Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: Creotech Instruments zakończył negocjacje z ESA, Łukasiewicz – PIT zaprezentował Recyklomat zwracający środki bezpośrednio na konto użytkownika, QNA Technology realizuje kolejne zamówienie na niebieskie kropki kwantowe od amerykańskiego lidera rynku inżynierii materiałowej, a Noctiluca wzmacnia swoją pozycję kapitałową dzięki inwestycji Rubicon Partners Ventures.

Creotech Instruments zakończył negocjacje z ESA 

Creotech Instruments zakończył negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w sprawie projektu „Space Based Observation Mission (SBOM) Feasibility Study”. Firma pełni funkcję głównego wykonawcy projektu, który obejmuje fazę 0-A (wstępną) przygotowania satelity i misji kosmicznej. Misja ta polegać będzie na wykrywaniu tzw. śmieci kosmicznych na orbicie okołoziemskiej. Prace będą realizowane w oparciu o flagową platformę mikrosatelitarną polskiej spółki — HyperSat. Wartość kontraktu wynosi około 125 tys. EUR, z czego ponad 100 tys. EUR trafi do Creotech. Prace projektowe rozpoczną się w IV kwartale 2024 roku i potrwają 12 miesięcy. Po zakończeniu fazy wstępnej polska spółka planuje dalsze rozmowy z ESA. Dotyczyć one będą realizacji kolejnych etapów, w tym budowy satelity opartego na zaprojektowanej platformie.

Po tym etapie planowane są kolejne rozmowy z ESA w celu negocjowania kontraktu na budowę satelity w oparciu o projekt realizowany w fazie 0-A. Firma uznała informację tę za istotną z powodu wybrania po raz kolejny platformy HyperSat, flagowego produktu spółki, w ramach programów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pokazuje to istotne zapotrzebowanie na nasz produkt oraz zaufanie do platformy HyperSat” – napisano w komunikacie giełdowym Crotech Instruments.

Łukasiewicz – PIT prezentuje Recyklomat zwracający środki bezpośrednio na konto użytkownika

Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny (Łukasiewicz-PIT) zaprezentował nowatorski recykłomat, który automatycznie zwraca środki na konto użytkownika po oddaniu butelki lub puszki. Urządzenie, stworzone we współpracy z firmą Czysta Polska Recyklomaty oraz operatorem płatności Tpay, ma na celu ułatwienie procesu recyklingu oraz zwiększenie jego efektywności.

Recyklomat został zaprojektowany z myślą o maksymalnej prostocie korzystania. Aby zwrócić opakowanie, wystarczy podać trzy słowa lub numer telefonu. To użytkownicy mają decydować, w jakiej formie trafi do nich zwrot kaucji — od klasycznych rozwiązań w postaci kwitka lub zdjęcia z kodem QR po błyskawiczny przelew na konto.   Klient będzie miał możliwość uzyskania swojego indywidualnego hasła składającego się z trzech słów. Zakodowany będzie w nim numer jego rachunku. Podczas zwrotu butelki czy puszki wystarczy wypowiedzieć to hasło, a kaucja automatycznie trafi na konto — powiedział dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Łukasiewicz-PIT Tomasz Markowski.

Osoby preferujące alternatywne metody, będą mogły wpisać swój numeru telefonu — pozwali to na natychmiastowy przelew środków bez konieczności używania hasła. — Oddając butelkę, nie trzeba będzie mieć przy sobie na przykład telefonu. To nowatorskie podejście nie tylko zwiększa wygodę użytkownika, lecz także zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, co zawsze jest dla nas priorytetem podczas obsługi płatności podkreślił współzałożyciel i prezes Tpay Paweł Działak.

Dla tych, którzy nie chcą ustawiać sobie hasła ani podawać numeru telefonu, pozostanie wydruk kwitka z kodem QR. 

Wielofunkcyjność i elastyczność zastosowania

Recyklomat jest urządzeniem uniwersalnym, które można dostosować do różnych potrzeb klientów. W sklepach sieci handlowych może drukować jedynie kwitki do realizacji przy kasie, podczas gdy w biurowcach czy szkołach może być skonfigurowany na inne sposoby. Nie tylko pomaga on dbać o środowisko, ale również został wykonany z materiałów ekologicznych, w tym tworzywa pochodzącego z recyklingu.

Łukasiewicz-PIT zaznaczył, że recyklomat będzie dostępny nie tylko w sklepach, ale także w parkach, na placach zabaw czy przy stadionach – wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie i konsumują napoje. Ma to sprawić, że recykling stanie się bardziej dostępny i wygodny dla szerokiego grona odbiorców, w tym również dla dzieci.

System kaucyjny na horyzoncie

System kaucyjny wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Obejmie on plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, szklane do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Kaucja wyniesie 50 groszy za opakowania plastikowe i metalowe oraz 1 PLN za opakowania szklane. Środki będą zwracane klientom po oddaniu zużytych butelek lub puszek. Obowiązek przyjmowania wykorzystanych pojemników będzie dotyczył wszystkich sklepów o powierzchni powyżej 200 m², co ma na celu zwiększenie efektywności recyklingu na terenie całego kraju.

 

QNA Technology realizuje kolejne zamówienie na niebieskie kropki kwantowe od amerykańskiego lidera rynku inżynierii materiałowej

QNA Technology zrealizuje kolejne zamówienie na dostawę niebieskich kropek kwantowych dla amerykańskiego lidera rynku inżynierii materiałowej, którego technologie są wykorzystywane m.in. w wyświetlaczach. Wartość zlecenia wynosi 19,8 tys. USD.

Jest to już szóste zamówienie od tego klienta, z którym QNA Technology podpisało list intencyjny w czerwcu 2024 roku. W ramach najnowszego zlecenia spółka dostarczy kropki kwantowe w formie koloidalnego roztworu do zaawansowanych testów. Tym razem technologia zostanie sprawdzona pod kątem zastosowania w goglach rozszerzonej rzeczywistości. Będzie to już druga aplikacja, dla której materiały QNA są testowane, po wcześniejszych próbach z wyświetlaczami do smartwatchy.

Zdaniem zarządu QNA Technology, kolejnego zamówienia od amerykańskiego partnera zwiększa szanse na nawiązanie szerszej współpracy w przyszłości. 

Noctiluca wzmacnia pozycję kapitałową dzięki inwestycji Rubicon Partners Ventures

Notowana na warszawskiej giełdzie firma Noctiluca podpisała strategiczne porozumienie z Rubicon Partners Ventures. Ma ono na celu wzmocnienie pozycji finansowej spółki, co pozwoli na dalszy rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Umowa zakłada dokapitalizowanie Noctiluca kwotą 2,304 mln PLN poprzez emisję nowych akcji.

W ramach zawartego porozumienia Rubicon obejmie 24 tysiące akcji nowej emisji po cenie 96 PLN za akcję. Cena ta jest o 11% wyższa od średniej ważonej ceny akcji Noctiluca z ostatnich trzech miesięcy i o 12% wyższa od kursu zamknięcia z dnia 26 września 2024.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zwiększenie skali działalności usługowo-badawczej oraz dalszy rozwój firmy. Zarząd Noctiluca liczy, że działania te przełożą się na wzrost wartości spółki, co powinno spotkać się z pozytywną reakcją akcjonariuszy.