Polska

Aptiv ofiarą afery NCBiR

Projekt największego w Polsce producenta elektroniki motoryzacyjnej został odrzucony w konkursie Szybkiej Ścieżki NCBiR. Znalazł się wśród 12 firm, które według ministerstwa nie zasługiwały na przyznane wcześniej granty.

© Aptiv Services Poland S.A.

Kierowane przez Grzegorza Pudę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w okresie od 1 marca do 28 kwietnia sprawdziło prawie 120 projektów, spośród których 85 uznano za godne przyznania środków z prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Szybka Ścieżka - Innowacje Cyfrowe, finansowanego z funduszy europejskich. Dwóch wnioskodawców zrezygnowało jeszcze przed procesem kontroli, w pięciu przypadkach stwierdzono nieprawidłowości, a 15% stanowczo odrzucono.

Do połowy maja ponownej kontroli poddano większą grupę podmiotów i na podstawie ponownej weryfikacji uznano, że dofinansowanie należy się 98 projektom, natomiast 12 firm nie spełniło kryterium oceny lub naruszone zostały przez nie postanowienia regulaminu konkursu, jak czytamy na stronie pb.pl. Jednak nie wiadomo dokładnie, co konkretnie spowodowało odrzucenie ich wniosków. 

W gronie odrzuconych znalazła się nie generująca zysków białostocka firma Chime Networks, której projekt „opracowania rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa podmorskiej infrastruktury światłowodowej” miał być dofinansowany maksymalną w ramach Szybkiej Ścieżki kwotą 123 mln PLN. Podobny los spotkał poddane wydłużonej kontroli jednoosobowe przedsiębiorstwo Postquant (kwota 55 mln PLN) i jego projekt: „Rozwiązania IOT do śledzenia towarów w łańcuchu dostaw i monitorowania parametrów ich transportu”. Oba podmioty w lutym br. wskazali posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba ujawniając, że są one powiązane z współrządzącą i kontrolującą NCBiR Partią Republikańską Adama Bielana. Z listy beneficjentów skreślona została również firma Myokyon sp. z o.o.(prawie 15 mln PLN) z projektem: „Urządzeń klasy HID pełniących rolę interfejsów człowiek-komputer dla osób pełno- i niepełnosprawnych wraz z demonstratorem technologii szkoleń stanowiskowych (VR) stanowiących odpowiedź na potrzeby przemysłu 4.0”. Dofinansowania nie dostanie też LDE Polska sp. z o.o. (7,5 mln PLN) na opracowanie „systemu monitorowania wodnych instalacji przeciwpożarowych w celu wczesnego wykrywania wycieków i mitygacji potencjalnych awarii z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i machine learning”. Zaskakujące dla branży elektronicznej jest jednak to, że wśród odrzuconych znalazła się firma Aptive Services Poland S.A. (6,7 mln PLN), która składała wniosek na zrealizowanie projektu „platformy monitorowania kierowcy pojazdów ciężarowych w celu wykrywania sytuacji zagrażających bezpieczeństwu w ruchu drogowym, wykorzystującej czujniki optyczne 2D”. 

Przedstawiciele odrzuconych firm skonsultowali się ze swoimi prawnikami i czekają na uzasadnienie decyzji o odebraniu przyznanych im grantów, by podjąć kroki prawne wobec NCBiR.

Źródło: pb.pl; gov.pl

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!