Polska
article miniature

PCO: polski gigant optoelektroniki podbija globalny rynek

Polska firma PCO wyznacza nowe ścieżki w branży optoelektroniki, stając się liderem w tej technologicznie zaawansowanej dziedzinie. Przełomowy dla spółki okazał się rok 2023, w którym to firma osiągnęła rekordowe przychody sięgające 323 mln PLN i zyskała uznanie na arenie międzynarodowej dzięki swoim innowacyjnym produktom.

Optoelektronika, będąca kluczowym elementem na współczesnym polu walki, stanowi fundament działalności PCO. W 2023 roku firma odnotowała historyczne przychody, sięgające 323 mln PLN. Jest to wynik bezprecedensowy, który świadczy o rosnącym znaczeniu technologii optoelektronicznych w globalnym przemyśle obronnym.

Na froncie modernizacji i eksportu

PCO, który jest największym polskim producentem wyrobów optoelektronicznych przeznaczonych zarówno na potrzeby indywidualnego wyposażenia żołnierzy, jak i platform bojowych, ma powody do dumy, szczególnie w obliczu intensyfikacji modernizacji polskiej armii, która nastąpiła w wyniku konfliktu na Ukrainie. Sytuacja ta doprowadziła do zawarcia przez spółkę nowych umów na dostawy zaawansowanych systemów uzbrojenia.

PCO nie ogranicza swojej działalności wyłącznie do Polski. Firma odnosi sukcesy także na rynkach międzynarodowych, eksportując swoje produkty i zdobywając uznanie na całym świecie. W 2022 roku spółka podpisała istotną umowę na dostarczenie serii karabinków MSBS Grot, wyposażonych w celowniki optyczne własnej produkcji, dla sił zbrojnych jednego z krajów Afryki Wschodniej. Jest to jeden z wielu przykładów, jak firma umacnia swoją pozycję na globalnym rynku obronnym.

Produkty optoelektroniczne PCO cieszą się rosnącym zainteresowaniem, co jest częściowo wynikiem napiętej sytuacji na wschodniej granicy Polski. Dodatkowo decyzja o zwiększeniu liczebności Sił Zbrojnych RP do 300 tysięcy żołnierzy postawiła przed Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), w tym przed PCO, wyzwanie opracowania nowych, innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych. To z kolei przyczyniło się do wzrostu liczby dużych zamówień, zarówno od zagranicznych kontrahentów, jak i od samej polskiej armii.

Sukcesy PCO to nie tylko imponujące wyniki finansowe i rosnąca liczba zamówień. Równie ważne są pozytywne recenzje ich sprzętu od ukraińskich żołnierzy, którzy aktywnie wykorzystują go w konflikcie zbrojnym przeciwko Rosji. Szczególnie cenione są noktowizory i urządzenia termowizyjne, które nie tylko zostały zamontowane na czołgach dostarczonych Ukrainie przez Polskę, ale również są kluczowym elementem wyposażenia indywidualnego żołnierzy na polach bitew.

Współpraca z międzynarodowymi partnerami

PCO aktywnie współpracuje z międzynarodowymi partnerami, podpisując porozumienia, które otwierają nowe możliwości rozwoju i ekspansji. Wśród nich znajduje się Memorandum of Understanding z amerykańską firmą REB Technologies, które skupia się na wspólnym wprowadzaniu na rynki zagraniczne Lotniczych Gogli Noktowizyjnych PNL-3M, produkowanych przez PCO. 

Rozszerzając swoje działania w zakresie modernizacji sprzętu wojskowego, polska spółka współpracuje także z REB Technologies (USA) w obszarze ulepszania śmigłowców i samolotów pod kątem wykorzystania urządzeń noktowizyjnych. Dodatkowo PCO zawarło Memorandum of Understanding z Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Porozumienie to koncentruje się na prowadzeniu szkoleń optoelektronicznych dla przedstawicieli Sił Zbrojnych ZEA. Polska firma nawiązała również współpracę z holenderskim przedsiębiorstwem Teledyne DALSA, będącym częścią amerykańskiego koncernu. Ta współpraca ma na celu rozwój i produkcję nowej generacji nahełmowych zestawów wizyjnych.

Produkty PCO są rozpoznawalne na całym świecie, co w dużej mierze wynika z aktywnego udziału firmy w prestiżowych międzynarodowych wydarzeniach zbrojeniowych, takich jak World Defense Show 2022 w Arabii Saudyjskiej, targi HAI Heli Expo w Dallas oraz Eurosatory w Paryżu

Ważnym aspektem działalności PCO jest zawieranie kontraktów na dostawy sprzętu dla polskich sił zbrojnych. W drugiej połowie 2023 roku firma podpisała trzy umowy ze Strażą Graniczną na dostawę monokularów noktowizyjnych MU-3AM, monokularów termowizyjnych MT-1 oraz lornetek termowizyjnych NPL-1T.

Prezes PCO Witold Słowik, zwraca uwagę na to, że firma obecnie skupia się na dostarczaniu urządzeń w ramach najważniejszych programów modernizacyjnych sił zbrojnych: - Spółka zawarła umowę na dostawę głowic GOC-1 i GOD-1 do ZSSW. Została także podpisana umowa PILICA+, która zakłada dostawy głowicy obserwacyjno-śledzącej w latach 2025-2029.

Sukcesy i wyzwania

Największym wyzwaniem dla PCO jest szybka rozbudowa mocy produkcyjnych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty firmy. Witold Słowik, wyjaśnia, że przedsiębiorstwo znajduje się w dobrej kondycji finansowej, dzięki czemu ma możliwość zwiększenia swojej produkcji o 20 do 40 procent z własnych środków. Zapotrzebowanie na rozwiązania oferowane przez spółkę jest jednak znacznie większe. Firma planuje osiągnąć poziom produkcji o wartości 320 mln PLN w tym roku. Jednakże, Ministerstwo Obrony Narodowej i Polska Grupa Zbrojeniowa oczekują, aby PCO podniosło swoje zdolności wytwarzania do poziomu 800 mln PLN rocznie.

PCO nie spoczywa na laurach i planuje dalszy rozwój swoich produktów. Firma koncentruje się na udoskonalaniu istniejących rozwiązań oraz opracowywaniu nowych urządzeń i systemów, które będą odpowiadać na przyszłe potrzeby Sił Zbrojnych. Ponadto spółka aktywnie poszukuje nowych rynków zbytu, zwłaszcza na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!