USA wspiera rozwój półprzewodników: Dotacje dla GlobalWafers i Bosch
Stany Zjednoczone przyspieszają realizację strategicznych planów w ramach ustawy CHIPS and Science Act. Departament Handlu zatwierdził dotacje na rozwój produkcji półprzewodników dla tajwańskiego GlobalWafers i niemieckiego Boscha. Nowe inwestycje w Teksasie, Missouri i Kalifornii mają zwiększyć krajową produkcję płytek krzemowych i chipów, wspierając kluczowe sektory gospodarki oraz elektromobilność.
GlobalWafers stawia na USA: 406 mln USD dotacji i nowe fabryki
Departament Handlu USA przyznał tajwańskiej firmie GlobalWafers dotacje w wysokości 406 mln USD. Środki zostaną przeznaczone na budowę zakładów w Sherman (Teksas) i St. Peters (Missouri), gdzie produkowane będą zaawansowane płytki krzemowe dla sektora obronnego, lotniczego i układów pamięci. Dzięki temu powstanie ponad 2500 nowych miejsc pracy. Projekty stanowią część większej inwestycji wartej niemal 4 mld USD.
GlobalWafers podkreśla, że wsparcie w ramach ustawy CHIPS umożliwi pierwszą w USA wysokonakładową produkcję 300-milimetrowych płytek krzemowych do zaawanasowanych półprzewodników. Rozszerzona ma też zostać produkcja płytek krzemowych na izolatorach.
Pewne obawy związane z realizacją dotacji w ramach amerykańskiej ustawy CHIPS budzi objęcie urzędu przez prezydenta elekta Donalda Trumpa w przyszłym miesiącu. Firma GlobalWafers uspokaja jednak, że obowiązujące umowy są prawnie zabezpieczone. Co więcej, ustawa została zaproponowana jeszcze podczas pierwszej kadencji Trumpa, co daje nadzieję na kontynuację.
Niepewność budzą jednak kwestie importu surowców, których brakuje w Stanach Zjednoczonych. Tajwański producent będzie zmuszony sprowadzać je z zagranicy, a potencjalne taryfy celne, które były elementem polityki Donalda Trumpa, mogą wpłynąć na opłacalność produkcji.
GlobalWafers zarządza 18 fabrykami zlokalizowanymi w dziewięciu krajach. W 2022 roku firma ogłosiła plany budowy zakładu w Teksasie, wartego 5 mld USD, który ma zajmować się produkcją 300-milimetrowych półprzewodnikowych płytek krzemowych. GlobalWafers jest jedną z pięciu firm dominujących na globalnym rynku produkcji płytek krzemowych 300 mm – wspólnie kontrolują one ponad 80% produkcji. Co istotne, około 90% płytek krzemowych pochodzi z Azji Wschodniej.
Bosch inwestuje w Kalifornii: 225 mln USD na modernizację fabryki
Bosch podpisał wstępne porozumienie z Departamentem Handlu USA, zapewniając sobie potencjalne wsparcie w wysokości 225 mln USD na modernizację fabryki w Roseville w Kalifornii. Niemiecka firma zamierza zainwestować 1,9 mld USD w przekształcenie zakładu w ośrodek produkujący i testujący półprzewodniki z węglika krzemu (SiC).
Technologia SiC ma kluczowe znaczenie dla elektromobilności, umożliwiając większy zasięg i szybsze ładowanie pojazdów EV. W kwietniu ubiegłego roku Bosch ogłosił plan przejęcia aktywów TSI Semiconductors, amerykańskiego producenta chipów, wraz z jego fabryką w Roseville. Finalizacja transakcji nastąpiła w sierpniu 2023 roku. Od tego momentu Bosch rozpoczął przekształcanie zakładu. Według zapowiedzi już w 2026 roku ruszy tam produkcja pierwszych chipów opartych na technologii SiC, które będą wytwarzane na 200-milimetrowych płytkach krzemowych.
- Produkcja chipów SiC w Stanach Zjednoczonych jest kluczową częścią naszego strategicznego planu wzmocnienia naszego portfolio półprzewodników i wsparcia naszych lokalnych klientów. Chipy z węglika krzemu pomagają zapewnić większy zasięg i bardziej wydajne ładowanie w pojazdach akumulatorowo-elektrycznych i pojazdach hybrydowych typu plug-in, aby zapewnić konsumentom przystępne cenowo opcje elektromobilności — powiedział Michael Budde, prezes działu Mobility Electronics w firmie Bosch.
Fabryka w Roseville, działająca od prawie 40 lat, specjalizuje się w projektowaniu i produkcji półprzewodników na potrzeby branży motoryzacyjnej i przemysłowej. Obecnie zatrudnia około 250 osób. Bosch podkreślił, że kluczowym argumentem za modernizacją istniejącego zakładu, zamiast budowy nowego, była możliwość zachowania doświadczonej kadry pracowniczej, której kompetencje są nieocenione w procesie transformacji fabryki.
- Przyjęliśmy unikalne podejście, aby przekształcić istniejącą fabrykę płytek, zamiast budować nowy obiekt. Głównym powodem była utalentowana siła robocza zatrudniona w Roseville. Już teraz pokazali oni swoje umiejętności i determinację, przekształcając zakład pod kątem przyszłej produkcji chipów z węglika krzemu — powiedział Thorsten Scheer, kierownik zakładu w Roseville i regionalny prezes Bosch Mobility Electronics w Ameryce Północnej.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!