Wiązki

Duże kable, duże problemy: aluminium czy miedź (Cz.4)

Ostatni z odcinków cyklu o obróbce duzych kabli poświęcony jest wyzwaniom specyficznym dla kabli aluminiowych. Na zakończenie cyklu przytaczamy też kilka uwag związanych z wyborem oprzyrządowania.

Narzędzia o dużej sile 

Do obróbki dużych kabli zwykle stosuje się przenośne narzędzia hydrauliczne, ponieważ narzędzia ręczne do wykonania zacisku wymagałyby od operatora niezwykłej siły. Umożliwiają one doprowadzenie narzędzia do kabla, umieszczonego na przykład w uchwycie na konstrukcji ramowej lub na szczycie słupa elektrycznego, umożliwiając przeciągnięcie kabla przez narzędzie przed jego przygotowaniem i zaciśnięciem. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania tego sprzętu, wymagane jest dodatkowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa stosowania urządzeń wysokociśnieniowych o ciśnieniu hydraulicznym w zakresie od 8.200 psi do 10.000 psi. Narzędzia te wykorzystują wymienne matryce typu U i ‘Shank’, dzięki czemu jedno narzędzie może zagniatać wiele różnych rodzajów przewodów. Występują w trzech odmianach: ręcznej, akumulatorowej i elektrycznej. 

Ręczne narzędzia hydrauliczne

Ręczne narzędzia hydrauliczne nie wymagają zasilania do wykonania zacisku. Polegają na sile operatora, który ręcznie ‘pompuje’ narzędzie wiele razy, aby wytworzyć ciśnienie hydrauliczne wystarczające do wykonania pełnego zacisku. W zależności od rozmiaru kabla, narzędzia te mogą ważyć nawet ponad 40 funtów. Ze względu na ich ciężar, ergonomia tego typu rozwiązań nie jest idealna, jednak sprawdzają się one w przypadkach małych serii i prac naprawczych.

Akumulatorowe narzędzia hydrauliczne

Akumulatorowe narzędzia hydrauliczne mają siłę zaciskania od 4 do 12 ton, dzięki czemu są dobrym rozwiązaniem w przypadku niektórych mniejszych rozmiarów kabli. Elektronarzędzia akumulatorowe są znacznie lżejsze, mogą być obsługiwane przez jedną osobę i redukują ilość pracy manualnej bez konieczności zasilania prądem zmiennym do miejsca wykonania zacisku. Nawet jeśli bateria wyczerpie się podczas zaciskania, narzędzie zachowuje swoją pozycję co pozwala na wymianę baterii i zakończenie zaciskania bez utraty jakości. Ponieważ akumulatory są wymienne, ładując zapasową baterię podczas pracy, nie ma konieczności przerw w pracy w oczekiwaniu na ich naładowanie.

Ponieważ narzędzia te nie wymagają ręcznego pompowania, mogą pomóc w zmniejszeniu ilości urazów, spowodowanych częstym użyciem narzędzi ręcznych.

Elektryczne narzędzia hydrauliczne

Elektryczne narzędzia hydrauliczne dysponują największą siłą nacisku, sięgającą 33 ton. Najczęściej narzędzia te dysponują ciśnieniem 8.200 psi, ale istnieją modele pracujące pod ciśnieniem 10.000 psi. Stosuje się różne głowice, zaprojektowane do pracy z matrycami w kształcie litery U lub matrycami trzpieniowymiok, przy czym te ostatnie umożliwiają stosowanie większych obciążeń. W przypadku użycia tych narzędzi w uchwytach na konstrukcjach ramowych, użycie tych narzędzi staje się zadaniem dla dwóch osób, przy czym jedna osoba trzyma narzędzie w miejscu, a druga lokalizuje kabel i terminal. Głowice są zaprojektowane do użytku z pompami hydraulicznymi TE, a niektóre modele mogą być też używane z wersjami zasilanymi bateryjnie dla większej mobilności.

Chociaż można używać wielu typów głowic z tą samą pompą, aby zapewnić pełną jakość i bezpieczeństwo, zawsze należy upewnić się, że używana jest pompa wytwarzająca odpowiednie ciśnienie.

Urządzenia nastołowe

Zaciskanie dużych kabli za pomocą urządzeń stacjonarnych przebiega podobne zaciskania małych i średnich kabli, z tą różnicą, że terminale nie są umieszczone na taśmie tylko luzem. Oznacza to, że należy otworzyć osłonę maszyny, aby uzyskać dostęp do matrycy i załadować kolejny terminal. Należy też uważać, aby żadne niepożądane komponenty kabla nie dostały się do matrycy.

Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości firmy © TE Connectivity

Korekta polskiej wersji językowej: Paweł Jaszczyk

Poprzednia
Strona: 3/3