Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości.

W tym tygodniu wśród naszych krótkich newsów nowa instalacja systemu kontroli rentgenowskiej w Nordes oraz dwa wygrane kontrakty z Europejskiej Agencji Kosmicznej: Scanway oraz Creotech.

Instalacja X-Ray w Nordes

PB Technik poinformował o instalacji nowoczesnego systemu inspekcji rentgenowskiej X8011-III firmy Viscom SE. Odbiorcą maszyny jest firma Nordes z Wrocławia. Nowy system X8011-III pozwala na wykrywanie defektów w układach BGA i QFN oraz na sprawdzanie poziomu wypełnienia lutowiem po montażu THT. Podstawowe cechy zainstalowanego urządzenia to wysoka rozdzielczość i doskonała jakość obrazu, intuicyjna obsługa systemu, wysoka moc docelowa 40W, otwarta lampa rentgenowska z mikroogniskowaniem oraz automatyczne i spersonalizowane raportowanie wyników inspekcji.

Ponadto urządzenie można wyposażyć w opatentowany przez Viscom moduł XVR CT. To połączenie tomografii komputerowej z lampą rentgenowską, która zapewnia rozdzielczość w zakresie mikrometrów, umożliwia przestrzenną rekonstrukcję badanego obiektu w 3D. Dzięki niemu można wykrywać wady, rekonstruować objętości i mierzyć struktury w rzeczywistych jednostkach miary, a także tworzyć obrazy poszczególnych warstw lub przekrojów.

Scanway zbuduje teleskop za 3.2 mln EUR

30 lipca 2024 roku Scanway S.A. podpisał kontrakt z Marble Imaging GmbH („Marble”), którego przedmiotem jest dostarczenie instrumentu do obserwacji Ziemi, składającego się z dwóch teleskopów, pozwalających na obrazowanie Ziemi w paśmie widzialnym z rozdzielczością poniżej 1 metra na piksel (VHR – Very High Resolution) oraz podczerwonym (SWIR) z rozdzielczością poniżej 10 metrów na piksel. Dostawa zostanie zrealizowana w ramach projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie SEMOViS. Teleskopy Scanway będą kluczowym komponentem mikrosatelity demonstracyjnego o szacunkowej wadze ok. 100 kg, którego wyniesienie planowane jest na przełomie 2025 i 2026 roku w ramach bezpłatnego okna startowego zapewnianego przez Exolaunch i bezpłatnej platformy satelitarnej zapewnianej przez Reflex Aerospace

Wartość całego projektu wynosi ok. 5.5 mln EUR, na przestrzeni najbliższych dwóch lat Scanway zainkasuje z tego 3.2 mln EUR. Podpisanie Umowy jest następstwem wielomiesięcznego procesu przygotowywania oraz negocjacji projektu SEMOViS, finansowanego w ramach programu InCubed z ESA. Realizacja Projektu jest możliwa dzięki zwiększonej w 2023 roku alokacji polskiej składki do ESA.

Creotech Instruments wyśle satelity w ramach projektu Plasma Observatory

25 lipca 2024 roku Creotech Instruments S.A. zakończył pomyślnie negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie ustalenia warunków kontraktu ‘DAUGHTER SPACECRAFT PLATFORMS for Plasma Observatory M7 Mission – Phase A/B1’. Negocjacje odbywały się w formule ‘direct’, czyli bez fazy przetargu, a ze wskazaniem na Creotech Instruments S.A. jako pożądanego partnera misji ESA.

Celem projektu jest przystosowanie platformy HyperSat do uczestnictwa w misji ESA o nazwie Plasma Observatory. Misja ta jest obecnie w fazie planowania przez ESA i w 2023 roku została wybrana jako jeden z trzech kandydatów na kolejną misję naukową klasy średniej („M-Class”). Ma ona składać się z 6 mniejszych satelitów oraz jednego większego, a jej celem będzie badanie środowiska cząstek naładowanych elektrycznie w okolicach Ziemi. Koszt całej misji szacowany jest na 0,5 mld EUR. Ostateczna decyzja co do wyboru misji przez ESA nastąpi po obecnej fazie wstępnej w 2026 roku. W ramach fazy wstępnej Emitent ma zaproponować rozwiązania, które przystosują platformę HyperSat (flagowy produkt Spółki) do operacji poza niską orbitą okołoziemską m.in. pod kątem istotnie zwiększonej radiacji. Realizacja projektu rozpocznie się w III kwartale 2024 i potrwa on 24 miesiące. Wartość projektu wynosi 3,95 mln EUR, a Creotech jest jedynym jego wykonawcą.

W przypadku powodzenia projektu i wybrania misji Plasma Observatory w 2026 jako kolejnej misji klasy średniej ESA, Creotech ma szansę na produkcję i dostawę 6 mniejszych statków kosmicznych opartych na platformie HyperSat do programu Plasma Observatory. Podpisanie umowy na realizację ww. kontraktu planowane jest na sierpień 2024 roku. 

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!