Premium
article miniature

TOP 100 polskich firm OEM

Do 2023 niewiele się działo na szczycie naszego zestawienia 100 największych OEM z polskim kapitałem. I tak jak w ubiegłych latach lider i kilka pierwszych miejsc nieomal się nie zmieniały, tak obecnie pozmieniało się naprawdę bardzo dużo.

TOP10

Listę TOP100 polskich OEM sporządzamy od czterech lat i zawsze otwierał ją Apator. Tym razem jest jednak inaczej - dzięki niesamowitemu wzrostowi obrotów w roku 2023 na czele zestawienia znalazła się Grupa WB Electronics. W stosunku do 2022 roku, jej przychody skoczyły o rekordowe 138% (!), z poziomu 602.2 mln PLN do 1 432.6 mln PLN. Warto też podkreślić, iż jeszcze w roku 2018 przychody całej grupy wynosiły jedynie 318.2 mln PLN.

Apator nie tylko został zdetronizowany, lecz również nieomal dogoniony przez Bury z Mielca. Wraz z całym przemysłem motoryzacyjnym, Bury przeżywał znaczny spadek sprzedaży w latach 2020-2021, myśląc nawet o istotnej dywersyfikacji działalności. Po spadku obrotów obecnie nie ma nawet śladu, sprzedaż wzrosła o kolejne 29.4%, a do zepchnięcia Apatora na trzecie miejsce zabrakło jedynie … 6 mln PLN!

Zarówno PIT-RADWAR jak i MEDCOM utrzymały swoje pozycje z poprzedniego roku, odnotowując jedynie ograniczone tempo wzrostu. W dalszych ciągu w górę pnie się – chociaż już nie w tak niezwykłym tempie jak rok wcześniej - Ekoenergetyka-Polska, lider sektora elektromobilności, która zwiększyła obroty o 21.3%. Jeszcze w roku 2018 jej sprzedaż wynosiła 37.5 mln PLN, a więc 12 razy mniej! Dobry rok odnotowało też PCO SA, kolejna spółka z branży militarnej, której przychody zwiększyły się o 18.6%. Wzrosty i awans w tabeli zaliczyły też dwie kolejne spółki, ICPT oraz ZM Tarnów.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Wilk Elektronik SA, który odnotował znaczący, blisko 24-procentowy spadek sprzedaży. W roku 2018, z przychodami na poziomie 752.4 mln PLN, była to druga pod względem obrotów polska firma OEM.

Największe wzrosty i spadki

W sprawozdaniach finansowych polskich OEM za rok 2023 widać wojnę na Ukrainie. W minionym roku, sektor elektroniki militarnej w Polsce był najszybciej rozwijającą się branżą, a niektóre z firm odnotowywały niezwykłe wręcz wzrosty sprzedaży. Na szczególną uwagę zasługuje WB Electronics, lider naszego rankingu, który w jeden tylko rok zwiększył obroty ponad dwukrotnie, dodając do swojego biznesu 830 mln PLN! Wśród 10 spółek, odnotowujących w roku 2023 największe wzrosty sprzedaży, aż 6 reprezentuje sektor elektroniki militarnej.

Jednak nie jest to pełen obraz sektora wojskowego, o którym kiedyś pisaliśmy, iż jest to branża charakteryzująca się niezwykłą zmiennością a jeden kontrakt może zmienić obraz firmy. Podobnie stało się też w roku 2023: co prawda sześć spółek odnotowało wysokie wzrosty, jednak kolejne trzy znalazły się wśród największych spadkowiczów

Na podkreślenie zasługuje niezwykły sukces ARP e-Vehicles, spółki powstałej praktycznie na gruzach projektu Rafako EBUS. To rzadki przykład niezwykłej skuteczności działania państwa (głównym udziałowcem jest ARP, inwestycyjne ramię rządu), interweniującego w obronie miejsc pracy, a potem budującego wartościową firmę. 

Poprzednia
Strona: 2/7
Następna