
Polska będzie produkować pociski rakietowe CGR-080
Polska uruchomi produkcję pocisków rakietowych CGR-080 do systemów artylerii K239 Chunmoo, wykorzystywanych w wyrzutniach Homar-K. Grupa WB i Hanwha Aerospace podpisały umowę precyzującą warunki funkcjonowania spółki joint venture, której celem jest wybudowanie w naszym kraju fabryki. Pierwsze egzemplarze mają zejść z linii produkcyjnej w ciągu trzech lat.
Polski przemysł zbrojeniowy stawia kolejny krok w stronę technologicznej niezależności. W Warszawie podpisano umowę, dzięki której w naszym kraju uruchomiona zostanie produkcja kierowanych pocisków rakietowych CGR-080 do systemów artylerii K239 Chunmoo. Dokument sygnowali przedstawiciele Grupy WB oraz Hanwha Aerospace. Celem utworzonej spółki joint venture jest budowa fabryki, która w ciągu trzech lat rozpocznie seryjną produkcję pocisków wykorzystywanych w wyrzutniach Homar-K, które kupiliśmy od południowokoreańskiego koncernu w 2022 roku.
- W grudniu 2024 roku podpisaliśmy drugą umowę wykonawczą na 72 sztuki wyrzutni Chunmoo. W ten sposób umowa ramowa została wypełniona łącznie 290 sztukami wyrzutni Chunmoo. Z tych 72, które będą produkowane - część w Polsce, część w Korei - 12 z nich powstanie w Korei, a 60 już w Polsce. To jest pierwszy etap przeniesienia technologii produkcji wyrzutni Chunmoo do Polski. To było nasze zobowiązanie i zostało ono już wypełnione - ta produkcja nastąpi. […] Kolejnym etapem jest produkcja amunicji, a konkretnie pocisków rakietowych do tych wyrzutni Chunmoo. Mamy zapewnienie, że w przeciągu trzech lat pierwsze pociski rakietowe zejdą z linii produkcyjnej spółki, która już została utworzona przez WB Electronics i Hanwha Aerospace - i to jest absolutny sukces tego rządu – powiedział sekretarz stanu w MON Paweł Bejda.
Wiceminister podkreślił również znaczenie współpracy między sektorem państwowym i prywatnym. – Dzisiaj jesteśmy w siedzibie WB Electronics - jest to firma prywatna. Jako kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej stawiamy absolutny znak równości między państwowym przemysłem zbrojeniowym a prywatnym przemysłem zbrojeniowym. Te dwa sektory mogą i powinny ze sobą współpracować, uzupełniać się, ale oczywiście też konkurować. To, z punktu widzenia ekonomii, jest bardzo potrzebne. […] Chodzi o to, żeby istniała konkurencja, żeby Wojsko Polskie miało najlepszy sprzęt - ale też w najlepszej cenie – zaznaczył.
Podpisany przez Grupę WB i Hanwha Aerospace dokument precyzuje warunki utworzenia i działania spółki, która zajmie się produkcją kierowanych pocisków rakietowych CGR-080 w Polsce. Trafią one do południowokoreańskich wyrzutni K239 Chunmoo, będących częścią systemu Homar-K wdrażanego przez Wojsko Polskie.
„Porozumienie to stanowi kolejny krok w zacieśnianiu współpracy zbrojeniowej między polską Grupą WB a południowokoreańską Hanwha Aerospace. Umowa zakłada również transfer technologii i know-how do polskiego przemysłu obronnego. Dzięki temu produkowane w Polsce pociski będą mogły być wykorzystywane również przez inne systemy rakietowe znajdujące się na wyposażeniu Wojska Polskiego” – czytamy na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.
- Trzymam kciuki, życzę sukcesów i rozwoju. To przykład, że na gruncie polsko-koreańskim można tworzyć wspólne spółki typu joint venture. Zachęcam do tego również inne kraje — także Stany Zjednoczone. Premier Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o tym jasno: jeśli zagraniczny biznes wnosi technologię i możliwości rozwoju dla polskich zakładów zbrojeniowych, to jest to krok w absolutnie dobrym kierunku. Jeszcze raz gratuluję i wierzę, że wkrótce spotkamy się przy podpisaniu umowy między Agencją Uzbrojenia a Państwa firmą joint venture na dostawę pocisków rakietowych o zasięgu 80 kilometrów, wyprodukowanych w Polsce – podkreślił w swoim wystąpieniu wiceszef MON.
- Ta mądra współpraca, którą mamy z Hanwha Aerospace przy pełnym wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, daje szansę, że nie tylko będziemy te produkty tutaj produkować, będziemy je rozwijać i eksportować – dodał Piotr Wojciechowski, prezes zarządu WB Electronics.
Gdzie powstanie zakład? Konkretna lokalizacja jeszcze nie została ogłoszona. Prezes WB Electronics poinformował, że trwają rozmowy z pięcioma powiatami.
Po stronie koreańskiej głos zabrał Billy Boohwan Lee, który zapowiedział gotowość Hanwha Aerospac do transferu technologii również w przypadku innych produktów, w tym armatohaubic K9.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!