Northvolt: Masowe zwolnienia w Szwecji
Northvolt, szwedzki potentat w branży produkcji baterii do samochodów elektrycznych oraz magazynów energii, ogłosił zwolnienie 1,6 tys. pracowników. Decyzja ta wynika z drastycznego spadku zamówień z przemysłu motoryzacyjnego oraz wysokich kosztów obsługi zadłużenia, co sprawia, że firma znajduje się na skraju wypłacalności.
Northvolt stoi przed trudnym zadaniem rewizji swoich globalnych planów inwestycyjnych, które obejmowały otwarcie nowych zakładów w Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Rządy tych krajów zobowiązały się do wielomiliardowego wsparcia finansowego inwestycji, jednak obecne problemy finansowe firmy mogą wymagać redefinicji tych założeń.
W 2023 roku spółka zgromadziła od inwestorów 1,2 mld USD, które okazały się niewystarczające do utrzymania produkcji na dotychczasowym poziomie. Doprowadziło to do konieczności redukcji etatów, które w pierwszej kolejności dotkną Szwecję.
Z zakładu Northvolt w Skelleftea, działającego od 2019 roku, zwolnionych zostanie 1000 osób. W Vasteras firma musi zredukować zatrudnienie o około 400 pracowników, a stołeczne biuro w Sztokholmie straci kolejnych 200 osób. Obecna sytuacja może być tylko wstępem do dalszych, poważniejszych problemów korporacji.
Prezes Northvolt zwrócił się z prośbą o wsparcie do rządu Szwecji, jednak premier Ulf Kristersson wykluczył możliwość kapitałowego zaangażowania państwa w ratowanie firmy. Rząd może zaoferować inne formy pomocy, ale ostateczne rozwiązanie problemów leży w rękach samej spółki.
— Ogólny trend związany z elektryfikacją nadal jest silny, ale musimy upewnić się, że podejmujemy właściwe działania we właściwym czasie w odpowiedzi na trudności na rynku motoryzacyjnym i sytuację w branży przemysłowej. Musimy teraz skoncentrować całą energię i inwestycje na naszej podstawowej działalności. Sukces w zwiększaniu produkcji w Northvolt Ett ma kluczowe znaczenie dla realizacji dostaw do naszych klientów i zapewnienia działalności biznesowej prowadzonej w sposób zrównoważony. Ostatnie rekordy produkcji w Northvolt Ett pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze, natomiast decyzje, które podejmujemy dzisiaj, choć trudne, są niezbędne do zabezpieczenia przyszłości Northvolt — twierdzi Peter Carlsson, prezes i współzałożyciel Northvolt.
Przyszłość Northvolt w Polsce
Zakończenie budowy nowej fabryki akumulatorów i magazynów energii w Gdańsku zależy teraz od pozyskania inwestora zagranicznego. Sytuacja w Polsce, choć stabilna, będzie uzależniona od ogólnego kierunku, w którym podąży szwedzka centrala oraz od dynamiki globalnego rynku baterii.
— Ogłoszona decyzja dotycząca zwolnień nie dotyczy gdańskich zakładów Northvolt Dwa. Kontynuujemy rozmowy z potencjalnymi partnerami strategicznymi dla części biznesu zajmującego się produkcją systemów bateryjnych i magazynów energii, Northvolt Systems, do której należą polskie fabryki — mówi Anna Sobolewska, rzeczniczka prasowa Northvolt Poland.
W zakładzie w Gdańsku produkowane są moduły bateryjne oraz magazyny energii, które umożliwiają efektywniejsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Produkty z fabryki w Polsce powstają na bazie ogniw litowo-jonowych, które są dostarczane z gigafabryki Northvolt Ett w Skellefteå, położonej w północnej Szwecji. Pozostałe komponenty używane w produkcji pochodzą od starannie wybranych dostawców, co pozwala na tworzenie kompleksowych systemów bateryjnych.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024. Zapisz się już dziś!