Polska
article miniature

Nawigacja Geonyx będzie produkowana w Polsce

Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. (WZE) i Safran Electronics & Defense (SED) podpisały umowę o transferze produkcji zaawansowanego systemu nawigacyjnego Geonyx do zakładów w Zielonce. To kolejny etap współpracy, której celem jest lokalna produkcja urządzeń, a także ich integracja z polskim przemysłem obronnym.

Pierwszym krokiem do lokalnego wdrożenia zaawansowanych technologii nawigacyjnych oraz budowy infrastruktury produkcyjnej było zakontraktowanie w 2023 roku partii Geonyx XP na potrzeby systemu obrony powietrznej Narew i programu Pilica+. Teraz WZE i SED poszerzają współpracę, planując uruchomienie linii produkcyjnej, w której blisko 80% komponentów będzie wytwarzanych w Polsce. Wstępne prace nad infrastrukturą już trwają, a specjaliści z Zielonki rozpoczną szkolenia w ośrodkach Safran Electronics & Defense w III kwartale 2025 roku. Eksperci z Polski i Francji rozpoczęli analizy istniejących możliwości technicznych w WZE S.A, na podstawie których zdefiniowano zestaw niezbędnych modernizacji, pozwalających w pierwszej kolejności na uruchomienie montażu z kitów, a następnie lokalnej produkcji systemu.

Współpraca z Safran Electronics & Defense otwiera przed WZE nowe perspektywy eksportowe. Planowane zwiększenie mocy produkcyjnych umożliwi oferowanie tych systemów nie tylko na rynku krajowym, ale również zagranicznym, m.in. w Ukrainie. Poza tym krótsze terminy realizacji zamówień możliwe dzięki lokalnej produkcji stanowią dodatkową korzyść dla polskich partnerów, takich jak Huta Stalowa Wola czy Rosomak S.A.

SED podkreślił, że jako jeden z kluczowych graczy w globalnym przemyśle zbrojeniowym jest otwarty na bliską współpracę z państwami, które są odbiorcami jego technologii. Jednocześnie zaznaczył, że warunkiem powodzenia takich działań jest spełnienie przez producenta i kraj odpowiednich wymogów, które zapewnią obopólne korzyści.

Francuska firma zadeklarowała także gotowość do przekazania technologii optoelektronicznych w ramach produkcji czołgu K2PL. Koreański czołg jest wyposażony w sprzęt optoelektroniczny i nawigacyjny SED. Dzięki temu kluczowe komponenty mogłyby zostać polonizowane bez konieczności zmiany konstrukcji. To istotny krok w budowaniu krajowych kompetencji w obszarze zaawansowanych systemów wojskowych.

- Transfer produkcji urządzeń typu Geonyx to kolejny krok, który wzmacnia pozycję Spółki na krajowym rynku jako centrum kompetencji w zakresie nawigacji inercyjnych. Jest potwierdzeniem słuszności kierunku rozwoju Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. definiowany jako współpraca z czołowymi graczami na światowym rynku zbrojeniowym oraz maksymalna polonizacja produktów oferowanych wspólnie z partnerami zagranicznymi. WZE jest zaufanym partnerem, który jest w stanie sprostać wymaganiom nowoczesnej produkcji elektroniki – powiedział prezes zarządu WZE S.A. Damian Gorzelany po podpisaniu umowy.

 GEONYX to inercyjny system nawigacji z zaawansowaną technologią HRG (Hemispherical Resonator Gyro). Nawigacja charakteryzuje się wysoką odpornością na wstrząsy i zmienne warunki środowiskowe. Zapewnia wysoką wydajność nawigacji i wskazywania, nawet w środowiskach bez GNSS (Global Navigation Satellite System). Jego kompaktowe wymiary pozwalają na montaż w dowolnej orientacji na pojazdach cywilnych i wojskowych, wieżyczkach i broni artyleryjskiej.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!