Nowy zakład Stadler w Białymstoku otwarty
Szwajcarska firma Stadler otworzyła nowoczesny zakład produkcyjny w Białymstoku, specjalizujący się w wytwarzaniu zaawansowanych falowników prądu zmiennego. To strategiczna inwestycja, która nie tylko umacnia pozycję koncernu w Polsce, ale również ma istotny wpływ na rozwój sektora transportu szynowego.
Nowo otwarty zakład Stadler Converter w Białymstoku specjalizuje się w opracowywaniu, rozwoju i produkcji zaawansowanych falowników trakcyjnych i pomocniczych. Firma planuje produkować tu ponad 500 urządzeń rocznie. Znajdą one zastosowanie w tramwajach, wagonach metra, a także w specjalistycznych środkach transportu, takich jak koleje zębate i wąskotorowe. Produkcja obejmie również ładowarki do baterii i inne komponenty kluczowe dla pojazdów transportu miejskiego. Fabryka w Białymstoku stanie się integralną częścią globalnej sieci produkcyjnej Grupy Stadler, wspierając inne zakłady firmy.
250 miejsc pracy dla specjalistów
Obecnie w zakładzie w Białymstoku zatrudnionych jest prawie 100 osób, ale firma zapowiada, że liczba ta wzrośnie do 250 w najbliższych latach. Stadler rekrutuje specjalistów z różnych obszarów, w tym inżynierii elektrycznej, konstrukcji, elektroniki mocy, inżynierii systemowej oraz programowania. Poszukiwani są również eksperci do zadań związanych z uruchamianiem i serwisowaniem urządzeń.
- Bardzo się cieszę, że z sukcesem zainaugurowaliśmy działalność kolejnego zakładu Stadlera w Polsce. Rozwijamy zakres naszej lokalnej działalności o produkcję falowników trakcyjnych, które będą dostarczane do wszystkich zakładów produkcyjnych w ramach Grupy Stadler. Jako centrum kompetencyjne będziemy pracować w Białymstoku nad dalszym rozwojem i doskonaleniem naszych produktów. Zakładamy przy tym współpracę z lokalnymi partnerami; dostawcami materiałów i usług, ale także z instytucjami. W ramach tworzenia 250 nowych miejsc pracy, szczególnie ważny będzie dla nas rozwój lokalnych kompetencji, który planujemy realizować we współpracy z Politechniką Białostocką. Jesteśmy dumni, że naszą działalnością możemy przyczynić się do wzmocnienia lokalnego rynku pracy, rozwoju tutejszych talentów oraz sieci lokalnych dostawców. Cieszymy się na realizację tych celów wspólnie z naszymi partnerami w regionie — podkreśla Wioleta Pyt, dyrektor operacyjna w Stadler Converter.
Stadler w Polsce: od lat w czołówce
Zakład Stadler Converter w Białymstoku to kolejna strategiczna inwestycja szwajcarskiej grupy Stadler na polskim rynku, na którym firma działa nieprzerwanie od 2006 roku. Koncern już wcześniej zbudował w naszym kraju solidną bazę produkcyjną – w Siedlcach powstają pojazdy szynowe przeznaczone zarówno dla krajowych, jak i międzynarodowych klientów, a fabryka w Środzie Wielkopolskiej specjalizuje się w produkcji stalowych pudeł tramwajowych.