Polska
article miniature

Oasis Diagnostics zmienia standardy diagnostyki okołoporodowej

Polski startup Oasis Diagnostics wprowadza na rynek innowacyjną technologię diagnostyczną, mającą na celu poprawę wykrywania urazów po porodzie. Uzyskanie certyfikacji europejskiej oraz znaczący zastrzyk finansowy z funduszu Vinci HiTech podkreślają rosnący potencjał firmy.

Z urządzeniem Oniry, Oasis Diagnostics wprowadza prostszą i szybszą metodę diagnostyki urazów okołoporodowych, która może zrewolucjonizować obecne procedury. Wyróżnia się ona możliwością szybkiego przeprowadzenia badań bezpośrednio po porodzie, co jest znaczącą innowacją w porównaniu do tradycyjnych, bardziej czasochłonnych metod. Już w pierwszym roku po uzyskaniu certyfikacji, produkt jest prezentowany w ośrodkach medycznych na terenie Europy, z planami ekspansji do 15 krajów. Strategia komercjalizacji uwzględnia zarówno bezpośrednie wprowadzenie produktu do użytku klinicznego, jak i integrację z istniejącymi systemami baz danych medycznych, co może przyczynić się do jego większej adaptacji.

Pierwszą prezentację mieliśmy już 29 marca w krakowskim szpitalu, a kolejne są zaplanowane na kilka miesięcy do przodu w całej Europie, także w trakcie dużych, branżowych sympozjów. Rozpoczęcie komercjalizacji wymaga czasu, zwłaszcza że niektóre placówki oczekują integracji naszej technologii z ich bazami danych. Chcemy wprowadzić Oniry w tym roku do placówek medycznych w około 15 państwach, m.in. w Czechach, Słowacji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i krajach skandynawskich. W kilku przypadkach zakładamy tzw. wdrożenie wzorcowe, na bazie którego zespoły medyczne mają poznawać nasze rozwiązanie w praktyce i dzielić się wnioskami z innymi placówkamimówi Sebastian Suchecki, dyrektor ds. rozwoju biznesu Oasis Diagnostics.

Mamy już gotową pierwszą serię produkcyjną – 200 spektrometrów oraz 10 tys. sond – i w każdej chwili jesteśmy gotowi uruchomić produkcję kolejnych, zapewniając podaż na poziomie kilku tysięcy urządzeń i kilkuset tysięcy sond w ciągu roku. W pierwszym roku komercjalizacji szacujemy sprzedaż na poziomie kilkudziesięciu sztuk Oniry Spectrometer i kilkudziesięciu tysięcy sztuk jednorazowych sond Oniry Probe, a w kolejnych latach zwielokrotnienie tej liczby. Osiągnięcie progu rentowności zakładamy po dwóch latach od rozpoczęcia komercjalizacjidodaje Edyta Hryniecka, członkini zarządu Oasis Diagnostics.

Nowy standard medyczny z urządzeniem Oniry

Oasis Diagnostics stawia na stworzenie standardu medycznego, który mógłby być rutynowo stosowany w salach porodowych na całym świecie. To ambitny plan, który wymaga skutecznego zarządzania produktami, skoncentrowanych działań badawczych oraz strategicznych partnerstw na rynkach międzynarodowych. Technologia Oniry ma potencjał do przekształcenia praktyk diagnostycznych i zwiększenia jakości opieki nad matkami po porodzie, co może znacząco wpłynąć na obniżenie ryzyka powikłań i poprawę ogólnego stanu zdrowia kobiet.

W najbliższych latach Oasis Diagnostics planuje skoncentrować swoje wysiłki na rozwijaniu urządzenia Oniry, planując wprowadzenie jego drugiej, ulepszonej wersji do końca 2025 roku. Innowacje będą możliwe dzięki analizie opinii użytkowników oraz doskonaleniu algorytmów uczenia maszynowego. Równolegle firma przeprowadzać będzie obszerne badania kliniczne w europejskich ośrodkach, aby potwierdzić skuteczność technologii. Oasis gromadzi fundusze na dalszy rozwój, mając na celu rozpowszechnienie Oniry w salach porodowych na całym świecie.

•, By wprowadzić nowy standard medyczny, potrzebujemy kolejnych argumentów potwierdzających skuteczność naszej technologii i jej pozytywny wpływ kliniczny. Dlatego już rozpoczęliśmy następne badanie kliniczne, prowadzone docelowo w dziesięciu ośrodkach w Europie. Chcemy zweryfikować aktualne wytyczne medyczne na próbie tysiąca kobiet, a na bazie kolejnego tysiąca ocenić efekty z użyciem Oniry. Całość planujemy skończyć do połowy 2026 r.informuje dr n. med. Katarzyna Borycka, współzałożycielka i prezeska Oasis Diagnostics.

W celu sfinansowania badań, rozwoju technologii, skalowania sprzedaży itd. spółka zbiera kolejną rundę inwestycyjną na ok. 6 mln EUR, którą chce zamknąć do końca kwartału. Pierwsi chętni już są.

Naszym celem jest dostarczenie rozwiązania na każdą salę porodową na świecie. To duże wyzwanie, więc szukamy właściwych partnerów. Rozmawiamy zarówno z funduszami VC z różnych części świata, jak i z aniołami biznesu. Otrzymanie certyfikatu CE dla Oniry było kamieniem milowym, który znacząco wpłynął na wzrost naszej wycenymówi Katarzyna Borycka.

Oasis Diagnostics dąży do współpracy z dystrybutorami średniej wielkości, ponieważ małe firmy mogą nie sprostać wymaganiom logistycznym i popytowi, a duże mogą nie poświęcić wystarczającej uwagi ich produktowi. W większych krajach, takich jak Hiszpania i Włochy, firma zawarła umowy z lokalnymi partnerami, podczas gdy w krajach niemieckojęzycznych eksploruje możliwości sprzedaży bezpośredniej. 

W kluczowych krajach Europy Zachodniej, gdzie dominuje publiczny sektor zdrowia, Oasis Diagnostics uwzględniła możliwość uzyskania refundacji przy ustalaniu ceny Oniry. Z analizy firmy wynika, że zróżnicowanie cen zapewniające szeroką dostępność może być spore. Koszt badania z zastosowaniem Oniry ma wynosić od 70 do 150 EUR.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!