Kosmiczny plan Solorza
Kamal Ghaffarian, prezes Axiom Space, najpierw oficjalnie spotkał się z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, ale Zygmunt Solorz też trzyma rękę na pulsie i według nieoficjalnych doniesień, planuje bliższy związek z amerykańskim potentatem branży kosmicznej.
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w Warszawie z Kamalem Ghaffarianem, prezesem amerykańskiej firmy Axiom Space. To amerykańska firma, która działa na rzecz komercjalizacji przestrzeni kosmicznej, zajmując się organizacją misji załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) oraz budową własnej prywatnej stacji kosmicznej. To właśnie w misji Axiom Space udział wziął polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. Firma tworzy również zaawansowane skafandry kosmiczne, oferuje turystykę kosmiczną, a także umożliwia prowadzenie badań naukowych i produkcję w warunkach mikrograwitacji.
Tematem rozmów Władysław Kosiniak-Kamysz było zaangażowanie polskich firm w jeden z najbardziej ambitnych projektów kosmicznych ostatnich lat, czyli budowę komercyjnej stacji orbitalnej: - Rozmawialiśmy o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którą Axiom Space będzie budował. To jest wielkie wyzwanie i nie tylko ogromna inwestycja, ale po raz pierwszy w historii będziemy mieli do czynienia z tego typu przełamywaniem granic, z rewolucją. To jest coś niezwykłego. Bardzo dziękuję za tę inspirującą rozmowę, która pokazuje, jak szybko jesteśmy w stanie zmieniać świat, jak szybko potrafimy przełamywać bariery, które jeszcze niedawno wydawały się nie do zdobycia – zdobycie kosmosu, postawienie nowej stacji kosmicznej, a także, mam nadzieję, udział polskich firm w produkcji elementów w tym programie – pisze Ministerstwo Obrony Narodowej na platformie X.
Z Kamalem Ghaffarianem spotkał się też Zygmunt Solorz, choć oficjalne źródła tego nie potwierdzają.
‘Trzy niezależne, ale nieoficjalne źródła, poinformowały PB, że Zygmunt Solorz i Kam Ghaffarian już od dłuższego czasu rozmawiali o wspólnych projektach, a ich zwieńczeniem ma być inwestycja Zygmunta Solorza w Axiom Space. Szczegóły inwestycji pozostają póki co bardzo ścisłą tajemnicą i trudno jest kogokolwiek z otoczenia miliardera namówić do rozmowy na ten temat. Oficjalne informacje mogą pojawić się w najbliższych dniach w prasie światowej’ - pisze dzisiejszy Puls Biznesu w artykule Zygmunt Solorz wchodzi w biznes kosmiczny.
Jak czytamy dalej: Inwestycja polskiego miliardera w Axiom Space byłaby prawdopodobnie jego największą inwestycją w podmiot zagraniczny. W związku z zamieszaniem wokół próby przejęcia władzy w koncernie przez dzieci Zygmunta Solorza, polski miliarder miałby zainwestować w Axiom z prywatnych środków. Ewentualna inwestycja Solorza w Axiom jest tym bardzie prawdopodobna, że obaj rozmówcy mają też inny, wspólny temat: reaktory atomowe. Kam Ghaffarian jest założycielem X-energy, firmy specjalizującej się w projektowaniu i rozwoju zaawansowanych reaktorów jądrowych, która to technologia od dłuższego czasu znajduje się w orbicie zainteresowań Zygmunta Solorza.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!