Polska
article miniature

Olga Malinkiewicz i Saule Technologies z nagrodą European Inventor Award 2024

Polska fizyczka, Olga Malinkiewicz, wraz z zespołem Saule Technologies, zdobyła prestiżową nagrodę European Inventor Award 2024 w kategorii Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), przyznawaną przez Europejski Urząd Patentowy (EPO).

Olga Malinkiewicz i zespół Saule Technologies zostali docenieni za opracowanie nadających się do druku, innowacyjnych, elastycznych i cienkich ogniw słonecznych z perowskitów, które umożliwiają bardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej zarówno z naturalnych, jak i sztucznych źródeł. Zastosowanie technologii druku atramentowego powoduje, że produkcja ogniw jest bardziej przyjazna dla środowiska i pozwala na redukcję zużycia energii, wspierając tym samym zrównoważony rozwój.

Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za otrzymanie tej nagrody. To wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale i dla wspaniałego zespołu Saule Technologies, bez którego ten sukces nie byłby możliwy. Tak naprawdę to nagroda także dla wszystkich naukowców, którzy chcą, aby ich odkrycia przyniosły praktyczne korzyści całemu społeczeństwu . Przejście z etapu badań naukowych do etapu komercjalizacji opracowanej technologii jest niezwykle trudne. Większość wynalazców ponosi na tym etapie porażkę. Nam się udało. Mam nadzieję, że nasz sukces doda skrzydeł, energii i wiary wszystkim tym, którzy mają odwagę marzyć. Do dzieła! mówi polska fizyczka, cytowana przez portal mamstartup.

Drukowane ogniwa słoneczne stworzone przez Olgę Malinkiewicz i jej zespół są na tyle lekkie, że arkusz o rozmiarach jednego metra kwadratowego można łatwo podnieść, trzymając go jedynie pomiędzy dwoma palcami. Dzięki zastosowaniu perowskitów, które charakteryzują się zdolnością do absorpcji szerokiego spektrum długości fal świetlnych, nowatorska technologia nie tylko otwiera nowe możliwości zastosowania, ale jest również opłacalna. Warto również wspomnieć, że Malinkiewicz i jej zespół otrzymali również Popular Prize – nagrodę publiczności.

W kategorii MŚP, oprócz polskiego zespołu, w finale znaleźli się także Bruno Mottet i Lyderic Bocquet z Francji za ich metodę wykorzystania energii osmotycznej oraz fińscy naukowcy Sirpa i Markku Jalkanen, którzy opracowali skierowaną immunoterapię na komórki nowotworowe.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!