Świat
article miniature

USA potroi produkcję półprzewodników do 2032

Zgodnie z najnowszym raportem Stowarzyszenia Przemysłu Półprzewodnikowego (SIA) oraz Boston Consulting Group (BCG), Stany Zjednoczone mają szansę potroić swoje krajowe zdolności produkcyjne półprzewodników w przeciągu najbliższej dekady, osiągając rekordowy 203% wzrost.

Raport pt. „Emerging Resilience in the Semiconductor Supply Chain” przewiduje, że udział Stanów Zjednoczonych w globalnej produkcji zaawansowanych układów logicznych (poniżej 10 nm) wzrośnie z 0% w 2022 roku do 28% w 2032 roku. Dodatkowo USA mają osiągnąć ponad jedną czwartą (28%) globalnych nakładów inwestycyjnych w latach 2024-2032, ustępując miejsca jedynie Tajwanowi (31%). 

Raport stwierdza, że inwestycje sektora, wspomagane przez zachęty związane z ustawą CHIPS and Science Act, są na dobrej drodze do ożywienia produkcji półprzewodników w Ameryce oraz wzmacniania amerykańskich łańcuchów dostaw. Ponadto wskazuje on na działania polityczne, które mają na celu dalsze umacnianie łańcuchów dostaw, wspieranie badań i rozwoju oraz projektowania chipów, rozwijanie kadry pracowniczej w sektorze półprzewodników, a także zapewnienie, że ustawa CHIPS przyniesie maksymalne korzyści dla gospodarki i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z raportem, w ciągu dekady (2022-2032) Stany Zjednoczone zanotują wzrost mocy produkcyjnych w zakresie półprzewodników o 200%. Oznacza to znaczącą zmianę w porównaniu z poprzednimi dziesięcioma latami (2012-2022), kiedy to wzrost wyniósł zaledwie 11% i był najniższy wśród głównych regionów produkujących chipy. Poza tym udział USA w światowej zdolności produkcyjnej półprzewodników wzrośnie z 10% w momencie wprowadzenia ustawy CHIPS and Science Act w 2022 roku do 14% w 2032 roku. To pierwszy od dziesięcioleci wzrost krajowej produkcji półprzewodników w USA w stosunku do reszty świata. Gdyby nie wprowadzenie tej ustawy, udział Stanów Zjednoczonych mógłby spaść do 8% do 2032 roku.

W raporcie zaznaczono ponadto, że Stany Zjednoczone nadal odgrywają wiodącą rolę na świecie pod względem wkładu w globalny łańcuch wartości, zajmując pozycję lidera w sektorach technologii półprzewodnikowej o wysokiej wartości dodanej, takich jak projektowanie chipów, automatyzacja projektowania elektronicznego (EDA) oraz produkcja sprzętu do wytwarzania półprzewodników. Raport zwraca również uwagę na to, że polityka przemysłowa może przyczynić się do powstawania dodatkowych przeszkód, zwiększając ryzyko dla łańcucha dostaw. Jeżeli programy zachęt oraz szeroko zakrojona polityka przemysłowa doprowadzą do inwestycji, które nie opierają się na zasadach rynkowych, może to prowadzić do nadkoncentracji lub nadprodukcji. Dlatego też zachęty rządowe powinny skupiać się na umożliwieniu celowych, rozproszonych inwestycji opartych na mechanizmach rynkowych.

Raport bada również działania podejmowane w innych krajach mające na celu stymulowanie produkcji i innowacji w dziedzinie półprzewodników, a także znaczenie zapewnienia firmom produkującym czipy otwartego dostępu do globalnych klientów i dostawców. 

Skuteczne działania polityczne, takie jak ustawa CHIPS and Science Act, pobudzają do większych inwestycji w amerykański przemysł półprzewodnikowy. Inwestycje te pomogą Ameryce zwiększyć jej udział w globalnej produkcji w dziedzinie półprzewodników, co przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia konkurencyjności technologicznej powiedział Rich Templeton, przewodniczący rady dyrektorów Texas Instruments i przewodniczący rady SIA. Kontynuacja i rozwijanie współpracy między rządem a przemysłem zapewni utrzymanie tego temp.

Raport zwraca również uwagę na sposób, w jaki rządy i przedsiębiorstwa wspólnie działają, aby zwiększyć odporność sektora. Ustawa CHIPS and Science Act, zarezerwowała 39 mld USD na zachęty dla produkcji półprzewodników oraz wprowadziła oddzielne ulgi podatkowe na inwestycje w zaawansowaną produkcję. Unia Europejska przedstawiła europejski akt o półprzewodnikach, Chiny zainicjowały trzecią fazę swojego Funduszu Inwestycyjnego Przemysłu Układów Scalonego (IC), a w Tajwanie, Korei, Japonii, Indiach i na całym świecie pojawiły się różne inne programy zachęt. Równolegle firmy dokonały znaczących inwestycji, zarówno w ugruntowanych, jak i nowych regionach. Raport przewiduje, że nakłady inwestycyjne wyniosą 2,3 bln USD wydatków kapitałowych (capex) w latach 2024-2032, w porównaniu do 720 mld USD w dekadzie poprzedzającej wprowadzenie ustawy CHIPS (2013-2022).

W raporcie podkreślono, że mimo postępów we wzmacnianiu produkcji półprzewodników w USA, konieczne są dodatkowe działania polityczne, które zapewnią, że kraj pozostanie na właściwym kursie do rozwiązania istniejących problemów w łańcuchach dostaw i zwiększenia swojego udziału w zdolnościach produkcyjnych. Działania te powinny również skupić się na umacnianiu pozycji USA w takich obszarach jak zaawansowane technologie logiczne, projektowanie, EDA i produkcja sprzętu, w obliczu wzrostu globalnej konkurencji.

Ustawa CHIPS and Science Act umożliwiła Stanom Zjednoczonym intensyfikację krajowej produkcji półprzewodników oraz działalności badawczo-rozwojowej. Przed nami jednak jeszcze wiele pracy, aby osiągnąć pełne efekty tych działań. Oczekujemy na dalszą współpracę z liderami rządowymi w celu tworzenia polityki, która będzie rozwijać potencjał kadr STEM, wspierać badania naukowe, promować wolny handel oraz zapewniać dostęp do globalnych rynków. Działania te mają na celu także rozwijanie i przedłużanie kluczowych programów zachęt stwierdził John Neuffer, prezes i dyrektor generalny SIA.

Zachęty produkcyjne wprowadzone w ramach ustawy CHIPS przyczyniły się do znaczących inwestycji w sektorze półprzewodników w Stanach Zjednoczonych. Od momentu jej wprowadzenia, firmy z tej branży ogłosiły realizację ponad 80 nowych projektów w 25 stanach o łącznej wartości niemal 450 mld USD prywatnych inwestycji, które przewidują stworzenie ponad 56 000 nowych miejsc pracy w ekosystemie półprzewodników oraz będą miały wpływ na powstanie setek tysięcy dodatkowych miejsc pracy w całej amerykańskiej gospodarce.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!