Wróć

Zmiany na rynku dystrybucji maszyn do procesów PCBA (I półrocze 2021)

Wraz z ożywieniem się rynku elektroniki w pierwszej połowie 2021 roku, nastąpiło wiele zmian na krajowym rynku dystrybucji maszych dedykowanych do procesu montażu elektroniki.
Opublikowano: 2021-06-28

Od stycznia 2021 PB Technik jest dystrybutorem niemieckiej firmy Stannol, oferującej stopy lutownicze, topniki i akcesoria do lutowania. Jest to jedna z najstarszych firm na rynku: została założona w 1879 roku! 

Styczeń był szczególnie pracowity dla załogi PB Technik, bowiem do grona dostawców dołączyła także dobrze znana na polskim rynki fińska firma Treston. To też firma z tradycjami: powstała z połączenia dwóch prywatnych firm i ma ponad dziewięćdziesięcioletnie doświadczenie w konstruowaniu mebli dedykowanych do tworzenia stanowisk pracy wniesione przez firmę Sovella Oy oraz ponad siedemdziesięcioletnie doświadczenie w tworzeniu mebli, modułów i akcesoriów do organizowania przestrzeni, które wniosła firma Treston Oy. Obecnie Treston Oy skupia się na produkcji i dostawach mebli przemysłowych, które są produkowane w dwóch fabrykach w Finlandii i sprzedawane na całym świecie. Wyróżnikiem oferty firmy jest system modułowy, stwarzający niemal nieograniczoną możliwość kombinacji stołów, pólek, nadstawek, pojemników, uchwytów, oświetlenia, szafek, szuflad i innych akcesoriów, pozwalający na skonfigurowanie stanowiska pracy dostosowanego do potrzeb każdego etapu procesu produkcyjnego, od działów RnD, kontroli jakości i dystrybucji, po seryjne stanowiska do montażu manualnego. 

Showroom firmy Evoltec

Na pewno trzeba też przypomnieć, iż od przełomu roku w pełni działa już znajdujący się w nowej siedzibie firmy w Warszawie showroom firmy Evoltec, wyposażony w sprzęt do obróbki kabli warty kilka milionów złotych. Byłem, widziałem – zarówno showroom jak i sama siedziba robią wrażenie. 

Podobną drogą idzie łódzki Scanditron - w roku 2020 zakończył budowę nowej siedziby, w której sporą część parteru zajmuje showroom. Od końcówki roku 2020 można tam oglądać kilka maszyn, ale mamy też sygnały ze strony firmy, iż następne egzemplarze są w drodze: relacja wkrótce. 

Jak jesteśmy przy końcówce roku 2020 to - mimo tytułu artykułu, mówiącego o roku 2021- warto wspomnieć, iż od grudnia 2020 CPS podpisała umowę o dystrybucji z firmą YJ LINK, koreańskim producentem maszyn i urządzeń do przesyłania PCB na obszarze linii produkcyjnej SMT/THT.

X-Spection 6000

Niskobudżetowy X-Ray Scienscope

W maju 2021 PB Technik nawiązał współpracę z amerykańską firmą Scienscope, producentem urządzeń do inspekcji oraz rozwiązań bazujących na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego. Firma Scienscope powstała w 1994 roku w Chino, w Kalifornii, stawiając przed sobą zadanie zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania rynku produkcji elektronicznej na niezawodne, a przy tym przystępne cenowo i wszechstronne rozwiązania do inspekcji optycznej. Początkowo Scienscope produkował mikroskopy stereoskopowe dedykowane do inspekcji SMT, procesów naprawczych i precyzyjnych prac montażowych. W ciągu ponad 25 lat działalności firma Scienscope poszerzyła swój profil działalności wprowadzając na rynek kompleksową ofertę urządzeń do inspekcji rentgenowskiej, systemów do inspekcji wideo, optycznych systemów pomiarowych, liczarek komponentów wykorzystujących promieniowanie X, równocześnie rozwijając asortyment mikroskopów. Jak pisze PB Technik w komunikacie, towarzyszącym nowej umowie: nadrzędnym celem Scienscope jest zaoferowanie nowoczesnej technologii przy zachowaniu przystępnej ceny. PB Technik na start oferował liczarkę komponentów AXC-800 III w promocyjnej cenie 49 000 dolarów netto (cena nie obejmuje kosztów dostawy, instalacji i szkolenia). 

Również w maju firma Scanditron poszerzyła swoją ofertę o maszyny do liczenia komponentów za pomocą inspekcji rentgenowskiej marki Nordson Dage Assure, a więc maszyny konkurujące bezpośrednio z Scienscope. Marka Assure stanowi uzupełnienie innych maszyn marki Nordson do inspekcji rentgenowskiej zarówno offline jak i inline – odpowiednio Dage oraz Matrix (oferowane przez Scanditron już od pewnego czasu). Liczarki Assure zostały po raz pierwszy zaprezentowane w 2013 roku (wtedy pod marką OC Scan) i były to pierwsze tego typu rozwiązania na świecie. Co ciekawe pierwsze tego typu rozwiązania wciąż pracują u klienta. W 2019 roku Firma Nordson przejęła firmę OC i zmieniła nazwę na Nordson Dage Assure. Liczarki Assure są w stanie policzyć komponenty na rolce w czasie nawet do 10 sekund. Umożliwia to znaczne skrócenie czasu inwentaryzacji jak również daje możliwość sprawdzania ilości komponentów na bieżąco. W ofercie producenta znajdują się trzy wersje maszyn od najprostszej pracującej z operatorem po w pełni zautomatyzowaną linię inspekcyjną. Oprócz swej podstawowej funkcji mogą służyć również jako maszyna rentgenowska do inspekcji zarówno płyt PCB jak i innych komponentów.

Piece IBL w ofercie PB Technik

Sprzedażą niemieckiej IBL kieruje Olaf Ciepły - wywiad już wkrótce na naszych łamach

Ostatnią dużą zmianą jest umowa PB Technik oraz IBL. IBL to założona w 1987 roku w Königsbrunn niemiecka firma, która od początku swojej działalności skupia się na procesach lutowania w fazie gazowej (często wobec tej technologii stosuje się też określenie lutowanie kondensacyjne, artykuł o tej technologii znajdziecie pod tym linkiem). W trakcie swojej działalności firma IBL wdrożyła ponad 30 patentów dotyczących lutowania w parach gazu, stając się pionierem i światowym liderem tej technologii. Efektem pracy nad urządzeniami do lutowania są piece in-line i wsadowe do lutowania rozpływowego w parach gazowych. Do osiągnięcia odpowiedniej temperatury procesowej wykorzystywany jest Galden, dielektryczny, obojętny chemicznie czynnik, którego pary przekazują ciepło w sposób jednorodny i bezpieczny do lutowanych komponentów.

Już w najbliższym czasie na naszych łamach wywiad z Olafem Ciepły, szefem sprzedaży IBL.

Zdjęcie tytułowe: © InterPhone Service

https://pbtechnik.com.pl/pl/produkty/wyposazenie-produkcji/stacje-naprawcze
https://pbtechnik.com.pl/pl/produkty/wyposazenie-produkcji/stacje-naprawcze