Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: QNA Technology zawiera umowę z WESI TECHNOLOGY LIMITED, Medicalgorithmics uzyskuje zgodę FDA dla platformy DeepRhythm przeznaczonej do diagnostyki arytmii serca, a Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych inauguruje swoją działalność.

QNA Technology wchodzi na rynki Chin i Tajwanu zawierając strategiczną umowę z WESI TECHNOLOGY LIMITED

QNA Technology nawiązała współpracę z firmą WESI TECHNOLOGY LIMITED z Hongkongu. Na mocy podpisanej umowy, WESI TECHNOLOGY będzie poszukiwać klientów oraz sprzedawać materiały polskiej spółki na terenach Chin i Tajwanu, szczególnie w aplikacjach fotoluminescencyjnych i elektroluminescencyjnych. Firma przejmie również odpowiedzialność za logistykę wysyłkową, wspierając działania biznesowe i sprzedażowe QNA Technology na tych kluczowych rynkach. Umowa, przewidziana na okres 12 miesięcy z opcją przedłużenia, nie zawiera możliwości dochodzenia kar umownych, a jej pozostałe warunki są zgodne z praktykami stosowanymi w międzynarodowych umowach handlowych.

Założone w 2008 roku WESI TECHNOLOGY LIMITED to przedsiębiorstwo handlowe koncentrujące się na współpracy z branżami: półprzewodnikową oraz fotowoltaiczną w Chinach i na Tajwanie.

Medicalgorithmics uzyskuje zgodę FDA dla platformy DeepRhythm przeznaczonej do diagnostyki arytmii serca

Medicalgorithmics, innowacyjna spółka specjalizująca się w rozwiązaniach medycznych, uzyskała zgodę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na komercjalizację swojej najnowszej platformy, DeepRhythm Platform (DRP). Decyzja ta umożliwia firmie wprowadzenie na amerykański rynek zaawansowanego narzędzia do diagnostyki arytmii i innych zaburzeń serca, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, znaną jako DeepRhythmAI.

Zgoda FDA na wykorzystanie platformy DRP w Stanach Zjednoczonych jest znaczącym osiągnięciem dla Medicalgorithmics, otwierającym przed polską spółką drzwi do jednego z największych i najbardziej regulowanych rynków medycznych na świecie. Platforma DRP, zintegrowana z mobilnymi urządzeniami do monitoringu serca, takimi jak rejestratory PocketECG czwartej generacji, pozwala na dokładne monitorowanie i analizę stanu serca pacjentów w czasie rzeczywistym.

Zatwierdzenie platformy DeepRhythm przez FDA potwierdza, że spełnia ona rygorystyczne standardy bezpieczeństwa i efektywności, wymagane dla wyrobów medycznych w obszarze telemedycyny. To osiągnięcie nie tylko podkreśla jakość i innowacyjność rozwiązań oferowanych przez Medicalgorithmics, ale także stanowi ważny krok w dążeniu firmy do zwiększenia dostępności i skuteczności diagnostyki kardiologicznej na skalę globalną.

Powołanie Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych

Dzisiaj swoją działalność inauguruje — z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej RP — Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS). ARGUS, z siedzibą w Białobrzegach koło Zegrza, powstaje na bazie Ośrodka Rozpoznania Obrazowego, zwiększając tym samym potencjał obronny i rozpoznawczy Polski w przestrzeni kosmicznej.

Cezary Tomczyk, wiceszef MON, podkreślił podczas ceremonii powołania ARGUS, że stworzenie agencji jest odpowiedzią na rosnące wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego. Stworzenie Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych jest początkiem nowego etapu w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez Siły Zbrojne RP. Przestrzeni kosmicznej, której waga wzrasta z roku na rok wraz z procesem transformacji sił zbrojnych. Przestrzeń ta staje się także coraz ważniejsza dla efektywnego funkcjonowania całego państwa i społeczeństwamówił wiceminister Cezary Tomczyk.

Wiceminister obrony narodowej przypomniała także, że w przyszłym roku planowane jest umieszczenie na orbicie pierwszego polskiego satelity wojskowego. Polska wkracza w tę domenę, przyspieszyliśmy procesy o kilkanaście miesięcy względem planów z poprzednich lat. Domena kosmiczna jest kwestią przyszłości, jest też kwestią zasadniczego zrozumienia dzisiejszego pola walki. Wobec tego, co dzieje się na Ukrainie, tego, co dzieje się na naszej wschodniej granicy.

Zwrócił on również uwagę na fakt, że polskie siły zbrojne już od dłuższego czasu korzystają z danych i usług kosmicznych, co jest potwierdzeniem doświadczeń Ośrodka Rozpoznania Obrazowego. Podkreślił także, że technologia satelitarna jest nieodzowna w budowaniu skutecznego systemu obrony powietrznej oraz realizacji inicjatyw takich jak projekt Tarcza Wschód.

Nowa agencja będzie koordynować zarządzanie systemami satelitarnymi wprowadzanymi na wyposażenie sił zbrojnych, a także zajmować się obroną i ochroną tych systemów. Gen. dyw. Sławomir Owczarek, inspektor rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wskazał, że integracja satelitarnego rozpoznania obrazowego z zabezpieczeniem geoprzestrzennym przyczyni się do zwiększenia zdolności przeciwzaskoczeniowych polskiego wojska. Rozpoczynamy faktyczną integrację satelitarnego rozpoznania obrazowego z szeroko pojętym zabezpieczeniem geoprzestrzennym — powiedział gen. dyw. Sławomir Owczarek.

Zwiększeniu zdolności rozpoznawczych służą także zakupy satelitów obserwacyjnych, które będą działać w ramach francusko-polskiej konstelacji. Umowę zakupu dwóch satelitów zawarły w grudniu 2022 roku Agencja Uzbrojenia i grupa Airbus. Satelity te umożliwią zbieranie danych obrazowych z dokładnością do 30 cm, co znacząco rozszerza możliwości monitorowania i analizy danych geoprzestrzennych.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!