
Ascend Elements otrzyma od Polski 1,22 mld PLN dotacji na budowę zakładu pCAM
Polska zyskuje na znaczeniu jako europejskie centrum przemysłu bateryjnego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaoferowało firmie Ascend Elements jedną z najwyższych dotacji w historii – do 1,22 mld PLN – na budowę zakładu produkcji zrównoważonych prekursorów katodowych (pCAM) do akumulatorów litowo-jonowych.
Amerykański producent materiałów do baterii litowo-jonowych planuje uruchomienie w Polsce nowoczesnego zakładu, w którym wytwarzane będą prekursory katod NMC (niklowo-manganowo-kobaltowe) na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i zaawansowanych technologii. Środki na wsparcie inwestycji pochodzą z unijnego Tymczasowego Ramowego Programu Kryzysowego i Transformacyjnego (Temporary Crisis and Transition Framework, TCTF), który ma na celu przyspieszenie przejścia Unii Europejskiej na gospodarkę zeroemisyjną. Jak podkreśla prezes Ascend Elements Linh Austin, pomoc ze strony polskiego rządu to istotny krok w realizacji europejskiej strategii rozwoju firmy.
— Ta oferta wsparcia ze strony polskiego rządu stanowi znaczący krok naprzód w europejskiej strategii rozwoju Ascend Elements — powiedziała Linh Austin. — Jesteśmy zaangażowani w budowanie zrównoważonego łańcucha dostaw materiałów akumulatorowych po obu stronach Atlantyku i bardzo doceniamy ofertę ministerstwa dotyczącą znacznego wsparcia finansowego.
Ascend Elements wybrało już lokalizację pod budowę swojego pierwszego w Europie zakładu produkcyjnego zaawansowanych materiałów akumulatorowych. Linh Austin spotkał się z sekretarzem stanu Michałem Jarosem w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie, by odebrać oficjalną ofertę dotacji.
Nowa fabryka i technologia z USA
Ascend Elements wykorzystuje autorską technologię bezpośredniej syntezy pCAM z recyklingu ogniw litowo-jonowych. Proces Hydro-to-Cathode® pozwala na znaczące ograniczenie emisji CO₂ oraz pyłów zawieszonych PM2.5. Zgodnie z analizą cyklu życia, rozwiązanie to generuje o 49% mniej CO₂ i o 26% mniej PM2.5 w porównaniu do tradycyjnych metod. Do 2030 roku firma planuje dalszą redukcję emisji – odpowiednio o 86% i 94%.
— Jesteśmy głęboko wdzięczni za wsparcie polskiego rządu i cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą obecność w Europie — powiedział dr Tomasz Poznar, senior vice president of commercial w Ascend Elements. — Ten projekt to coś więcej niż strategiczna inwestycja w najnowocześniejszą produkcję materiałów akumulatorowych — to kluczowy krok w transformacji europejskiego krajobrazu materiałów akumulatorowych. Wprowadzając naszą zaawansowaną technologię Hydro-to-Cathode® do Polski, chcemy pomóc w przezwyciężeniu rosnącej luki w dostawach prekursorów katod i przyczynić się do realizacji strategicznych celów UE w zakresie zerowej emisji netto poprzez zbudowanie zrównoważonego łańcucha dostaw materiałów akumulatorowych w regionie.
Po zakładzie recyklingu AE Elemental JV w Zawierciu uruchomionym w 2024 roku będzie to druga lokalizacja Ascend Elements w Polsce - tym razem w pełni należąca i zarządzana przez amerykańską firmę.
Polska jako kluczowy gracz
Jak zauważa dr Paweł Pudłowski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), projekt Ascend Elements to jedna z największych amerykańskich inwestycji ostatnich lat. — Projekt Ascend Elements to jedna z największych amerykańskich inwestycji w ostatnich latach, wzmacniająca rolę Polski w łańcuchu dostaw baterii oraz wspierająca rozwój regionalny, w tym rozwój technologii i współpracę z lokalnymi placówkami edukacyjnymi — powiedział.
Przypomnijmy, że w 2024 roku Ascend Elements i Elemental Strategic Metals utworzyły spółkę joint venture AE Elemental JV, która zarządza zakładem recyklingu baterii w Zawierciu.
W Stanach Zjednoczonych Ascend Elements prowadzi jeden z największych zakładów przetwarzania baterii w Ameryce Północnej — w Covington, w stanie Georgia. Obecnie trwa tam rozbudowa linii odzysku litu, która pozwoli wytwarzać do 3 000 ton węglanu litu (Li₂CO₃) rocznie, wyłącznie z materiałów wtórnych. Firma będzie pierwszym podmiotem w USA, który osiągnie taką skalę produkcji Li₂CO₃ z recyklingu. Równolegle, w Hopkinsville (Kentucky) spółka buduje zaawansowaną fabrykę materiałów katodowych pCAM, opartą na technologii Hydro-to-Cathode®. Po uruchomieniu, planowanym na koniec 2026 roku, będzie to największy w Ameryce Północnej zakład produkujący NMC pCAM.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!