Polska
article miniature

Ruszyła rozbudowa fabryki Miele w Ksawerowie

Koncern Miele rozpoczął prace związane z rozbudową fabryki pralek w Ksawerowie pod Łodzią. To już druga inwestycja w tym zakładzie w ciągu ostatnich pięciu lat. Decyzja o rozszerzeniu działalności w Polsce jest częścią strategii oszczędnościowej firmy, która przenosi produkcję z Niemiec do tańszych lokalizacji.

Miele, znany producent sprzętu AGD klasy premium, zmaga się ze spadkiem popytu na swoje produkty. Międzynarodowy kryzys gospodarczy i wzrost cen surowców znacząco wpłynęły na wyniki finansowe firmy. W odpowiedzi koncern wdrożył program naprawczy, który zakłada przeniesienie części produkcji oraz zwolnienie nawet 2000 pracowników na całym świecie, głównie w tzw. obszarach pośrednich, jak administracja czy logistyka.

Kluczową rolę w tych planach odgrywa fabryka w Ksawerowie pod Łodzią. Zgodnie z zapowiedziami, do 2027 roku Miele planuje przenieść tam produkcję pralek oraz stworzyć około 700 nowych miejsc pracy. Starostwo Powiatowe w Pabianicach wydało zgodę na rozbudowę zakładu, która obejmuje powiększenie hali produkcyjno-magazynowej oraz budowę nowego parkingu. Dzięki inwestycji fabryka zwiększy swoje możliwości produkcyjne.

Rozbudowa zakładu przyniesie wymierne korzyści lokalnej społeczności. Gmina Ksawerów może liczyć na wyższe wpływy z podatku od nieruchomości, które wynoszą 33,10 PLN za każdy metr kwadratowy budynku produkcyjnego. Nowe miejsca pracy wzmocnią także lokalny rynek, choć Miele nie podało jeszcze oficjalnych szczegółów dotyczących zatrudnienia.

Miele to światowy lider w produkcji sprzętu AGD klasy premium, w swojej ofercie posiada urządzenia do gotowania, pieczenia, gotowania na parze, urządzenia chłodnicze, ekspresy do kawy, zmywarki, pralki oraz urządzenia do pielęgnacji podłóg. Oferta Miele obejmuje także zmywarki, pralki i suszarki bębnowe dla sektora biznesowego, jak również urządzenia do dezynfekcji i sterylizacji, które stosowane są w placówkach medycznych i laboratoriach.

 Założona w 1899 roku firma posiada osiem zakładów produkcyjnych w Niemczech, po jednym w Austrii, Czechach, Chinach, Rumunii i Polsce, a także dwa zakłady należące do włoskiej filii specjalizującej się w technologii medycznej, Steelco.

Miele jest reprezentowana na globalnym rynku poprzez sieć własnych oddziałów sprzedażowych oraz sieć dystrybutorów w niemal 100 krajach świata. To rodzinne przedsiębiorstwo, obecnie zarządzane przez czwarte pokolenie, zatrudnia blisko 23 000 osób, z czego około 11 800 pracuje w Niemczech.

Centrala firmy mieści się w Gütersloh, w regionie Westfalii.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!