Przemysł półprzewodnikowy
article miniature

Wrocław: kuźnia talentów z Intel Institute

Wrocław stawia na innowacje w edukacji i technologii, planując otwarcie filii uniwersytetu pod marką Intel Institute. Wynika to z inwestycji amerykańskiego giganta w regionie, która przyciąga globalne firmy półprzewodnikowe i otwiera miastu drzwi do stania się międzynarodowym centrum talentów.

Inwestycja, która zmienia zasady gry

Inwestycja Intela w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini, warta 4,5 mld USD, jest nie tylko największym amerykańskim przedsięwzięciem w historii Polski, ale także potężnym magnesem dla innych firm z branży półprzewodników z Tajwanu i Korei. Wrocław, wykorzystując tę szansę, pragnie stać się kuźnią talentów, przyciągającą studentów i naukowców z całego świata.

Wizja edukacyjna na miarę XXI wieku

Wrocław, który ma już filię brytyjskiego Coventry University, przygotowuje grunt pod kolejne wielkie przedsięwzięcie edukacyjne. Współpraca z Intelem i wsparcie konsulatu oraz ambasady USA mają zaowocować powstaniem filii uniwersytetu, który przyciągnie uwagę światowej społeczności akademickiej. Miasto marzy o uczelni z pierwszej setki rankingu szanghajskiego, oferującej nowoczesne programy edukacyjne i badawcze, które będą w stanie sprostać wyzwaniom przyszłości. Pracujemy z Intelem i przy współudziale m.in. konsulatu i ambasady USA nad projektem o roboczej nazwie Intel Institute. Mamy marzenie, żeby filię we Wrocławiu otworzyła uczelnia z pierwszej setki szanghajskiej. Jej siedziba mogłaby się mieścić w centrum miasta. Chcielibyśmy wydzielić 2-3 ha i przekazać je uniwersytetowi mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Wrocław posiada już opracowany wstępny plan rozwoju, który ma na celu przyciągnięcie uwagi światowych uczelni wyższych. Planowane jest utworzenie nowej instytucji edukacyjnej z zaawansowanymi ośrodkami badawczymi, lub filii zagranicznej na wzór Coventry University. Prestiż marki Intel miałby przyciągnąć studentów z różnych zakątków globu, a tereny przeznaczone pod budowę uniwersytetu są wyceniane na kwotę od 100 do 200 mln PLN.

Wiceprezydent miasta podkreśla, że choć Wrocław nie może sobie pozwolić na finansowanie budowy całego kampusu na wzór tych w Dosze czy Dubaju, oferowany grunt powinien stanowić solidną bazę dla uniwersytetu zainteresowanego ekspansją w Europie.

Nadchodzące wybory samorządowe mogą wpłynąć na tempo prac nad projektem, jednak pierwsze rozmowy z potencjalnymi partnerami są obiecujące i pokazują, że zmiany w kalendarzu politycznym nie wpłyną na strategiczne i długoterminowe cele inicjatywy. Jakub Mazur wyraża nadzieję na szybkie zidentyfikowanie i wybór zainteresowanych uczelni, planując w pierwszej połowie roku serię prezentacji projektu, tak aby do końca roku móc podjąć decyzje o współpracy.

Infrastruktura i wsparcie na niezrównanym poziomie

Wrocław jest gotów zaoferować potencjalnym partnerom akademickim nie tylko atrakcyjnie położone tereny, ale także wsparcie na różnych płaszczyznach – od infrastrukturalnej po integracyjną. Planowane huby dla ekspatów i welcome center mają ułatwić adaptację zagranicznych studentów i pracowników naukowych, tworząc przyjazne i otwarte środowisko dla międzynarodowej społeczności.

Azjatyckie inwestycje i przyszłość technologii

Decyzja Intela o budowie fabryki w Miękini przyciągnęła uwagę inwestorów z Azji, otwierając drogę dla rozwoju ośrodków badawczo-rozwojowych w regionie. Wiceprezydent Wrocławia poinformował o otrzymaniu propozycji współpracy od tajwańskich firm z sektora półprzewodników. Planowane spotkania w maju mają na celu omówienie możliwości założenia nowych fabryk i instytutów, co mogłoby przyciągnąć kolejnych dużych graczy do regionu.

Zainteresowanie inwestycjami we Wrocławiu wyrazili również inwestorzy z Korei, choć nie jest jeszcze jasne, czy ich uwaga skupia się na budowie fabryk, czy centrów badawczo-rozwojowych. Obecność fabryki LG Energy Solutions we Wrocławiu, która przyciągnęła już dużą społeczność koreańską liczącą ponad 5 tys. osób, może sprzyjać dalszym inwestycjom w tym kierunku.

Wiceprezydent miasta wyraża również nadzieję na dalszą współpracę z Intelem, mając na uwadze nie tylko obecne inwestycje, ale i przyszłe, bardziej zaawansowane technologicznie projekty. Wizja ta obejmuje rozwój hubu mikroprocesorów, co miałoby przekształcić Wrocław, Dolny Śląsk, a nawet całą Polskę w nowoczesne centrum technologiczne. Jakub Mazur podkreśla, że to właśnie w kierunku wysokich technologii, edukacji wyższej i wysokiej jakości życia zmierza przyszłość Wrocławia, co stanowi fundament dla dalszego rozwoju i innowacji.

To pierwszy etap inwestycji, walczymy o kolejny, bardziej zaawansowany technologicznie. Już nie tylko o cięcie wafli krzemowych, bonding i adaptację macierzy, które przyjadą z Magdeburga czy Irlandii, ale hub mikroprocesorów. Fabryka Intela przeniesie Wrocław, Dolny Śląsk i Polskę na nowy poziom. Bardzo się cieszę, że nasze miasto stało się centrum tych zmian. Właśnie tak widzimy rozwój Wrocławia: wysokie technologie, uczelnie wyższe, wysoko wykwalifikowani pracownicy i jak najlepsza jakość życiamówi wiceprezydent Wrocławia.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!