Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości.
Na pewno na szczególną uwagę zasługuje wiadomość o nowej głowicy do ultraprecyzyjnego dozowania od XTPL. Piszemy też o nowych kontraktach APS Energia i Creotech Instruments, a także o nowej siedzibie Elmark Automatyka.
XTPL osiągnął kamień milowy w pracach B+R nad multigłowicą do druku technologią UPD
Od momentu przyjęcia Strategii na lata 2023-2026 w ubiegłym roku, XTPL prowadził prace badawczo-rozwojowe nad projektem nakierowanym na opracowanie multigłowicy do druku autorską technologią UPD (Ultra Precise Dispensing). Produkt znajduje się obecnie w fazie rozwoju, natomiast osiągnięto ważny kamień milowy projektu – z powodzeniem opracowano prototyp multigłowicy, który umożliwił demonstrację równoległego i precyzyjnego druku z 8 dysz jednocześnie, przy zachowaniu niezależności sterowania każdym z 8 kanałów. Według Zarządu, XTPL jest obecnie jedyną firmą na świecie, która zademonstrowała z sukcesem równoległy druk wieloma dyszami precyzyjnych struktur (mniejszych niż 10 mikrometrów) z nanotuszami o wysokiej lepkości. Prototyp multigłowicy spotkał się z dużym zainteresowaniem podczas prezentacji skierowanej do wybranych, kluczowych klientów z branży zaawansowanej mikroelektroniki. Dotychczasowa komercjalizacja rozwiązań spółki dotyczyła technologii UPD opartej o druk jedną dyszą, nowe rozwiązanie kreuje szereg dodatkowych korzyści i przewag, co może skutkować wykorzystaniem technologii XTPL w nowych branżach i polach aplikacyjnych. Prace B+R nad multigłowicą będą kontynuowane w latach 2025-2026 w bliskim dialogu z zainteresowanymi klientami.
Technologia UPD (Ultra Precise Dispensing) rozwijana przez XTPL pozwala nanosić na niemal dowolne podłoże, np. elektroniczną płytkę PCB, niezwykle małe ilości specjalnych materiałów z dokładnością do 1 μm, tzw. mikrometra (1-milionowa część metra). Precyzja, kompatybilność z najszerszym na rynku zakresem lepkości funkcjonalnych tuszów, a także możliwość operowania na elastycznych podłożach i skomplikowanych strukturach trójwymiarowych, w tym tzw. schodkowych, pozwala przekraczać bariery z jakimi spotykają się współczesne metody produkcji zaawansowanej elektroniki.
Lukratywny kontrakt APS Energia
APS Energia ma umowę z H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych na dostarczenie przetwornic statycznych do wagonów. Średnioroczna wartość dostaw będzie wynosiła około 15,7 mln PLN, a łączne wynagrodzenie wyniesie 78,7 mln PLN. Pięcioletnia umowa przewiduje dostawę pierwszego kompletu urządzeń w maju 2025 roku, a ostatniego we wrześniu 2029 roku.
Elmark Automatyka w nowej siedzibie
Nowa lokalizacja Elmark Automatyka przy ulicy Rzecznej 8 w Warszawie posiada łączną powierzchnię ponad 3 260 m². Nowo otwarta siedziba łączy Centrum Dystrybucyjne i Edukacyjne. Nowe Centrum dystrybucyjne, to przede wszystkim większa powierzchnia (2 183 m2), magazyn wysokiego składowania i półautomatyczna obsługa regałów magazynowych. Przestrzeń przy ul. Rzecznej 8 to także nowe, rozbudowane Centrum Edukacyjne, w którym firma organizuje szkolenia oraz przeprowadza wspólnie z klientami testy sprzętu. Jakość szkoleń potwierdza certyfikat Universal Robots.
Nowa umowa Creotech Instruments z ESA
Creotech Instruments S.A. podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie realizacji projektu „SPACE WEATHER NANOSATELLITES SYSTEM ENHANCEMENT PHASE 0/A”, w którym Creotech Instruments S.A. jest liderem (prime contractor). Projekt obejmuje fazę 0-A (wstępną) przygotowania satelity i misji kosmicznej polegającej na pomiarze parametrów pogody kosmicznej, w tym w szczególności wpływu aktywności słonecznej na warunki na orbicie okołoziemskiej. Spółka będzie odpowiedzialna za projektowanie satelity opartego na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat.
Wartość Fazy 0-A (projektowej, objętej kontraktem) wynosi ok. 175 tys. EUR, z czego około połowa przypada na Creotech Instruments. Partnerem w projekcie odpowiedzialnym za ładunek użyteczny jest Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Okres realizacji projektu wynosi 9 miesięcy. Po tym etapie planowane są kolejne rozmowy z ESA w celu negocjowania kontraktu na budowę satelity pogody kosmicznej, a następnie możliwej konstelacji satelitarnej, w oparciu o projekt realizowany w fazie 0-A.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!