Polska
article miniature

Polski dron-myśliwy rewolucjonizuje systemy obronne

Polska firma Advanced Protection Systems (APS) wprowadza na rynek nowatorskie rozwiązanie w postaci drona-myśliwego. Ma on lokalizować i niszczyć wrogie bezzałogowce przy użyciu energii kinetycznej.

Dron-myśliwy APS – nieuzbrojony – działa na zasadzie taranowania wrogich bezzałogowców, co stanowi innowacyjne podejście do neutralizacji zagrożeń. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów obronnych, które używają broni palnej czy rakiet, korzysta on z własnej masy i prędkości, by zniszczyć cel. Drony-myśliwce działają autonomicznie, ale mogą być także kontrolowane zdalnie, co umożliwia elastyczne reagowanie na zmieniającą się sytuację bojową. Dzięki możliwościom komunikacji między poszczególnymi jednostkami system może efektywnie rozdzielać cele i koordynować ataki na wrogie roje dronów.

W momencie wybuchu wojny w Ukrainie byliśmy gotowi zapewnić skuteczne narzędzia antydronowe. Ogromna aktywność dronów bojowych w tej wojnie była dla nas impulsem do rozwoju i poszukiwania nowych rozwiązań, czego efektem jest między innymi dron-myśliwy mówi Maciej Klemm, współtwórca i prezes zarządu APS.

Kluczowe technologie i możliwości

Systemy antydronowe APS, wyposażone w radary FIELDctrl, z dużą precyzją wykrywają małe obiekty latające. Zastosowanie oprogramowania CyView C2, umożliwia zarządzanie grupami dronów-myśliwych oraz koordynowanie ich działań na polu bitwy. Oprogramowanie to, korzystając z algorytmów uczenia maszynowego, skutecznie odróżnia bezzałogowce od innych obiektów, takich jak na przykład ptaki. Oferowane rozwiązanie skutecznie eliminuje różnorodne typy dronów, zarówno te pełniące funkcje obserwacyjne, jak i te przenoszące uzbrojenie czy nawet mniejsze płatowce.

Dron-myśliwy uzupełnił katalog narzędzi neutralizujących, w które wyposażone są nasze systemy. Co ciekawe, jedną z jego największych zalet jest efektywność kosztowa. W tym sensie jest on odpowiedzią na potrzeby naszych partnerów broniących swoich terytoriów i infrastruktury krytycznej — dodaje Radosław Piesiewicz, wiceprezes i współzałożyciel APS.

Mimo militarne genezy dron-myśliwy znajduje zastosowanie również w warunkach cywilnych. Może być używany do ochrony infrastruktury krytycznej, takiej jak lotniska czy elektrownie, gdzie inwazyjne bezzałogowce stanowią realne zagrożenie. Jego przewaga nad innymi metodami obrony polega na niższych kosztach operacyjnych i minimalnym ryzyku zakłóceń.

Dron-myśliwy, opracowany przez APS, został po raz pierwszy zaprezentowany na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Firma kontynuuje prace nad rozwojem swoich technologii, mając na uwadze zarówno potrzeby wojskowe, jak i cywilne.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!