Gekko Photonics wprowadza innowacyjny system Spectalli
Gekko Photonics, młody start-up z Wrocławia, szybko przyciągnął uwagę kluczowych graczy na rynku. Firma, której nazwa odnosi się do jednego z pionierskich laserów, wprowadziła na rynek nowoczesny system Spectalli. To innowacyjne rozwiązanie może zmienić sposób zarządzania procesami produkcyjnymi, szczególnie w obszarze kontroli chemikaliów. Spectalli znajduje zastosowanie w wielu branżach, a jego potencjał wzbudza duże zainteresowanie.
System Spectalli, flagowy produkt Gekko Photonics, pozwala na bieżące monitorowanie i kontrolę procesów chemicznych. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku, które działa w czasie rzeczywistym, co stanowi jego przewagę nad konkurencją. Jak podkreśla prezes firmy, Robert Stachurski inne przedsiębiorstwa w tym japońscy giganci, a także hiszpański Iris, opierają się na technologiach laboratoryjnych, które nie gwarantują tak wysokiego poziomu automatyzacji i precyzji.
- Na przykład japońskie firmy stosują spektroskopy laboratoryjne, niedające jednak wyników w czasie rzeczywistym. Na rynku obecny jest także hiszpański Iris, który jedynie adoptuje urządzenia laboratoryjne, nie zapewniając pełnego systemu kontroli – mówi Robert Stachurski, w rozmowie z WNP.PL.
- Tymczasem nasz start-up oferuje komplet: urządzenie i zautomatyzowaną platformę diagnostyczną – dodaje.
System Spectalli od Gekko Photonics bazuje na zaawansowanych technologiach spektroskopowych, takich jak spektroskopia Ramana, SERS i NIR, uzupełnionych dodatkowymi czujnikami. Jego działanie przypomina „chemicznego strażnika” – nieustannie monitoruje składniki wykorzystywane w produkcji, sygnalizując, gdy ich ilość przekroczy bezpieczne lub optymalne wartości. Automatyczne pomiary nie tylko przyczyniają się do redukcji kosztów, ale także pomagają ograniczać ilość odpadów. Wpływa to na efektywność procesów produkcyjnych w różnych branżach.
Rozwiązania na miarę przyszłości
Zespół Gekko Photonics, składa się z ekspertów w dziedzinach mikrooptyki, elektroniki, mechaniki oraz przetwarzania sygnałów. Firma już teraz wdraża systemy Spectalli w fabrykach w Polsce i Niemczech. Warto zaznaczyć, że rozwiązania start-up’u mogą działać prawie bezobsługowo. Jest to kluczowe w obliczu rosnących problemów z dostępem do wykwalifikowanej kadry.
System Spectalli pomaga firmom nie tylko usprawniać procesy produkcyjne, ale także zmniejszać ilość odpadów i optymalizować utylizację ścieków oraz innych substancji toksycznych. Jak zaznacza Stachurski, start-up już współpracuje z branżą chemiczną i galwanizacyjną, a w najbliższej przyszłości planuje poszerzyć działalność o rynek ochrony wody oraz produkcji kosmetyków.
- Dzięki temu firmy mogą m.in. zmniejszyć liczbę produkowanych odpadów, usprawniać procesy utylizacji (odpady, ścieki itd.) i zaoszczędzić pieniądze – mówi prezes Gekko Photonics.
Ambitne plany i rosnące zainteresowanie inwestorów
System monitorowania i kontrolowania produkcji, który oferuje Gekko Photonics jest już aktywnie wykorzystywany w różnych firmach. Przykładem może być przedsiębiorstwo, które dzięki temu rozwiązaniu zautomatyzowało segregację odpadów na toksyczne i bezpieczne. Poskutkowało to znaczną redukcją zużycia niektórych substancji chemicznych. W nadchodzących latach największym wyzwaniem będzie wyeliminowanie z procesów produkcyjnych tzw. wiecznych chemikaliów, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.
W przyszłym roku firma zamierza wdrożyć 20 nowych systemów, a rok później – nawet dwa razy tyle. Wartość Gekko Photonics nie umknęła uwadze inwestorów z branży. Jedną z osób, które dostrzegły potencjał wrocławskiego start-up’u, jest Marylise Bougaret – francuska przedsiębiorczyni z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu dużymi firmami przemysłowymi zarówno w Polsce, jak i we Francji. Jej decyzja o zainwestowaniu w rozwój Gekko Photonics pokazuje, że innowacje opracowane przez tę firmę budzą zaufanie i mają szansę na międzynarodowy sukces.
Celem Gekko Photonics jest debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych, co może jeszcze bardziej wzmocnić pozycję firmy na rynku i przyspieszyć jej rozwój.