Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Prestiżowe wyróżnienia dla MAB Robotics i AGH Space Systems, XTPL sprzedaje dla sektora militarnego w USA a Apator zawarł wielomilionowy kontrakt. Przeczytajcie też o wkładzie krakowskich inżynierów w rozwój Volvo ES90.

Młode zespoły wyróżnione

AGH Space Systems, zespół studentów i studentek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zwyciężył w zawodach Australian Rover Challenge 2025 (ARCh), które odbyły się w dniach 27-30 marca 2025 roku na Uniwersytecie w Adelajdzie. W ścisłym finale drużyna AGH Space Systems pokonała 14 zespołów z całego świata.

Z kolei inny młody zespół, start-up z Poznania MAB Robotics, znalazł się na prestiżowej liście The Robot Report. Opublikowana właśnie lista prezentuje organizacje, które w opinii jej autorów wykazały się innowacyjnością, wpływem i postępem w technologii robotyki. Na liście znalazł się poznański startup MAB Robotics, specjalizujący się w robotach kroczących i technologii sterowania ruchem, którego robot został doceniony za innowację, jaką jest możliwość operowania pod wodą. Na ten moment jest on jedynym czworonożnym robotem, który to potrafi. Niedawno firma wdrożyła swojego robota do inspekcji kanałów burzowych w Zduńskiej Woli, co pozwoliło na zbudowanie map 3D podziemnej infrastruktury w mieście oraz na zebranie danych inspekcyjnych, które pomogą w ocenie stanu technicznego i planowaniu prac serwisowych.

Nowe kontrakty

XTPL S.A. poinformował natomiast o sprzedaży urządzenia Delta Printing System dla klienta przemysłowego z siedzibą w USA. Klient jest wykonawcą zbrojeniowym, działającym w sektorze obronnym. Urządzenie DPS będzie wykorzystywane do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych oraz prototypowania. Transakcja została zawarta w wyniku działalności spółki zależnej XTPL Inc. z siedzibą w Bostonie, która również będzie obsługiwać transakcję operacyjnie. Otwarcie biura XTPL Inc., w postaci centrum demonstracyjno-sprzedażowego w Bostonie, było częścią strategii Spółki przyjętej w listopadzie 2023 roku. Spółka sprzedała dotąd na rynku Ameryki Płn. łącznie 8 urządzeń DPS.

Apator poinformował o zawarciu umowy z Energa-Operator na dostawy liczników energii elektrycznej zdalnego odczytu z funkcją przedpłaty. Wartość umowy wynosi 28,8 mln zł netto z terminem realizacji dostaw przypadającym na lata 2025 i 2026. Liczniki zdalnego odczytu oferujące jednocześnie możliwość korzystania z funkcji przedpłaty to innowacyjne urządzenia ułatwiające kontrolę nad zużyciem energii, które działają na zasadzie pre-paid, czyli po wcześniejszym doładowaniu.

Serce Volvo ES90 bije w Krakowie

Zespół z krakowskiego centrum technologicznego Volvo odegrał kluczową rolę w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania i technologii dla Volvo ES90. Skupiając się na trzech obszarach: Software & Electronics Platform (SWEP), Connectivity & Infotainment (CONX) oraz Safe Vehicle Automation (SVA), eksperci z Tech Hub w Krakowie opracowali m.in. platformę, na której zbudowany jest cały system Infotainment włączając w to diagnostykę oraz moduł aktualizacji oprogramowania. Ponadto, dzięki funkcji central computer sleep, która zwiększa efektywność energetyczną, zasięg ES90 wyszedł poza dotychczasowe maksima. Najnowszy elektryczny sedan Volvo daje możliwość przejechania nawet 700 km w cyklu WLTP.

Zespół z Krakowa miał także ogromny wkład w rozwój systemu bezpieczeństwa, opracowując m.in. system poduszek powietrznych (SRS) i moduł ratunkowy eCall. Pierwszy z nich to układ bezpieczeństwa w pojazdach, który wspomaga pasy bezpieczeństwa, redukując obrażenia podczas kolizji. ECall zaś to system automatycznego powiadamiania służb ratunkowych o wypadkach drogowych, który działa w pojazdach na terenie UE, aktywując się automatycznie lub ręcznie (przycisk SOS) i przekazując dane o lokalizacji oraz zdarzeniu. Krakowscy specjaliści pracowali też nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie komunikacji, cyberbezpieczeństwa i technologii 800V, które są kluczowe dla przyszłości elektrycznych modeli Volvo.

Volvo Cars Tech Hub w Krakowie nie tylko wspiera rozwój pojazdów definiowanych przez oprogramowanie, ale również odgrywa kluczową rolę w optymalizacji procesów produkcyjnych, wprowadzając technologie do fabryk Volvo na całym świecie. Krakowscy specjaliści pracują nad rozwojem i ulepszaniem systemów ERP, a także oprogramowaniem wspierającym nowe fabryki podzespołów, takie jak silniki elektryczne nowej generacji, megacasting oraz nową linię do produkcji baterii. Oprócz tego, wdrażają rozwiązania zwiększające możliwość zbierania danych z hardware używanego w fabrykach – jest to kluczowe dla koncepcji Przemysł 4.0, której celem jest stworzenie inteligentnych fabryk, w których maszyny, systemy i ludzie współpracują w czasie rzeczywistym, zwiększając efektywność i elastyczność produkcji.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!