Polska

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: Medicalgorithmics zawiera nowe partnerstwo, PKP Intercity inwestuje w elektryczne lokomotywy, Stellantis i CATL budują fabrykę akumulatorów LFP w Europie, a TSMC zwiększa inwestycje w Japonii.

Grafika ilustrująca cotygodniowy news na portalu tek.info.pl "Krótkie, ale ważne"© tek.info.pl

Medicalgorithmics — nowe partnerstwo, które ma zrewolucjonizować rynek diagnostyki kardiologicznej

Medicalgorithmics, znaczący gracz na polskim rynku medtech wchodzący w skład indeksu sWIG80, ogłosił rozpoczęcie współpracy z europejskim liderem w dziedzinie diagnostyki kardiologicznej. W ramach tej współpracy polska spółka dostarczy swojemu europejskiemu partnerowi kompleksową platformę technologiczną do diagnostyki arytmii serca, wykorzystującą autorskie algorytmy sztucznej inteligencji (AI).

System Medicalgorithmics został już z sukcesem skomercjalizowany w 22 państwach, a posiadane przez firmę zezwolenia regulacyjne umożliwiają jego wprowadzenie na ponad 50 rynków.

Jarosław Jerzakowski, członek zarządu ds. operacyjnych w Medicalgorithmics, podkreśla, że nowe partnerstwo ma kluczowe znaczenie dla pozycji firmy na globalnym rynku usług kardiologicznych.

Platforma diagnostyczna Medicalgorithmics jest jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie rozwiązań zdolnym do wykrywania 26 rodzajów zaburzeń pracy serca. Dzięki automatyzacji procesu analizy sygnałów EKG, czas oczekiwania na raport może być skrócony nawet 20-krotnie.

 Centrum Rozwoju i Serwisu firmy Gebauer & Griller w Gliwicach© Materiały prasowe

Gebauer&Griller otwiera nowoczesne centrum B&R w Gliwicach

Gebauer&Griller, światowy lider w dziedzinie innowacji i technologii, ogłosił otwarcie swojego nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Gliwicach.

Decyzja o lokalizacji nowego centrum nie była przypadkowa. Gliwice zostały wybrane ze względu na strategiczne położenie, dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę technologiczną. Centrum będzie koncentrować się na zaawansowanych projektach badawczych i innowacjach w dziedzinie projektowania, produkcji przewodów elektrycznych i badań materiałów z metali lekkich.

Grupa GG, zatrudniająca około 4000 pracowników w 13 lokalizacjach na całym świecie, jest jedną z austriackich rodzinnych firm przemysłowych odnoszących największe sukcesy.

Polska Grupa Militarna wkracza na rynek dronów

Polska Grupa Militarna podjęła ważny krok w kierunku innowacji technologicznych, ogłaszając wejście na rynek bezzałogowych systemów powietrznych (BSP).

Zarząd spółki ogłosił powołanie specjalnego zespołu, którego zadaniem jest zaprojektowanie i komercjalizacja BSP. W skład tego zespołu wchodzą eksperci z różnych dziedzin, co świadczy o interdyscyplinarnym podejściu do przedsięwzięcia. Projekt obejmuje zarówno aspekty techniczne, jak i operacyjne. Opracowano już wstępne prototypy i koncepcje, formalizując działania firmy w tym obszarze.

Polska Grupa Militarna planuje zaprezentować w pełni funkcjonalny projekt drona w lutym 2024 roku, a testy poligonowe mają się rozpocząć w marcu tego samego roku. Pierwszym produktem będzie dron obserwacyjny o zasięgu 30-50 km, a następnie rozpoczną się prace nad dronem uderzeniowym. Drony obserwacyjne Polskiej Grupy Militarnej mają znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w monitoringu, inspekcjach technicznych, fotogrametrii oraz w operacjach ratowniczych i logistycznych.

Stellantis © Materiały prasowe

Stellantis i CATL budują fabrykę akumulatorów LFP w Europie

Koncern Stellantis, właściciel takich marek jak Jeep, Peugeot, Fiat i Alfa Romeo, ogłosił, że we współpracy z chińskim gigantem CATL, zbuduje w Europie fabrykę akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), które są znane z niższych kosztów produkcji, choć ich parametry nie są tak dobre jak ma to miejsce w przypadku innych technologii.

Maxime Picat, szef Stellantis ds. zaopatrzenia i łańcuchów dostaw, podkreślił znaczenie dostępności aut elektrycznych dla konsumentów, wskazując na LFP jako technologię, która pozwala znaleźć kompromis między kosztami a wydajnością. Lokalizacja nowej fabryka nie została jeszcze ujawniona.

Firmy planują stworzenie joint venture w Europie, co jest znaczącym krokiem w strategii Stellantis dotyczącej elektryfikacji. W ramach umowy CATL na początku współpracy będzie odpowiedzialny za dostarczanie akumulatorów LFP swojemu nowemu partnerowi.

Warto zauważyć, że Stellantis już buduje trzy gigafabryki akumulatorów w Europie, we Francji, Włoszech i Niemczech.

PKP Intercity inwestuje w nowoczesne, elektryczne lokomotywy

PKP Intercity, polski międzyregionalny przewoźnik kolejowy, rozstrzygnął przetarg na zakup 46 nowych lokomotyw elektrycznych, które będą obsługiwać połączenia krajowe. Wybranym dostawcą jest spółka Newag, która jako jedyna złożyła ofertę na realizację tego projektu.

Przetarg, ogłoszony w sierpniu tego roku, przyciągnął uwagę branży ze względu na swoją wartość i znaczenie dla modernizacji polskich kolei. Newag zaproponował ofertę o wartości 1 mld 173 mln PLN, obejmującą produkcję lokomotyw jednosystemowych o prędkości 160 km/h. Lokomotywy te będą wyposażone w system bezpieczeństwa ETCS poziomu drugiego (L2), co jest ważnym krokiem w podnoszeniu standardów bezpieczeństwa na polskich torach.

PKP Intercity planuje, że nowe lokomotywy pojawią się na torach już w 2025 roku. W ramach umowy Newag będzie odpowiedzialny za utrzymanie lokomotyw do pierwszej naprawy na poziomie utrzymania P4, z udziałem pracowników przewoźnika.

Producent mikrochipów zwiększa inwestycje w Japonii

Tajwańska firma TSMC, uważana za największego na świecie producenta mikrochipów, ogłosiła plany budowy trzeciej fabryki w prefekturze Kumamoto w Japonii. Informacja ta, przekazana przez agencję Kyodo, stanowi ważny krok w rozwoju globalnego przemysłu półprzewodników. Planowana inwestycja, szacowana na 20 mld USD, ma na celu wzmocnienie pozycji TSMC na rynku azjatyckim i zwiększenie jej mocy produkcyjnych oraz zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na mikrochipy, szczególnie w branży motoryzacyjnej.

W czerwcu 2022 roku rząd Japonii wyraził zgodę na budowę pierwszego zakładu TSMC w Kumamoto, który został oficjalnie otwarty. Zakład ten, będący wspólnym przedsięwzięciem z Sony Group Corp, skupia się na produkcji zaawansowanych chipów. Oczekuje się, że drugi zakład w tej samej lokalizacji, z planowaną miesięczną produkcją na poziomie 55 tys. jednostek, rozpocznie działalność pod koniec 2024 roku.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

Zaproszenie na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024© tek.info.pl