Polska

AIUT otworzy na Politechnice Śląskiej Laboratorium Robotów Mobilnych

Projekt nowoczesnego laboratorium na Wydziale Mechanicznym Technologicznym PŚ w Gliwicach jest wspólną inicjatywą uczelni i gliwickiego przedsiębiorstwa AIUT, producenta inteligentnych rozwiązań i technologii Przemysłu 4.0.

Uroczystość podpisania umowy o otwarciu Laboratorium Robotów Mobilnych pomiędzy firmą AIUT i Politechniką Śląską w Gliwicach.

Od kolejnego roku akademickiego studenci Politechniki Śląskiej będą mogli korzystać z nowego Laboratorium Robotów Mobilnych, jakie otworzy i wyposaży firma AIUT.

12 maja 2023 roku przedstawiciele Politechniki Śląskiej oraz firmy AIUT podpisali umowę dotyczącą utworzenia nowego laboratorium, gdzie przyszli inżynierowie będę mieli dostęp do najnowszych technologii w dziedzinie robotyki mobilnej i intralogistyki. Do dyspozycji studentów oddane zostaną nowoczesne stanowiska dydaktyczne oraz samojezdne roboty transportowe.

Roboty mobilne AGV/AMR dostępne dla studentów i pracowników naukowych

Laboratorium zlokalizowane będzie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, ale docelowo korzystać będą z niego wszyscy studenci naszej Uczelni. Laboratorium zapewni im dostęp do nowoczesnych technologii, które znajdują się w przemyśle. Dzięki współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym jesteśmy w stanie kształcić studentów w taki sposób, aby w przyszłej pracy zawodowej mogli sprostać wymaganiom pracodawców, rynku pracy i postępu technologicznego — powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

W nowym miejscu studenci będę mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie projektowania i budowy autonomicznych robotów mobilnych. Podzespoły i pojazdy przeznaczone do testów dostarczy AIUT, który odpowiada też za przygotowanie i wyposażenie nowej przestrzeni dydaktycznej we współpracy z Politechniką Śląską.

Laboratorium Robotów Mobilnych na Politechnice Śląskiej w Gliwicach © AIUT

Naszym celem jest przybliżać studentom nowe technologie, z którymi wielu zetknie się po zakończeniu nauki. Robotyka mobilna to niezwykle rozwojowa dziedzina, a rynek chłonny jest nowych rozwiązań. AIUT jako projektant i producent nowoczesnych systemów intralogistycznych i transportowych robotów mobilnych, które na co dzień automatyzują transport towarów w fabrykach i magazynach, stale doskonali swoje rozwiązania. Rynek będzie potrzebował specjalistów w tej dziedzinie, a możliwość obcowania z tą technologią już na studiach sprawi, że nowi specjaliści nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia — zapewnił Brunon Gabryś, wiceprezes AIUT. 

Nowa przestrzeń 4.0 do nauki i testów

W Laboratorium do dyspozycji studentów będzie sześć profesjonalnych stanowisk dydaktycznych, w tym między innymi stanowisko do nauki i badań technik napędowych z oprogramowaniem do konfiguracji i obsługi systemów sterowania i bezpieczeństwa oraz zaawansowanymi systemami nawigacji stosowanymi w pojazdach typu AMR i AGV.

Samojezdne wózki AGV wykorzystywane są w transporcie wewnętrznym na terenie hal produkcyjnych. Są to autonomiczne roboty transportowe, które dowożą elementy potrzebne przy montażu czy odbieraniu elementów w procesie produkcji. W nowym laboratorium będziemy badać i uczyć studentów technologii związanych z takimi pojazdami, układem pozyskiwania danych czy planowaniem takiego transportu – obiecała dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechnicznego Technologicznego. 

Student będzie mógł tutaj zbudować takiego robota od podstaw i przetestować go. Mam nadzieję, że będzie to też miejsce realizacji prac inżynierskich, magisterskich, a nawet doktoratów — dodał dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, prodziekan wydziału.  

W zaprojektowanym laboratorium znajdzie się także strefa testowa z autonomicznymi robotami mobilnymi AMR z rodziny AIUT Formica. — Chcemy kompleksowo wyposażyć studentów w wiedzę z zakresu projektowania systemów zarządzania flotą przemysłowych robotów mobilnych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania Smart Factory wdrażane dziś na świecie oraz rozwijać ich umiejętności w obszarze projektowym i budowy pojazdów AMR. W laboratorium znajdować się będzie także stanowisko do nauki i badań technik analitycznych danych przemysłowych związanych z działaniem systemów robotyki mobilnej. Dzięki współpracy Politechniki Śląskiej i firmy AIUT, uczelnia zyska nie tylko nowe, wyposażone laboratorium, ale także partnera w obszarze edukacyjnym, badawczym i kadrowym. Studenci będą mieli też możliwość odbywania zarówno praktyk, jak i stażu w firmie i kontynuowania współpracy z przedsiębiorstwem — powiedział Marek Drewniak, kierownik Sekcji Badań i Rozwoju w Dziale Automatyki w firmie AIUT, koordynujący projekt otwarcia laboratorium.

Wnętrze laboratorium zostało zaprojektowane z dbałością o szczegóły estetyczne i w zakresie ergonomii pracy. Ta nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń będzie przyjazna studentom. Obok stanowisk dydaktycznych znajdzie się tu również strefa wypoczynku. Za projekt aranżacji odpowiada katowicka IKEA.

AIUT jest największym polskim integratorem systemów dla przemysłu z ponad 30-letnim doświadczeniem w automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. Kompleksowo wyposaża fabryki i magazyny w inteligentne rozwiązania i technologie Przemysłu 4.0., współpracuje też z wiodącymi ośrodkami akademickimi i angażuje się w przedsięwzięcia oraz projekty edukacyjne. Spółka zatrudnia dziś blisko 1000 pracowników, w tym ponad 600 inżynierów i posiada łącznie 17 oddziałów w USA, Kanadzie, Polsce, Chinach, Indiach, Niemczech i Rumunii. Główna siedziba firmy znajduje się w Gliwicach.

Źródło: materiały prasowe AIUT

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!