Wróć

Złącza do PCB – niezawodne połączenia płytek w różnych wymiarach

Złącza do płytek drukowanych to nie tylko elementy znajdujące się na zewnątrz urządzenia, ale także te, które są podłączane i obsługiwane jeszcze na etapie produkcji wszelkich aparatów.
Opublikowano: 2020-08-30

Wśród nich ważną rolę odgrywają elementy łączące dwie lub więcej PCB, i to nie tylko z powodu konieczności projektowania rozwiązań modułowych. Jakie parametry powinny mieć złącza do PCB, by były maksymalnie funkcjonalne?

Złącza PCB – im mniejsze, tym lepsze

Postępująca miniaturyzacja całkowicie wyparła stosowanie wielkopowierzchniowych laminatów – zamiast nich mniejsze płytki składa się na tzw. kanapkę. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku bloków funkcjonalnych jeden obok drugiego, prostopadle do płyty-bazy. Tego typu rozwiązania pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca. Dużą rolę odgrywa też optymalizacja kosztów – mniejsze PCB, pozbawione zbędnych w danej konfiguracji funkcjonalności, są o wiele tańsze w produkcji.

Złącza do płytek drukowanych – aplikacje przemysłowe i telekomunikacyjne

Obecnie złącza do PCB typu płytka-płytka, zwłaszcza te przeznaczone dla wymagających aplikacji przemysłowych lub telekomunikacyjnych, muszą spełniać określone, wyśrubowane parametry.

Wiąże się to z:

  • trudnymi warunkami, w jakich muszą działać urządzenia (wibracje, zakłócenia elektromagnetyczne),
  • coraz większymi wymaganiami dotyczącymi prędkości transmisji danych między modułami,
  • koniecznością zapewnienia wysokiej funkcjonalności w przypadku projektu modułowego (ale przy zachowaniu jak najmniejszych gabarytów),
  • koniecznością zapewnienia łatwej adaptacji złączy w procesie produkcji urządzenia.

Wśród złącz typu płytka-płytka, używanych w aplikacjach przemysłowych, najpopularniejsze dotychczas rozwiązania dostępne są w rastrze 1,27 mm. Seria ta, oferowana przez kilku producentów, pozwala na łączenie płytek w szeregu, równolegle lub prostopadle. Dodatkowo dostępne są wtyki do standardowego kabla w postaci taśmy, co pozwala na dowolne rozprowadzenie sygnałów wewnątrz urządzenia. Są one dostosowane są do montażu automatycznego z lutowaniem powierzchniowym. Mechaniczną stabilizację na laminacie zapewniają solidne boczne trzymacze o dużej powierzchni lutowania oraz plastikowe piny pozycjonujące element w otworach laminatu. Ilość dostępnych biegunów w jednym złączu to 12, 16, 20, 26, 32, 40, 50, 68 oraz 80, natomiast możliwe do osiągnięcia odległości między płytkami zawierają się w zakresie od 8 do 13,8 mm.

© Phoenix Contact

Fot.1: Możliwości zastosowania złącz serii FP 1,27 są wystarczające dla praktycznie dowolnego ułożenia kilku PCB we wnętrzu urządzenia

Strona: 1/3
https://krotki.link/uJHesR
https://krotki.link/uJHesR