Polska
article miniature

Made in Poland z izraelską technologią

Polska spółka CRW Telesystem-Mesko oraz izraelski Controp nawiązały strategiczną współpracę w dziedzinie zaawansowanych systemów optoelektronicznych. Celem jest dostarczanie rozwiązań, które będą integrowane z systemami dowodzenia i kontroli (C2) oraz narzędziami analitycznymi. Kooperacja ma objąć nie tylko Siły Zbrojne RP, ale również inne instytucje państwowe, w tym służby specjalne i graniczne.

Współpraca między CRW Telesystem-Mesko a izraelską firmą Controp obejmuje uruchomienie lokalnej produkcji i serwisu technicznego. Działania te mają nie tylko wspierać rozwój kompetencji w kraju, ale również otwierać drogę do zaangażowania innych sektorów rodzimego przemysłu obronnego w realizację projektu. To przykład realnego transferu technologii, który wzmacnia możliwości Polski w obszarze nowoczesnych systemów rozpoznania i kierowania ogniem.

Controp to jeden z czołowych izraelskich producentów optoelektroniki, znany z dostarczania rozbudowanych systemów EO/IR przeznaczonych do zastosowań lądowych, morskich i powietrznych. Sprzęt tej firmy trafia na pokłady samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych (UAS), a także do systemów przeciwdziałania dronom (C-UAS). Charakterystyczne dla oferty spółki jest zaawansowane połączenie technologii optycznych i optoelektronicznych, precyzyjnych systemów stabilizacji, a także systemów przetwarzania obrazu i jego analizy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Ich rozwiązania projektowane są tak, by bezproblemowo integrowały się z różnymi systemami dowodzenia, odpowiadając na potrzeby współczesnego pola walki. Użytkowane są m.in. przez siły zbrojne i służby graniczne USA.

Polska firma CRW Telesystem-Mesko specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji systemów optoelektronicznych m.in. do naprowadzania broni precyzyjnego rażenia. Wspólnie z polskimi partnerami przemysłowymi i naukowymi stworzyła kluczowe komponenty do systemów PPZR Grom i Piorun, które zostały sprawdzone w warunkach bojowych. Firma opracowała także system naprowadzania dla przeciwpancernego pocisku Pirat oraz precyzyjnej amunicji artyleryjskiej APR 155 i 120 mm - zgodny z normą NATO STANAG 3733. Spółka odpowiada również za rozwój laserowych podświetlaczy celu, celowników CLU do ppk Pirat oraz Lekkiego Systemu Rakietowego Kusza. Obecnie intensywnie pracuje nad kolejnymi generacjami systemów naprowadzania i optoelektroniki, stawiając na pełną polonizację rozwiązań.

„Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe TELESYSTEM-MESKO Sp. z o.o. z siedzibą w Lubiczowie, specjalizuje się w pracach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych na rzecz przemysłu obronnego. Od początku swojego istnienia opracowuje, wdraża i produkuje zespoły optoelektroniczne i elektroniczne dla przenośnych systemów przeciwlotniczych. Jest też twórcą i producentem unikalnych w skali światowej fotodetektorów InSb i PbS, specjalistycznej optyki i nowoczesnych hybrydowych przedwzmacniaczy. TELESYSTEM-MESKO Sp. z o.o. uczestnicząc w 1993 roku w Strategicznym Programie Rządowym „Nowoczesne technologie dla potrzeb rozwoju systemu obrony przeciwlotniczej wojsk i obiektów”, stał się liderem innowacji w zakresie projektowania i produkcji najbardziej newralgicznych elementów Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM (PPZR GROM). Przez wszystkie lata swojej działalności spółka konsekwentnie poszerzała spektrum działań bezpośrednio związanych z zestawami rakietowymi. Aktualnie projektuje i wykonuje głowice samonaprowadzające różnych typów, mechanizmy startowe do systemów przeciwlotniczych będących na wyposażeniu Wojska Polskiego, układy autoryzacyjne, czy stanowiska kontrolno-pomiarowe. Równolegle prowadzi inne prace na rzecz krajowego przemysłu obronnego. TELESYSTEM, współpracuje głównie z przedsiębiorstwami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz z wieloma wiodącymi przedsiębiorstwami i instytutami naukowymi w kraju i za granicą” – czytamy na stronie internetowej.

 

Źródło: Defence24.pl

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!