UE inwestuje 325 mln EUR w sektor półprzewodników
Unia Europejska zainicjowała w czwartek ambitny plan inwestycyjny, przeznaczając 325 mln EUR na wsparcie rozwoju europejskiego sektora półprzewodników. Inicjatywa ma na celu zbudowanie przyszłości, w której kluczowe technologie będą pochodzić bezpośrednio z Europy, zmniejszając tym samym zależność kontynentu od importowanych czipów.
Komisja Europejska ogłosiła otwarcie naboru na finansowanie projektów dotyczących badań i innowacji w sektorze półprzewodników. Postanowiono, że środki zostaną przeznaczone m.in. na rozwoju fotonicznych układów scalonych (PIC), które są przyszłością przetwarzania informacji. PIC, wykorzystując światło zamiast tradycyjnych elektronów, oferuje większą prędkość i efektywność energetyczną. To krok naprzód ku bardziej zaawansowanym technologiom komputerowym, szybszej komunikacji oraz efektywniejszym centrom danych, które są kręgosłupem cyfrowej gospodarki.
Finansowanie UE nie tylko poszerzy możliwości badawcze i innowacyjne w Europie, ale również umożliwi tworzenie tzw. „centrów kompetencji czipów”. Centra te mają za zadanie zintegrować wiedzę techniczną oraz zapewnić infrastrukturę eksperymentalną, wspierając tym samym małe i średnie przedsiębiorstwa w projektowaniu i rozwoju nowych technologii.
Kluczowym elementem strategii jest również stworzenie internetowej platformy projektowej opartej na chmurze. Platforma ta ma umożliwić użytkownikom, szczególnie akademikom, start-up’om oraz małym firmom, projektowanie i rozwijanie nowych układów scalonych. Będzie także ona wsparciem w komercjalizacji wyników badań, co jest krytycznym elementem w szybkim wprowadzaniu innowacji na rynek.
Przedsiębiorcy i organizacje badawcze mogą ubiegać się o finansowanie korzystając z portalu Funding and Tender Opportunities oraz strony internetowej Chips JU.
Ta strategiczna decyzja Unii Europejskiej, dotycząca inwestycji w sektor półprzewodników, jest odpowiedzią na wzrastające globalne zapotrzebowanie na czipy, które są nieodzownym elementem w coraz szerzej stosowanych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja, sieci 5G, czy internet rzeczy. Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazała, jak ważna jest samowystarczalność w produkcji kluczowych komponentów, a Europa, stawiając na własny rozwój technologiczny, ma szansę zminimalizować ryzyko przyszłych zakłóceń.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024. Zapisz się już dziś!