Polska

Politechnika Śląska i AIUT otwierają laboratorium robotów mobilnych

Samodzielne autonomiczne pojazdy, które dostarczają towary i przewożą ludzi, są teraz w centrum uwagi Politechniki Śląskiej. Uczelnia otworzyła Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych, realizując projekt z AIUT, liderem w automatyce przemysłowej.

Robot autonomiczny od firmy AIUT© Materiały Prasowe

Studenci Politechniki Śląskiej będą korzystać z nowego Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych, które zaprojektowała i kompleksowo wyposażyła w sprzęt firma AIUT. Nowa przestrzeń dydaktyczna pozwoli przyszłym inżynierom doskonalić umiejętności w zakresie projektowania i konstruowania samojezdnych pojazdów, wykorzystywanych m.in. w procesie dostaw materiałów na halach produkcyjnych oraz w magazynach. Mowa w szczególności o pojazdach klasy AMR (ang. Autonomous Mobile Robots), AGV (ang. Automated Guided Vehicles) oraz systemach umożliwiających ich stosowanie. – Otwierając laboratorium do projektowania pojazdów autonomicznych, stawiamy kolejny krok w kierunku współpracy z przemysłem. Naszym priorytetem jest przygotowanie studentów do pracy z nowoczesnymi technologiami, a laboratorium zapewni im dostęp do zaawansowanych rozwiązań i robotów, pozwalając na zdobycie cennego doświadczenia i wiedzy niezbędnej w tworzeniu przemysłu przyszłości – mówi prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych.

Nowo otwarte laboratorium mieści się na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, w budynku Centrum Nowych Technologii. Jak podkreślają władze uczelni, będą mogli z niego korzystać studenci różnych wydziałów i kierunków studiów. – To ważne, aby firmy technologiczne, takie jak my, wspierały kompetencyjnie rozwój przyszłych kadr i przygotowywały inżynierów do wyzwań, z jakimi mierzy się przemysł. To przywilej móc przybliżać studentom nowe technologie w zakresie robotyki mobilnej. To dziedzina, która niezwykle prężnie się rozwija i rynek będzie potrzebował doświadczonych specjalistów w tym zakresie. Dlatego jako projektant i producent nowoczesnych systemów intralogistycznych i autonomicznych robotów mobilnych w pełni zaangażowaliśmy się w ten projekt – mówił Marek Gabryś, prezes AIUT.

Uroczyste otwarcie Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych na Politechnice Śląskiej© Materiały Prasowe

Autonomia jazdy: roboty mobilne do nauki i testów

W nowym laboratorium studenci po raz pierwszy będą mogli zbudować autonomicznego robota od podstaw i go testować. Nabędą umiejętności w zakresie projektowania i konstruowania nowoczesnych pojazdów, a także budowania całych systemów intralogistycznych w oparciu o transport zrobotyzowany. Do dyspozycji grup jest sześć profesjonalnych stanowisk szkoleniowych wyposażonych w odpowiedni sprzęt i licencje programowe. Wśród nich między innymi stanowiska do nauki i badań technik napędowych stosowanych w robotyce mobilnej, nowoczesnych technik komunikacyjnych, systemów nawigacji naturalnej i bezpieczeństwa. W laboratorium znajdzie się także strefa testowa z autonomicznymi robotami mobilnymi klasy AMR (ang. Autonomous Mobile Robots) z serii AIUT Formica.

Współpraca Politechniki Śląskiej z firmą AIUT przynosi uczelni nie tylko nowoczesną i przyjazną studentom przestrzeń dydaktyczną, ale także partnera w obszarze edukacyjnym, badawczym i kadrowym. – Rynek robotyki mobilnej prężnie się rozwija i notuje skokowy wzrost. To doskonały moment, aby kształtować kompetencje młodych kadr w zakresie projektowania zrobotyzowanych systemów transportowych, systemów zarządzania flotą robotów mobilnych i konstruowania autonomicznych pojazdów. W laboratorium utworzono stanowisko do nauki i badań nad technikami analizy danych procesowych, które są kluczowe w ocenie efektywności pracy rozwiązań przemysłowych – zaznacza dr inż. Marek Drewniak, kierownik Sekcji Badań i Rozwoju w Dziale Automatyki w firmie AIUT, koordynujący projekt otwarcia laboratorium.

Warto wspomnieć, że studenci Politechniki Śląskiej mają również możliwość odbywania praktyk oraz dołączenia do płatnego programu stażowego w AIUT.

 Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych na Politechnice Śląskiej© Materiały Prasowe

Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych to najnowsza inicjatywa Politechniki Śląskiej, która rozszerza ofertę edukacyjną i badawczą uczelni, obejmującą już Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 i laboratoria dydaktyczne technologii 5G. Projekt ten wpisuje się w strategiczny kierunek uczelni, skoncentrowany na Automatyzacji Procesów i Przemysłu 4.0, i jest częścią Priorytetowych Obszarów Badawczych. Działania te są zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, szczególnie z celem 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024.© tek.info.pl