Wiązki

Duże kable, duże problemy: aluminium czy miedź (Cz.4)

Ostatni z odcinków cyklu o obróbce duzych kabli poświęcony jest wyzwaniom specyficznym dla kabli aluminiowych. Na zakończenie cyklu przytaczamy też kilka uwag związanych z wyborem oprzyrządowania.

© TE Connectivity

Znaczenie właściwego zaciskania

Niezależnie od rozmiaru drutu, aby wykonać doskonałe połączenie, należy przestrzegać podstawowych zasad jakości zaciskania. 

Zwarcia 

Luźne żyłki oplotu lub materiału przewodzącego mogą zetknąć się z izolacją lub uszczelnieniem. Jeśli nie zostaną usunięte przed montażem, żyły te mogą poluzować się i spowodować zwarcie dwóch lub więcej terminali. Ze względu na wysokie napięcie panujące w tego typu układach, może to spowodować wyzwolenie bezpieczników lub nawet awarię systemu.

Wysokość zaciskania

Terminale są zaprojektowane tak, aby równoważyć wydajność elektryczną i mechaniczną w zakresie ich wysokości zacisku. Zaciskanie przy niewłaściwym ustawieniu wysokości może pozostawić część żył poza zaciskiem, być przyczyną większych wahań temperatury w warunkach zmiennego obciążenia, skrócić cykl życia produktu i zwiększyć ryzyko awarii. 

© TE Connectivity

Przekrój poprzeczny

Bardzo istotnym aspektem jest kontrola poprawność zaciskania podczas całego przebiegu produkcji. Jeśli w procesie nie są stosowane zautomatyzowane urządzenia do zaciskania, ważne jest kontrolowanie profilu zacisku poprzez okresowe wykonywanie przekrojów poprzecznych, z regularnością określoną przez normy branżowe lub przez producenta terminala. Przekrój poprzeczny wymaga przecięcia końcówki wraz z zaciśniętą tuleją. Czynność ta pozwala na kontrolę prawidłowej wysokości zagniatania, kompresji i innych zmiennych. Ze względu na swój destrukcyjny charakter nie można go stosować na zaciskach przeznaczonych do montażu.

© TE Connectivity

Nadmierne zakłócenia elektromagnetyczne

Nieprawidłowe obchodzenie się z oplotem może prowadzić do zakłóceń powodowanych wysokim napięciem, takich jak zakłócenia radiowe i w konsekwencji nieoczekiwane działanie urządzeń. Ponieważ samochody zawierają coraz więcej czujników, z których większość to urządzenia decydujące o bezpieczeństwie, zapobieganie zakłóceniom staje się poważną kwestią.

Przedostawanie się wody

Niewłaściwa obróbka uszczelek może zmniejszyć integralność uszczelnienia, skracając żywotność zacisku i całego zespołu. Uszczelki mogą zostać uszkodzone przez chemikalia, niewłaściwe przechowywanie (temperatura, wilgotność, światło) lub niewłaściwe obchodzenie się z nimi.

Zaciskanie: właściwa konserwacja narzędzi

Podobnie jak w przypadku wszystkich narzędzi, sprzęt do zaciskania musi być odpowiednio konserwowany. Aby zagwarantować długi okres użytkowania i wysoką jakość pracy, należy przestrzegać wszystkich informacji zawartych w dołączonych instrukcjach.

Aplikacje lotnicze i przemysłowe

Podczas gdy niniejszy artykuł skupiał się głównie na wyzwaniach związanych z zaciskaniem grubych kabli na rynku motoryzacyjnym, są one stosowane również w aplikacjach energetycznych, lotniczych i przemysłowych. Chociaż standardowe oprzyrządowanie używane w tych przypadkach różni się urządzeń stosowanych w motoryzacji, ze względu na rozmiary i wagę kabli, podobne wyzwania dotyczą również i tych aplikacji. 

Sztywność 

Poza motoryzacją wykorzystywane są bardzo sztywne kable o dużym skręcie i dużej ilości żył. Utrudnia to pracę z nimi, ponieważ w efekcie dużej sztywności często trzeba zmienić orientację narzędzia zamiast położenia kabla. Ze względu na duży promień gięcia, również szpule do ich przechowywania muszą być dużo większe.  

Większość tych kabli może być odizolowywana ręcznie, ale odpowiednio dobrane, duże narzędzia do ściągania izolacji znacznie zmniejszają wysiłek i czas potrzebny do obróbki kabla. Podobnie jak w przypadku kabli samochodowych, należy zachować ostrożność, aby zminimalizować odkształcenia i uszkodzenia przewodu. 

Niektóre kable stosowane w lotnictwie często mają cienką, ale twardą izolację. Mimo że odizolowywanie ręczne jest możliwe, jednak aby osiągnąć dużą wydajność procesu, często stosuje się urządzenia do odizolowywania laserowego. 

Poprzednia
Strona: 2/3
Następna