Przemysł półprzewodnikowy
article miniature

Polska i Czechy walczą o tajwańskie inwestycje

Czechy to jeden z najważniejszych konkurentów Polski w walce o inwestycje półprzewodnikowe. Tajwan i Czechy planują utworzenie klastra półprzewodników, jednak już w najbliższą środę, podczas forum organizowanego podczas SEMICOM Tajwan, Polska będzie przekonywać do swoich przewag.  

Joseph Wu, Sekretarz Generalny Rady Bezpieczeństwa, przewodził w ubiegłym tygodniu tajwańskiej delegacji odbywającym się w Pradze Forum GLOBSEC. Forum zgromadziło 1.500 uczestników, w tym liderów rządu, biznesu, świata nauki i organizacji pozarządowych z ponad 70 krajów. Czechy są bardzo ważnym kandydatem do ulokowania tajwańskich inwestycji. W czerwcu b.r. delegacja z Tajwanu, w tym przedstawiciele firm półprzewodnikowych, odwiedziła Pragę, aby wstępnie przeanalizować środowisko inwestycyjne kraju i wymienić poglądy z przedstawicielami Czech na temat potencjalnych inwestycji w tym kraju. Część uczestników czerwcowej delegacji wyraziło swoje zainteresowanie inwestowaniem w Czechach. Obecnie, podczas Forum GLOBSEC, tajwańska delegacja odbyła wiele spotkań z czeskimi urzędnikami rządowymi, aby omówić dwustronną współpracę gospodarczą, nakierowaną na zaspokojenie popytu dostawców półprzewodników lokujących inwestycje w UE, zbudowanie klastra przemysłowego i tworzenie pielęgnowanie puli talentów.

- Budowa zaawansowanej fabryki płytek TSMC w Dreźnie wymusza również budowę kompleksowego łańcucha dostaw w Europie - powiedział Joseph Wu. - Tajwan planuje współpracę z Republiką Czeską w celu zbudowania klastra półprzewodników. Wu powiedział również, iż taki klaster mógłby powstać w perspektywie 3-5 lat i że Tajwan dąży do wspierania współpracy między TSMC, a jego odpowiednikami w Czechach. - Solidna infrastruktura, w tym stabilne dostawy energii elektrycznej i wody oraz duża pula doskonałych inżynierów to niezbędne warunki, które tajwańskie firmy powinny rozważyć przy okazji inwestycji zagranicznych – dodał Wu.

Wysiłki Tajpej spotykają się z dużym poparciem czeskiego rządu. W sobotę przewodnicząca Izby Deputowanych Republiki Czeskiej, Marketa Pekarova Adamova, powiedziała, że ​​jej kraj chętnie zapewni zachęty podatkowe, aby wesprzeć tajwańskie inwestycje w krajowy przemysł półprzewodników, ponieważ Tajwan jest jednym z najważniejszych demokratycznych sojuszników Czech w Azji.

Czechy są najpoważniejszym konkurentem Polski w wysiłkach, nakierowanych na przyciągnięcie nowych inwestycji w sektorze produkcji półprzewodników. Podczas SEMICON Tajwan, odbywających się w dniach 4-6 września, będzie funkcjonował Polski Pawilon Narodowy, gdzie dostępna będzie angielska wersja naszego raportu Dorobek i perspektywy rozwoju branży produkcji półprzewodników w Polsce, którego polska wersja będzie miała premierę 26 września, podczas TEK.day w Gdańsku. 

Polski Pawilon Narodowy organizowany jest przez PAIH i stanowi największe, coroczne przedsięwzięcie, mające na celu promocję Polski w światowej branży półprzewodników. W pawilonie zaprezentowanych zostanie 9 firm, z których większość już współpracuje z Tajwanem: VIGO Photonics, AIUT, XTPL, QNA Technology, Instytut Fotonowy, Insoptics, ENSEMBLE3, Saule oraz Fluence. Kluczowym wydarzeniem będzie jednak forum polsko-tajwańskie, odbywające się 4 września i zorganizowane w ścisłej współpracy z kluczowymi tajwańskimi partnerami: Ministry of Economic Affairs (Taiwan), SEMI, Taiwania Capital Taiwan czy Global Eastbound Association. W forum weźmie też udział Compal, który niedawno ogłosił budowę od podstaw zakładu produkcji elektroniki samochodowej w Czeladzi. 

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!