Premium
article miniature

TOP 100 polskich firm OEM

Do 2023 niewiele się działo na szczycie naszego zestawienia 100 największych OEM z polskim kapitałem. I tak jak w ubiegłych latach lider i kilka pierwszych miejsc nieomal się nie zmieniały, tak obecnie pozmieniało się naprawdę bardzo dużo.

Optopol Technology do niedawna wchodził w skład koncernu Canon

Debiuty 2024

  • Optopol Technology Sp. z o.o. (miejsce 17, przychody za rok 2023: 214.4 mln PLN). Firma powstała w 1992 roku, natomiast w roku 1999 rozpoczęła produkcję własnych urządzeń. Optopol to jeden ze światowych liderów w dziedzinie automatycznej perymetrii oraz SOCT, z tysiącami urządzeń używanymi przez okulistów w ponad 90 krajach. Poza własnymi produktami, firma oferuje również szereg urządzeń okulistycznych i optycznych innych światowych marek. W roku 2010 Optopol, znajdujący się wówczas na GPW w Warszawie, został przejęty przez Canon – stąd też nieobecność na liście polskich OEM. Obecnie z powrotem powrócił do polskich właścicieli.
  • Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA (miejsce 31, przychody za rok 2023: 131.1 mln PLN). WZU SA specjalizuje się w produkcji trenażerów, symulatorów (w tym symulatorów walki elektornicznej), techniki rakietowej krótkiego oraz średniego zasięgu czy też systemów obserwacji i rozpoznania pola walki.
  • Metrum CryoFlex Sp. z o.o. (miejsce 68, przychody za rok 2023: 36.4 mln PLN). Metrum CryoFlex to polski producent aparatury medycznej, w ofercie którego znajdują się aparaty do kriochirurgii, krioterapii, presoterapii oraz lasery chirurgiczne. Firma istnieje na rynku od 1992 roku i w ostatnich 4 latach przeznaczyła ponad 2 miliony EUR na programy badawczo-rozwojowe. Swój awans na listę 100 największych polskich OEM zawdzięcza doskonałemu tempu rozwoju: jeszcze w roku 2021 przychody wynosiły jedynie 8.0 mln PLN.
  • Radionika Sp. z o.o. (miejsce 69, przychody za rok 2023: 36.4 mln PLN). Firma powstała w 2000 roku, natomiast założyciele działają w branży radiokomunikacyjnej od 1992 roku a na rynku kolejowym od 1994 roku. Głównym obszarem działalności jest ruchoma radiokomunikacja lądowa (PMR), wykorzystywana na kolei.

Orbitvu przejął w 2022 roku linie produktowe MODE360

  • Orbitvu Sp. z o.o. (miejsce 71, przychody za rok 2023: 36.3 mln PLN). Orbitvu pod koniec 2022 przejął działalność MODE360, polegającą na opracowywaniu i produkcji systemów automatycznej fotografii produktowej. Obecnie zespół składa się z ponad 20 inżynierów tworzących mechanikę, elektronikę i oprogramowanie wyrobów firmy. Orbitvu ma też własny zakład produkcyjny, dysponujący zaawansowanymi liniami obróbki CNC i montażu elektroniki.
  • Berger&Kraft Medical Sp. z o.o. (miejsce 72, przychody za rok 2023: 35.7 mln PLN). Berger and Kraft wykorzystuje nowoczesny design i zaawansowaną elektromedyczną inżynierię w takich dziedzinach jak elektrochirurgia, leczenie radiofrekwencją, lifting termiczny, fotobiostymulacja skóry i kosmetologia.
  • Atut Sp. z o.o. (miejsce 79, przychody za rok 2023: 30.6 mln PLN). ATUT Sp. z o.o. w Katowicach istnieje od 1989 roku i zajmuje się projektowaniem i produkcją innowacyjnych urządzeń elektroniki górniczej oraz przemysłowej. Firma projektuje systemy automatyki i sterowania, stosując własne konstrukcje elektroniki przemysłowej.
  • Etronika Sp. z o.o. (miejsce 86, przychody za rok 2023: 27.4 mln PLN). Etronika powstała w 2002 roku w wyniku realizacji planu połączenia i rozszerzenia działalności firm: optycznej OPTONIKA plus i elektronicznej ETRONIC. Firma specjalizuje się w konstrukcji przyrządów optycznych, optoelektronicznych i elektronicznych, mających zastosowanie w wojskowości. Etronika opracowała i produkuje celowniki dzienne i noktowizyjne, przyrządy obserwacyjno-celownicze, dalmierze laserowe, kamery termowizyjne z przeznaczeniem do systemów kierowania ogniem oraz przemysłu i ratownictwa.

ARP e-Vehicles powstało na bazie znajdującego się w fatalnej kondycji RAFAKO EBUS i jest przykładem udanej inwestycji ARP

  • PySENSE Sp. z o.o. (miejsce 89, przychody za rok 2023: 26.0 mln PLN). PySENSE dostarcza rozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy, umożliwiające transformację energetyczną w oparciu o dane i sztuczną inteligencję. Spółka szczyci się 40 zrealizowanymi projektami w branżach energetycznej, telekomunikacyjnej czy przemysłowej. 
  • ARP E-Vehicles Sp. z o.o. (miejsce 92, przychody za rok 2023: 24.1 mln PLN). We wrześniu 2020 roku Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) sfinalizowała umowę zakupu od RAFAKO S.A. spółki celowej zarejestrowanej pod nazwą RAFAKO EBUS Sp. z o.o. Tym samym ARP przejęła kontrolę nad projektem polegającym na opracowaniu, homologacji i rozpoczęciu seryjnej produkcji innowacyjnego autobusu elektrycznego. Obecnie w ofercie firmy znajdują się cztery modele autobusów elektrycznych, rozwijanych pod marką PILEA.
  • Ecumaster Sp. z o.o. (miejsce 97, przychody za rok 2023: 22.1 mln PLN). Firma Ecumaster została założona w 2009 roku i jest producentem systemów zarządzania silnikiem na rynku tuningu i sportów motorowych. Produkty firmy są z powodzeniem używane przez zespoły rywalizujące w wielu różnych formach sportów motorowych, takich jak drifting, wyścigi drag, rajdy i wyścigi torowe a sieć dealerska obejmuje wszystkie kraje europejskie, a także USA, Australię i Azję. Ecumaster powraca na listę TOP100 po rocznej nieobecności: w roku 2023 nie został na niej uwzględniony ponieważ zbyt późno złożył sprawozdanie finansowe.
Poprzednia
Strona: 3/7
Następna