacja Wspierania Nowych Technologii Telekomunikacyjnych „Protelko”.

Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej

Szacujemy, że mniej niż 5% dekoderów do odbioru TV płatnej wykorzystywanych w Polsce umożliwia dziś odbiór funkcjonalności telewizji hybrydowej. Wdrożenie obowiązku odbioru tej telewizji oznaczałoby wymianę prawie całego sprzętu dla 10 mln gospodarstw domowych. Zamówienie nowych dekoderów, następnie ich produkcja, zmiana umów z klientami i na koniec montaż to wieloletni proces. Koszty z tym związane pochłoną prawie 5 mld PLN, a wprowadzenie takich zmian może oznaczać problemy wielu operatorów i w konsekwencji utratę dostępu do płatnej TV przez część klientów — powiedział Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzesza prawie 70 firm stanowiących integralną część polskiego rynku mediów elektronicznych. Do Izby należą operatorzy szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu i usług wykorzystywanych przez operatorów w ich działalności biznesowej.

Operatorzy - członkowie izby docierają w całej Polsce do prawie 4,5 miliona abonentów, świadcząc usługi dostępu do programów telewizyjnych i radiowych, internetu oraz telefonii cyfrowej. Reprezentują ponad 90% krajowego rynku telewizji kablowej. PIKE jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej, reprezentuje również polski rynek kablowy na forum międzynarodowym, m.in. poprzez członkostwo w Cable Europe.

Źródła: PIKE; wnp.pl