Polska
article miniature

VIGO Photonics rusza na podbój USA

VIGO Photonics przyspiesza ekspansję na rynku Stanów Zjednoczonych. Spółka podpisała list intencyjny dotyczący przejęcia aktywów amerykańskiego producenta detektorów podczerwieni. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, polska firma znacząco wzmocni swoją obecność za oceanem - przejmie kontrakty, dotrze do nowych klientów i zwiększy rozpoznawalność swojej marki wśród odbiorców z sektora przemysłowego, naukowego i zbrojeniowego.

Planowana akwizycja to kolejny krok w realizacji naszej strategii, zakładającej m.in. ekspansję na rynku amerykańskim. Akwizycja umożliwi dynamiczne poszerzenie bazy klientów na tamtejszym rynku, przejęcie kontraktów w każdej fazie realizacji, a także znacząco zwiększy widoczność marki VIGO w USA. Naszym głównym celem na rynku amerykańskim jest pozyskanie pozycji lidera w obszarze średniej podczerwieni – powiedział Adam Piotrowski, prezes VIGO Photonics, cytowany przez stockwatch.pl.

Spółka od kilku kwartałów intensywnie inwestuje w rozwój struktur i zespołu w USA. Równolegle dostosowuje ofertę produktową do lokalnych potrzeb. Efekty już są widoczne – w 2024 roku firma pozyskała 29 nowych klientów, w tym kontrahentów z branży medycznej i zbrojeniowej.

Do najważniejszych sukcesów VIGO Photonics w Stanach Zjednoczonych należy podpisanie trzyletniego kontraktu z kluczowym klientem na dostawy siedmiu typów modułów detekcyjnych LN2. Spółka zrealizowała również pierwsze zamówienie dla odbiorcy z branży medycznej oraz dostarczyła detektory do wykrywania wystrzałów z broni palnej – rozwiązanie przeznaczone m.in. dla szkół i budynków użyteczności publicznej. To dowód, że VIGO skutecznie dostosowuje swoje technologie do specyfiki rynku amerykańskiego.

W minionym roku firma zdobyła także sześć nowych zamówień ramowych w sektorze monitorowania metanu. Uzyskała również wszystkie certyfikaty niezbędne do sprzedaży technologii na potrzeby Departamentu Obrony USA. Na początku 2025 roku zaprezentowała pięć nowych linii produktowych na najważniejszych targach optyki i fotoniki w Stanach Zjednoczonych – w tym flagowe detektory chłodzone ciekłym azotem.

 – Rynek amerykański ma olbrzymi potencjał w obszarze detektorów, zarówno w tradycyjnych sektorach gospodarki, jak przemysł czy laboratoria, jak i w branży militarnej, w której rosnące nakłady inwestycyjne oraz trend unowocześniania technologii broni, pojazdów czy systemów rakietowych stwarza liczne możliwości. Jesteśmy już częścią tego procesu i odnosimy sukcesy, np. podpisując trzyletnią umowę z kluczowym klientem na detektory podczerwieni z ciekłym azotem. Potencjalna akwizycja istotnie przyspieszy nasz rozwój w Stanach Zjednoczonych, umożliwiając poszerzenie bazy klientów, którzy będą zainteresowani zarówno naszymi obecnymi rozwiązaniami, jak i przyszłymi innowacjami zaznacza Piotrowski.

Na mocy podpisanego listu intencyjnego VIGO Photonics ma 90 dni wyłączności na przejęcie aktywów amerykańskiej spółki. Warunki finalizacji zależą od wyniku audytu due diligence oraz zgód korporacyjnych. Spółka rozważa różne scenariusze finansowania: od środków własnych, przez dług, po emisję akcji.

„Zarząd VIGO Photonics informuje, że w dniu wczorajszym zawarty został niewiążący list intencyjny, dotyczący nabycia przez spółkę aktywów producenta detektorów podczerwieni, przy czym spółka zastrzegła sobie prawo do zmiany struktury potencjalnej transakcji z zakupu aktywów na zakup akcji lub inną strukturę po przeprowadzeniu due dilligence. Działalność spółki sprzedającej przejmowane aktywa polega na projektowaniu, produkcji i sprzedaży detektorów podczerwieni na rynek amerykański, azjatycki oraz europejski, do klientów z sektora przemysłowego, naukowego oraz zbrojeniowego”poinformowało VIGO Photonics w komunikacie giełdowym.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to jedna z najważniejszych operacji zagranicznych w historii VIGO Photonics.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!