Polska
article miniature

Flex wskazuje Bielsko-Białą jako hub dla infrastruktury AI

Rosnące zapotrzebowanie na centra danych obsługujące sztuczną inteligencję napędza inwestycje nie tylko w procesory i serwery, ale również w infrastrukturę energetyczną. Flex poinformował, że jego zakład w Bielsku-Białej odgrywa kluczową rolę w europejskiej strategii firmy dotyczącej produkcji prefabrykowanych systemów zasilania dla centrów danych AI, podwajając regionalne moce produkcyjne przedsiębiorstwa w tym obszarze.

offerings-mobile

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji zmienia nie tylko rynek układów scalonych, ale również cały łańcuch dostaw infrastruktury dla centrów danych. Według Flex zapotrzebowanie na energię elektryczną w centrach danych ma do końca dekady wzrosnąć trzykrotnie. W efekcie operatorzy coraz częściej poszukują gotowych, prefabrykowanych modułów zasilania, które można szybko zainstalować i uruchomić.

To właśnie w tym segmencie coraz większą rolę odgrywa zakład w Bielsku-Białej.

„Flex utworzył w Bielsku-Białej strategiczne centrum produkcji kluczowej infrastruktury energetycznej. Centralne położenie Polski w Europie, wykwalifikowana kadra oraz uwarunkowania gospodarcze sprawiają, że jest to idealna lokalizacja do produkcji modułowych systemów zasilania wspierających rozwój infrastruktury AI i chmury obliczeniowej w regionie”

Bielsko-Biała europejskim hubem dla infrastruktury AI

Flex podkreśla, że włączenie zakładu w Bielsku-Białej do europejskiej sieci produkcyjnej firmy pozwoliło podwoić regionalne moce produkcyjne w zakresie prefabrykowanej infrastruktury energetycznej dla centrów danych. Obiekt już dostarcza klientom przetestowane, gotowe do instalacji moduły zasilania.

Według firmy produkcja kompletnych modułów w europejskiej fabryce skraca czas realizacji inwestycji i zwiększa odporność łańcucha dostaw.

Zakład w Bielsku-Białej odpowiada m.in. za produkcję prefabrykowanych modułów zasilania (power pods i power skids), rozdzielnic niskiego napięcia oraz systemów magistral szynowych (busway), wykorzystywanych w centrach danych o wysokiej gęstości mocy, obsługujących obciążenia generowane przez systemy sztucznej inteligencji.

Flex podkreśla, że dzięki prefabrykacji kompletne moduły są składane, okablowywane i testowane jeszcze w zakładzie produkcyjnym. Na plac budowy trafiają gotowe do instalacji systemy, co ogranicza liczbę prac wykonywanych na miejscu inwestycji.

„Zakład podwaja regionalne moce produkcyjne Flex w zakresie prefabrykowanych modułów zasilania (power pods) i modułowych układów zasilających (power skids). Pozwala to skrócić czas realizacji zamówień oraz zwiększyć odporność łańcucha dostaw dla klientów budujących centra danych w całej Europie. Kompletne moduły trafiają na miejsce inwestycji jako przetestowane i gotowe do instalacji”.

Rola bielskiego zakładu nie ogranicza się wyłącznie do produkcji.

Flex rozwija tam również zaplecze inżynieryjne wspierające klientów z Europy. Obejmuje ono projektowanie systemów dystrybucji energii, optymalizację infrastruktury zasilającej, testy fabryczne (Factory Acceptance Test), projektowanie instalacji elektrycznych i mechanicznych oraz wsparcie podczas uruchamiania obiektów.

Oferta obejmuje także usługi serwisowe związane z całym cyklem życia infrastruktury – od instalacji i odbiorów technicznych, przez utrzymanie ruchu, po szkolenia oraz systemy monitorowania i zarządzania energią.

Flex zwraca uwagę, że rozwój sztucznej inteligencji znacząco zwiększa zapotrzebowanie na nowoczesne centra danych. Według prognoz przywoływanych przez firmę europejski rynek prefabrykowanych modułowych centrów danych będzie rósł średnio o 14,6% rocznie do 2030 roku.

Wraz z rosnącą mocą obliczeniową zwiększają się również wymagania dotyczące zasilania i chłodzenia infrastruktury. Dlatego operatorzy coraz częściej sięgają po prefabrykowane rozwiązania, które skracają czas budowy centrów danych i zmniejszają ryzyko opóźnień podczas realizacji inwestycji.

„Wraz z rozwojem wdrożeń sztucznej inteligencji w Europie kluczowe znaczenie dla operatorów centrów danych mają szybkość realizacji inwestycji, możliwość ich skalowania oraz odporność łańcucha dostaw. Zakład w Bielsku-Białej wzmacnia zdolność Flex do sprostania tym wymaganiom dzięki zwiększonym mocom produkcyjnym, rozbudowanemu zapleczu inżynieryjnemu oraz regionalnemu wsparciu. Obiekt już dostarcza klientom w Europie rozwiązania z zakresu krytycznej infrastruktury energetycznej i ściśle współpracuje z podobnymi zakładami Flex w Ameryce Północnej. Wspólnie tworzą regionalną sieć produkcyjną, która pozwala odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na infrastrukturę dla centrów danych AI, ograniczając ryzyko w łańcuchu dostaw i skracając czas realizacji zamówień”.

Kolejny element strategii Flex w Polsce

Dzisiejsza publikacja wpisuje się w szersze działania koncernu w Polsce.

Pod koniec kwietnia 2025 roku ABB sfinalizowało sprzedaż swojego zakładu produkcyjnego w Bielsku-Białej spółce Flex Solutions Poland. Obiekt został włączony do działalności Anord Mardix, należącej do grupy Flex i specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu krytycznej infrastruktury energetycznej dla centrów danych.

Kilka dni temu informowaliśmy również, że Flextronics International Poland rozpoczął proces wydzielenia działalności związanej z projektowaniem, produkcją i dostarczaniem rozwiązań dla infrastruktury cyfrowej i elektrycznej do nowej spółki Flex Data Center Solutions. Nowy podmiot ma skoncentrować się na technologiach zasilania, chłodzenia i zarządzania infrastrukturą dla centrów danych, w szczególności obsługujących zastosowania sztucznej inteligencji.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 24 września 2026. Zapisz się tutaj!

Article Image