Polska
article miniature

Eberspächer otwiera nowy zakład produkcyjny w Polsce

Eberspächer zainaugurował działalność nowego zakładu w Przylesiu, zlokalizowanego na terenie przemysłowym 7R Park Przylesie. Obiekt o powierzchni 12 500 m² został zaprojektowany z myślą o produkcji systemów zarządzania temperaturą dla elektrycznych autobusów miejskich i autokarów, odpowiadając na rosnący popyt w sektorze elektromobilności.

- Rosnący popyt na autobusy elektryczne wymaga zwiększenia naszych zdolności produkcyjnych w zakresie systemów klimatyzacji autobusowejwyjaśnił Jörg Steins, dyrektor generalny Grupy Eberspächer.

Jednostka biznesowa Bus and Coach działa w Polsce od siedmiu lat. Wcześniej produkcja odbywała się w zakładzie Eberspächer w Oławie, który nadal specjalizuje się w wytwarzaniu nagrzewnic samochodowych dla wszystkich typów napędów. Do nowej lokalizacji przeprowadza się obecnie około 100 pracowników. Oprócz przeniesionych linii produkcyjnych i centralnego magazynu części zamiennych, w Przylesiu powstaje linia do seryjnej produkcji nowoczesnych systemów zarządzania temperaturą, dedykowanych elektrycznym autobusom miejskim i autokarom czołowych międzynarodowych producentów. Docelowo roczna produkcja ma wynosić nawet 20 000 takich systemów.

- Mając około 30 procent więcej mocy produkcyjnych w porównaniu do poprzedniej lokalizacji, jesteśmy idealnie przygotowani na obecne i przyszłe zamówienia z rynku elektromobilnościpodkreślił Jörg Steins.

W ciągu najbliższych trzech do pięciu lat Eberspächer planuje zwiększyć zatrudnienie w Przylesiu do 150 pracowników. - Jestem przekonany, że współpraca z tak renomowanymi partnerami będzie sprzyjała dynamicznemu rozwojowi naszej gminnej wspólnotymówił Tymoteusz Drebschok, wójt gminy Olszanka.

Budynki z naciskiem na zrównoważony rozwój

Nowy zakład zlokalizowany na terenach przemysłowych 7R Park Przylesie znajduje się zaledwie dwa kilometry od węzła autostrady A4/E40. Fabryka wykorzystuje ekologiczne rozwiązania, takie jak instalacja fotowoltaiczna i system ogrzewania i chłodzenia oparty na pompach ciepła, dzięki którym emisja CO2 została zmniejszona o 50%, a zapotrzebowanie na energię pierwotną ograniczono o 70% w porównaniu z tradycyjnymi budynkami. Inwestycja obejmuje nie tylko produkcję, ale także planowanie procesów, realizację zamówień oraz kontroling.

Jak podkreślił Oliver Wels, wiceprezes wykonawczy jednostki Bus and Coach: - Podczas projektowania zakładu priorytetem były aspekty środowiskowe. Zrównoważony rozwój jest integralnym elementem naszej strategii.

Produkcja innowacyjnych systemów dla elektromobilności

Oprócz linii przeniesionych z Oławy w nowym zakładzie budowane są również dwie nowe linie produkcyjne. Od stycznia 2025 roku w fabryce ruszy seryjna produkcja systemu zarządzania temperaturą AC138 EVO. To flagowy produkt Eberspächer, wyposażony w opatentowaną technologię odwracania obiegu powietrza, dedykowany autobusom elektrycznym i hybrydowym. System, korzystający z ekologicznego czynnika chłodniczego CO₂ (R744), charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną.

- AC138 EVO z opatentowanym odwróceniem obiegu powietrza jest naszym zaawansowanym technologicznie i definiującym rynek, topowym produktem dla rynku elektromobilności  – dodał Oliver Wels. 

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!