
Szansa na ratunek dla Saule
Nazwisko Olgi Malinkiewicz i nazwa jej firmy Saule Technologies kilka lat temu obiegły całą prasę i stały się nadzieją na wykreowanie innowacyjnej w skali światowej polskiej technologii. Niestety na całe lata spółka pogrążyła się w wewnętrznych sporach.
Już w roku 2021 Saule rozpoczęła pilotażową produkcję ogniw perowskitowych we Wrocławiu. Rok później, w sierpniu 2022 roku firma osiągnęła duży sukces: otrzymała wsparcie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wysokości 85 mln PLN na budowę fabryki perowskitowych modułów fotowoltaicznych na podłożach elastycznych. Aby jednak zrealizować projekt, Saule musiało dysponować 40 mln PLN wkładu własnego. W składzie akcjonariuszy firmy są między innymi japoński inwestor HIS oraz od 2020 roku polskie fundusze Columbus i DC24 ASI, które miały dostarczyć owe 40 milionów wkładu własnego. Jednak jak twierdzi Olga Malinkiewicz, zamiast zainwestować w Saule, Columbus i DC24 ASI rozpoczęły finansowanie Saule pożyczkami na ponad 80 mln zł, a teraz próbują naprawić swoje błędy kosztem innych akcjonariuszy. Według informacji Pulsu Biznesu z maja 2025 wartość pożyczek udzielonych Saule Technologies wraz z odsetkami to 90 mln PLN.
Pożyczki udzielane były również Oldze Malinkiewicz jako osobie prywatnej: - Skutkuje to tym, że dzisiaj mam kilkanaście milionów złotych długu jako osoba prywatna i w związku z tym odczuwałam presję na to, bym robiła w Saule to, czego oczekują ode mnie Columbus i DC24 ASI. Jednocześnie doprowadzono do odejścia z Saule osób z doświadczeniem biznesowym, którego ja nie miałam. W ten sposób łatwo było mną manipulować, a bez zgody prokurenta wyznaczonego przez DC24 ASI nie mogłam zrobić praktycznie nic – twierdzi Olga Malinkiewicz dla Pulsu Biznesu.
Temat budowy linii produkcyjnej małych modułów perowskitowych ugrzązł w miejscu, podobnie jak obiecujące rozmowy z potencjalnymi partnerami Saule: Amazon, Panasonic, Logitech i Samsung. W końcu, na początku maja 2025, do Prokuratury Krajowej wpłynęło właśnie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez członków zarządu Columbusa Energy oraz członków rad nadzorczych spółek grupy Saule. Zawiadomienie dotyczy także działania na szkodę spółek przez akcjonariuszy Saule Technologies i Saule (pierwsza spółka jest notowana na NewConnect, ale nie prowadzi działalności operacyjnej, która skoncentrowana jest w spółce zależnej Saule).
W miniony piątek pojawiła się szansa na rozwiązanie tej zawiłej sytuacji: Saule Technologies S.A. poinformowało o propozycji transakcji złożonej przez osobę prywatną do Columbus Energy S.A. oraz DC24 Alternatywna Spółka Inwestycyjna Sp. z o.o., polegającej na odkupieniu wszystkich wierzytelności przysługujących tym firmom oraz odkupieniu wszystkich akcji posiadanych przez Columbus Energy S.A. w Saule Technologies S.A.
- Jestem gotowa do dalszej pracy, ale tylko pod warunkiem etycznego biznesu, a do tego potrzebujemy jak najszybszej spłaty zadłużenia oraz wymiany udziałowców i inwestorów - mówi Olga Malinkiewicz dla Pulsu Biznesu.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!