Polska
article miniature

Korea Południowa planuje zakup polskich dronów

Korea Południowa planuje zakup setek polskich systemów amunicji krążącej Warmate od Grupy WB Electronics, podała gazeta DongA Ilbo powołując się na źródła rządowe.

Agencja ds. Zamówień Obronnych Korei (DAPA) miała już rozpocząć negocjacje na temat kontraktu, a ostateczna umowa może zostać podpisana jeszcze w tym roku. Od wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku, Polska znacząco zwiększyła zakupy sprzętu wojskowego z Korei Południowej, stając się jednym z głównych odbiorców. W związku z tym już od pewnego czasu przewidywano, że nasz kraj może zwrócić się do Korei o zakup rodzimych systemów uzbrojenia, jako elementu wzajemnej współpracy.

- Jesteśmy zadowoleni z zainteresowania naszymi zaawansowanymi produktami, a tym bardziej wśród sił zbrojnych państw sojuszniczych. Rozwiązania opracowane przez polskich inżynierów sprawdzają się na polu walki, nawet w najtrudniejszych warunkach. Są zachwalane przez użytkowników, tworzą wizytówkę Polski i polskiego przemysłu obronnegopowiedział dyrektor ds. komunikacji Grupy WB, Remigiusz Wilk, w rozmowie z dziennikarzami Defence 24. 

Polskie drony na polach walki

Warmate to system amunicji krążącej, który zyskał uznanie na międzynarodowej arenie dzięki swojej skuteczności w realiach bojowych. Polskie drony były wykorzystywane w wielu operacjach wojskowych, co tylko potwierdza ich wartość i niezawodność. Anonimowy przedstawiciel Ministerstwa Obrony Korei Południowej miał podkreślił, że koreańska armia rozważa zakup tych systemów, biorąc pod uwagę ich szybkie wdrożenie i zdolności produkcyjne.

— Polskie drony były używane w wielu operacjach bojowych i udowodniły swoją skuteczność. Południowokoreańska armia aktywnie rozważa ich zakup, biorąc pod uwagę fakt, że mogą być szybko wdrożone dzięki wystarczającej zdolności produkcyjnej — podkreślił cytowany przez gazetę DongA Ilbo anonimowy przedstawiciel Ministerstwa Obrony Republiki Korei

Strategia obronna Korei Południowej

Korea Południowa ma długą historię nabywania uzbrojenia od krajów, które inwestują w ich systemy obronne. Podobne transakcje w przeszłości zawarto z Indonezją i Turcją. Wzajemna wymiana technologii obronnych nie tylko wzmacnia więzi międzynarodowe, ale także przyczynia się do globalnego bezpieczeństwa poprzez promowanie współpracy i zaufania między sojusznikami.

Tymczasem....WB Electronics prezentuje swój najnowszy wynalazek

Na targach MSPO w Kielcach zadebiutował nowy, kompaktowy i niezwykle zaawansowany dron X-FRONTER. Ten zaawansowany technologicznie produkt, opracowany przez firmę WB Electronics, już zdobył uznanie wśród ekspertów do spraw obronności. Prototyp X-FRONTER został przedstawiony dwa lata temu, a teraz na targach MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) maszyna zaprezentowana została w pełnej wersji.

Kluczową cechą X-FRONTER jest jego szyfrowane, wojskowe łącze komunikacyjne, odporne na zakłócenia, które zapewnia niezawodny przekaz informacji na odległość kilku kilometrów. Ale zdolności rozpoznawcze to tylko część możliwości drona. Urządzenie to może również przenosić mały ładunek wybuchowy, a w przyszłości zostanie wyposażone w głowice termobaryczne, odłamkowo-burzące oraz kumulacyjne.

Konstrukacja drona, który przypomina rozmiarami i kształtem butelkę PET, sprawia, że jego transport jest niezwykle prosty. WB Electronics obiecuje, że do X-FRONTER można będzie podczepić nie tylko ładunki wybuchowe i głowice kamery, ale także inne technologiczne nowinki. Będzie on mógł funkcjonować jako znacznik z flarą czy markerem podczerwieni, a nawet stawiać zasłonę dymną.

Co więcej, technologia X-FRONTERa pozwala na przeprowadzanie operacji w roju. Grupy małych dronów mogą ze sobą współpracować, dzieląc się zadaniami. Kilka maszyn może pełnić funkcje zwiadowcze, podczas gdy inne, wyposażone w ładunki wybuchowe, mogą działać jako ruchoma artyleria zdolna do atakowania zbliżającego się wroga. Całość jest kontrolowana z małego panelu sterującego.

X-FRONTER osiąga maksymalną prędkość 60 kilometrów na godzinę i może wznieść się na wysokość 300 metrów. Czas lotu do 40 minut zapewnia znaczną elastyczność operacyjną, co czyni go atrakcyjnym narzędziem na nowoczesnym polu walki.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!