Polska
article miniature

Nowa linia produkcyjna Ekoenergetyki podwoi tempo produkcji ładowarek

Ekoenergetyka — polska firma będąca liderem w produkcji infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych — uruchomiła nową linię produkcyjną w swojej siedzibie w Zielonej Górze, która pozwoli na znaczne przyspieszenie procesu produkcji. Obecnie jest ona w stanie wyprodukować 50 ładowarek podczas każdej ośmiogodzinnej zmiany.

Inauguracja najnowszej linii produkcyjnej odbyła się podczas CharIN Testival and Conference 2024 – prestiżowego międzynarodowego wydarzenia, które gromadzi specjalistów i przedstawicieli branży e-mobilności. Wydarzenie to było idealną platformą do zaprezentowania najnowszych osiągnięć produkcyjnych firmy oraz zaakcentowania jej roli w dostosowywaniu się do szybko rosnącego globalnego popytu na zaawansowane technologicznie rozwiązania w dziedzinie elektrycznych systemów ładowania.

Nowo uruchomiona linia może już dziś wyprodukować do 50 ładowarek na każdą ośmiogodzinną zmianę, a z początkiem 2025 roku planowane jest zwiększenie tej wydajności do 90 sztuk.

Ekoenergetyka na przodzie innowacji w e-mobilności

Wzrost produkcji jest częścią szerszego planu Ekoenergetyki, obejmującego dalszą automatyzację i wprowadzenie robotów przemysłowych do pewnych elementów procesu produkcyjnego w przyszłym roku. Jak podkreśla Bartosz Kubik, CEO firmy, „nowa linia montażowa jest kluczowym elementem w naszej strategii ciągłego doskonalenia i adaptacji do zmieniających się potrzeb szybko rosnącego rynku. Poprawi ona wydajność poprzez zwiększenie szybkości, zmniejszenie ryzyka błędów oraz szybsze i tańsze ich korygowanie, gdy wystąpią”.

Reakcja na rosnące wymagania rynku

Uruchomienie nowej linii jest odpowiedzią na rosnący popyt, który napędzają między innymi regulacje Unii Europejskiej dotyczące infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), określające minimalne wymogi dla dostępności punktów ładowania dostępnych publicznie. Ekoenergetyka, posiadając już 20% udziałów w europejskim rynku stacji ładowania autobusów miejskich, teraz kieruje swoje zainteresowanie na rynek ładowania samochodów prywatnych.

Technologiczne innowacje i plany rozwoju

Dodatkowo, w ramach planowanych ulepszeń, Ekoenergetyka zamierza wdrożyć System Wykonawczy Produkcji (MES) oraz system ANDON, które zostaną wykorzystane do wykrywania problemów z jakością i procesami produkcyjnymi. ” A, nowoczesne systemy cyfrowe dostarczone przez dostawcę automatyki przemysłowej, firmę Raion, znacząco podniosą precyzję oraz jakość produkowanych urządzeń” - informuje firma w notatce prasowej.

Założona w 2009 roku Ekoenergetyka wywodzi się z projektu badawczego środowiska akademickiego i zatrudnia obecnie ponad 1000 osób. Dynamiczny rozwój firmy jest wspierany przez Enterprise Investors, wiodący fundusz private equity w Europie Środkowej. W 2022 roku fundusz ten uzyskał znaczący, choć mniejszościowy udział w Ekoenergetyce, ogłaszając jednocześnie plany inwestycyjne przekraczające 45 mln EUR w projekty związane z e-mobilnością.

Ekoenergetyka współpracuje z czołowymi operatorami w Europie, w tym z największymi firmami:  RATP w Paryżu, BVG w Berlinie, VHH w Hamburgu oraz TMB w Barcelonie. Dodatkowo firma ma na swoim koncie współpracę z największym operatorem w Skandynawii, Nobiną, a także z takimi spółkami jak: PKN ORLEN, Ionity i Powerdot.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!