Polska
article miniature

Minister cyfryzacji interweniuje ws. limitów eksportu chipów AI z USA

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaapelował do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o podjęcie pilnych działań w sprawie ograniczeń eksportu chipów AI, narzuconych przez administrację USA. Decyzja ta, która nie była wcześniej konsultowana z resortem cyfryzacji, może wpłynąć na rozwój sztucznej inteligencji w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosił w poniedziałek nowe ograniczenia eksportowe dotyczące zaawansowanych mikroprocesorów typu GPU. Chociaż przewidziano wyjątki dla strategicznych sojuszników, kilkanaście państw UE, w tym Polska, znalazło się na liście objętej restrykcjami. Wicepremier Krzysztof Gawkowski określił decyzję jako „niezrozumiałą i niemerytoryczną” oraz podkreślił, że kraje Unii Europejskiej powinny być traktowane przez USA na równych zasadach. - Zwróciłem się do Ministra Spraw Zagranicznych o podjęcie stanowczych i pilnych działań w tej sprawieprzekazał.

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji przyznał w rozmowie z PAP, że decyzja o ograniczeniach eksportu chipów AI ze Stanów Zjednoczonych nie była wcześniej konsultowana z resortem. Jednocześnie przedstawiciele ministerstwa rozpoczęli już rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie. Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że zwróci się bezpośrednio do komisarz Henny Virkkunen, apelując o podjęcie zdecydowanych działań na forum unijnym.

- Myślę, że Komisja Europejska i pani komisarz (ds. technologii Henna) Virkkunen powinny na agendzie najbliższych sześciu miesięcy mieć to jako priorytet, bo nie wyobrażam sobie, że te decyzje nie zostaną zmienione oznajmił Krzysztof Gawkowski.

- Ja chciałbym, żeby KE nie pisała, że zastanowi się i pomyśli, tylko w tej sprawie trzeba wystosować mocne noty, mówiące, że nie ma zgody na to, by kraje członkowskie UE dzielić na państwa A i Bdodał. - Dla mnie żadne 'bla bla' nie wystarczy. Oczekuję, że w tej sprawie KE będzie równo traktowała wszystkie podmioty i partnerzy w UE będą mieli takie same prawa. Tego od pani Virkkunen oczekuję i nie wyobrażam sobie, że w tej sprawie będzie blefowała lub nic nie załatwiała.

O wyjaśnienia do amerykańskich władz wystąpiła polska ambasada w Waszyngtonie, o czym poinformował w Polskim Radiu wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. - Narzucony przez USA limit dotyczący ograniczenia eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji nie wstrzyma rozwoju AI w Polsce w tym i w następnym roku; może być problemem w dłuższej perspektywieocenił. Standerski dodał, że „Unia Europejska podejmuje dyskusję o suwerenności cyfrowej o dwadzieścia lat za późno”, a to powoduje, „że możemy być tak kategoryzowani przez inne państwa, co nie powinno się było zdarzyć”.

- Jeżeli chodzi o środki publiczne i zasoby publiczne, planujemy podwoić moce obliczeniowe w Polsce co najmniej podwoić. Co i tak sprawi, że będziemy poniżej 5 proc. tego tzw. limitu. W tym roku nie będzie z tym żadnego problemuzapewnił wiceminister cyfryzacji.

Jednocześnie przyznał, że problem dotyczy planu wieloletniego: - Mówimy tak naprawdę o niepewności. Mapa jest ustawiona na rok 2027 wstępnie, ale przyjdzie nowa administracja, może ułożyć świat zupełnie inaczej. To powoduje problemy w zamówieniach publicznych, to powoduje problemy w planowaniu nie tylko w Polsce, ale również innych częściach Europy.

Dariusz Standerski poinformował, Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad nową polityką półprzewodnikową, mającą na celu przyciągnięcie inwestorów i zwiększenie krajowych mocy produkcyjnych.

- Dla nas głównym wnioskiem powinno być to, żebyśmy wdrażali akt o półprzewodnikach. Dlatego w Ministerstwie Cyfryzacji powstaje polityka półprzewodnikowa, która będzie miała na celu przyciągać inwestorów do Polski nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, żeby te czipy były przynajmniej testowane i pakowane w Polscepoinformował.

- W Polsce już dzisiaj produkowane są półprzewodniki. Naszym wyzwaniem na teraz, coraz poważniejszym, jest, żeby tę produkcję skalować, a jednocześnie przygotowywać miejsca, lokalizacje w Polsce dla większych fabryk półprzewodników dla inwestorów z innych krajów mówił Standerski.

Wiceprzewodnicząca KE Henna Virkkunen i komisarz Marosz Szefczovicz we wspólnym oświadczeniu zaapelowali o zniesienie ograniczeń, argumentując, że Unia Europejska jest dla USA partnerem gospodarczym, a nie zagrożeniem.

Źródło: Puls Biznesu, wnp.pl

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!