KZŁ powoli rośnie i realizuje plany
Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o. w 2022 roku zmniejszyły koszty działania i utrzymały stabilny poziom wzrostu przychodów, realizując nowe projekty oraz dążąc do polepszenia produktów i usług w branży nie tylko kolejowej.
© KZŁ sp. z o.o.
Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o. z Bydgoszczy zajmują się produkcją elektronicznych urządzeń informacyjnych oraz działalnością usługową w zakresie instalowania, montażu i serwisu. Spółka prowadzi działalność głównie na rynku kolejowym i dostarcza rozwiązania systemowe w zakresie systemów informacji dla podróżnych (głosowe i wizualne), łączności dyspozytorskiej, parkingowych, biletowych (stacjonarne i mobilne) i monitoringu wizyjnego obiektów kolejowych (SMOK). Oprócz tego oferuje urządzenia nadawczo-odbiorcze, sieci czasu (sterujące, zegary wtórne) oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Przychody KZŁ uzależnione są od inwestycji publicznych, głównie w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej, a te, z powodu swojej niestabilności, wymuszają na spółce działania w stronę rozwoju innego, pozakolejowego rynku.
W ostatnim kwartale 2020 i przez cały 2021 roku zarząd wdrażał działania restrukturyzacyjne i plan optymalizacji kosztów, co doprowadziło do poprawienia rentowności spółki. Przychody netto ze sprzedaży w 2022 roku wyniosły 30,4 mln PLN i nieznacznie wzrosły (3%) w stosunku do roku 2021 (29,5 mln PLN). Zysk operacyjny z kwoty 1,4 mln PLN w 2021 roku zwiększył się do 2 mln PLN w roku 2022. Zysk netto natomiast ukształtował się na poziomie 1 mln PLN, co oznacza 40% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku (0,6 mln PLN). Na koniec 2022 roku KZŁ zatrudniał 92 osób.
© KZŁ sp. z o.o.
Głównym celem prac rozwojowych spółki jest przygotowanie nowych produktów oraz unowocześnienie istniejących. W 2022 roku zostało zaprojektowane i przetestowane oprogramowanie nowego systemu PDP, który umożliwia pełną kontrolę pobierania i zarządzania rozkładem jazdy oraz jednostronny zegar stacyjny zgodny z wymaganiami Ipi-6 (dodana nowa chłodnica MP03-Peltier). Dodana została również funkcjonalność zdalnego resetowania wyświetlaczy stacyjnych z monitorami NEC 55”. Braki w dostępności komponentów na rynku w 4Q 2021 r. wymagały opracowania alternatywnego rozwiązania dla komputera przemysłowego KZŁ, stosowanego w produktach zgodnych z Ipi-6 oraz obsługujących SDIP (System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej), do którego zaprojektowano nowy wyświetlacz ledowy, oparty o technologię LED RGB. Nowy pomysł w ubiegłym roku to przemysłowy moduł RPI CM KZŁ oraz prototyp komputera jednopłytkowego, którego zadaniem było rozszerzenie zakresu temperatur pracy urządzenia. Obudowa na szynę DIN miała usprawniać montaż, a dedykowany radiator zmniejszać awaryjność komputera.
W 2022 roku KZŁ rozpoczęło prace nad modułową stacją ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym, o łącznej mocy od 50 kW do ok 100 kW, która pozwoli naładować typowe e-auto do 80% pojemności w ok 30 minut. Stacja będzie wyposażona w wyjście CHAdeMO, CCS/Combo, AC (jednoczesne ładowanie DC oraz AC) oraz możliwość integracji w sieć za pomocą zaimplementowanego protokołu OCPP. Spółka postawiła sobie również za cel zaprojektowanie i przebadanie rodziny wyświetlaczy głównych stacyjnych wg Ipi-6, informujących o bieżącej realizacji rozkładu jazdy, tj. czasach przyjazdów i odjazdów, numerach i nazwach pociągów, stacjach docelowych i ważniejszych pośrednich, numerach peronów, przewoźnikach oraz ewentualnych opóźnieniach.
W 2023 roku Kolejowe Zakłady Łączności przeznaczą 0,3 mln PLN na inwestycje i 0,45 mln PLN na remonty. Planują też zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów i usług do kwoty 30,8 mln PLN oraz rozwój w zakresie Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, Monitoringu Obiektów Kolejowych, Systemu Łączności Kolejowej oraz technologii innowacyjnych (e-papier) i produktów takich jak parkomaty i ładowarki elektryczne (typu AC i DC). Strategia działania zakłada coroczny wzrost przychodów od 5-15%, z inwestycjami na poziomie 0,1 mln PLN oraz kwotą 1 mln PLN na prace badawczo-rozwojowe. Podstawowym celem spółki jest stopniowe odbudowanie pozycji ekonomicznej i rynkowej, a korzystny rok 2022 jest dobrą zapowiedzią następnego.
Opracowała Agnieszka Kubasik na podstawie sprawozdania z działalności KZŁ sp.z o.o. za rok 2022.
Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!