Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: Instytut Łukasiewicz – PIAP dostarcza mobilne roboty pirotechniczne PIAP Gryf dla Sił Zbrojnych Togo, a XTPL realizuje zamówienie urządzenia Delta Printing System dla uniwersytetu w USA.

Sukces polskiej robotyki: PIAP Gryf trafia do Togo

Instytut Łukasiewicz – PIAP uczynił kolejny ważny krok w globalnej ekspansji rodzimej technologii, dostarczając mobilne roboty pirotechniczne PIAP Gryf dla Sił Zbrojnych Togo. To już 27. kraj, który docenił polskie rozwiązania w dziedzinie robotów EOD (Explosive Ordnance Disposal).

Na przełomie lipca i sierpnia instruktorzy Łukasiewicz – PIAP zakończyli szkolenie Sił Zbrojnych Togo w ramach realizacji zamówienia na średnie roboty pirotechniczne PIAP GRYF dla oddziału minersko-pirotechnicznego podległego pod Ministerstwo Obrony Republiki Togijskiej.

Zakupione roboty to najbardziej znana i sprawdzona konstrukcja średniego robota EOD warszawskiego Instytutu. Urządzenia wykorzystywane są już w kilkunastu armiach i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na świecie od Korei Południowej po Indonezję, Francję, Finlandię, Nigerię, Liban, Senegal oraz Rumunię i Włochy. W Polsce konstrukcja robota PIAP GRYF jest znana i wykorzystywane w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej.

- Instytut systematycznie umacnia swoją pozycję na nowych rynkach, należąc do grupy krajowych przedsiębiorstw, które odnoszą sukcesy na międzynarodowym rynku uzbrojenia, przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki i wzmacniania pozycji Polski jako znaczącego gracza w sektorze obronności i bezpieczeństwa w zakresie zaawansowanych technologiimówi Piotr Szynkarczyk, Dyrektor Instytutu Łukasiewicz – PIAP.

PIAP GRYF jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Za pomocą manipulatora o 6 stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczek chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza gabaryty urządzenia, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach. Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Jego cechą szczególną jest doskonała manewrowość. Nieduża masa ułatwia transport i przenoszenie robota, a modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.

Najnowszy model PIAP Gryf jest przystosowany do współpracy z urządzeniami takimi jak wyrzutniki pirotechniczne czy mobilne urządzenia radiografii obrazowej RTG, co stanowi o jego uniwersalności i adaptacyjności w różnorodnych warunkach operacyjnych.

 XTPL urządzenie Delta Printing System dla amerykańskiego uniwersytetu

XTPL, polska firma specjalizująca się w technologii addytywnej dla elektroniki drukowanej, potwierdziła realizację zamówienia — złożonego przez renomowany uniwersytet w północno-wschodnim regionie USA — na dostawę zaawansowanego urządzenia Delta Printing System (DPS). To drugie zlecenie obsługiwane przez spółkę zależną XTPL Inc. z siedzibą w Bostonie.

Dostawa DPS do amerykańskiego uniwersytetu ma kluczowe znaczenie dla rozwoju badań nad mikro-montażem półprzewodników. Urządzenie to umożliwia ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów, co jest niezbędne w procesie tworzenia zaawansowanych komponentów elektronicznych.

Otwarcie spółki zależnej XTPL Inc. w Bostonie było strategicznym krokiem mającym na celu umocnienie pozycji firmy na rynku amerykańskim oraz globalnym. Dzięki lokalnej obecności spółka jest w stanie efektywniej obsługiwać klientów oraz szybciej reagować na potrzeby rynku.

XTPL od lat rozwija i komercjalizuje addytywną technologię drukowania nanomateriałów, która znajduje szerokie zastosowanie w branży elektroniki drukowanej. Technologie te są kluczowe w produkcji półprzewodników, wyświetlaczy oraz zaawansowanych płytek PCB, które stanowią fundament nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Precyzyjne drukowanie nanomateriałów umożliwia tworzenie komponentów o wyjątkowej wydajności i miniaturyzacji, co jest niezbędne w dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej. W 2019 roku firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!