Polska

'Jeśli hardware, to tylko w Chinach'

Polski start-up EMYS opracował i rozwinął swojego robota edukacyjnego w Chinach - jego twórcy są zachwyceni możliwościami Shenzen.

Prace nad robotem edukacyjnym EMYS rozpoczęto w roku 2016. Trochę przypadkiem założyciele start-up'u trafili do chińskiego programu akceleracyjnego HUX, który pomógł dopracować koncepcję produktu oraz opracować jego konstrukcję.

Michał Dziergwa, zapytany przez portal mamstartup.pl o problemy charakterystyczne dla rozwijania hardware'u odpowiada: 'Problemy są w sumie podobne, choć skala jest inna. Najważniejszy jest rozwój produktu – zaplanowanie zmian i poprawek oraz ich wprowadzenie. W przypadku oprogramowania można to robić bardzo szybko. W przypadku hardware’u – choć proces jest podobny – trwa dłużej. Rozwiązaniem naszego problemu był właśnie wyjazd do Chin. Na początku, gdy słyszeliśmy zdanie „jeśli hardware, to tylko w Chinach”, dziwiliśmy się. Dziś wiem, że ten wyjazd umożliwił nam w ogóle realizację projektu; poza Chinami chyba by nam się nie udało. Potrzebowaliśmy ekosystemu, który umożliwia bardzo szybkie realizowanie zmian i poprawek. I Shenzhen okazało się być dokładnie takim miejscem, jakiego potrzebowaliśmy. Są tam specjaliści, którzy potrafią pomóc na każdym etapie projektowania, poprawiania i produkcji. Liczba producentów i fabryk jest ogromna. To jest całe środowisko, które nam pomogło'.

I jeszcze fragment o samym Shenzen: 'Warto podkreślać – bo nie mamy w Polsce tej świadomości – jak bardzo zaawansowane jest to miejsce. Wyobraźmy sobie budynek jak duże centrum handlowe, w którym każdy sklep to miejsce z komponentami hardware’u, stoisko za stoiskiem. I teraz wyobraźmy sobie całą dzielnicę takich budynków, często wyspecjalizowanych. To są też fabryki – od małych po ogromne. To jest miejsce, w którym znikają ograniczenia kreatywności. Można dostać absolutnie wszystko, wyprodukować, co zechcesz. Takiego ekosystemu, z taka liczbą ekspertów i specjalistów, nie da się skopiować. Naprawdę jest tak, że „jeśli hardware, to tylko w Chinach”. Można tworzyć i produkować rzeczy na każdym poziomie – zarówno jeśli chodzi o jakość, jak i o skalę'.

© EMYS

Całość tego ciekawego materiału znajdziecie na portalu © mamstartup.pl