Przemysł półprzewodnikowy
article miniature

Intel zmienia stery: Gelsinger odchodzi

Intel poinformował, że po dwóch latach zarządzania firmą prezes Pat Gelsinger przechodzi na emeryturę. Decyzja zapadła w cieniu spadającej wartości rynkowej amerykańskiego giganta i problemów z realizacją celów strategicznych. Tymczasowe stery przejmą David Zinsner i Michelle Johnston Holthaus, a spółka rozpocznie poszukiwania nowego dyrektora generalnego.

63-letni Pat Gelsinger to postać, która przez dekady była synonimem Intela. Karierę w firmie rozpoczął w 1979 roku jako nastolatek, by później objąć funkcję pierwszego dyrektora ds. technologii. Po odejściu w 2009 roku kierował VMware, gdzie odnosił znaczące sukcesy. W 2021 roku wrócił do Intela z misją przywrócenia spółce dawnej świetności.

Pat Gelsinger miał swój pomysł na sukces. Dążył do przekształcenia Intela w producenta chipów na zamówienie, starając się konkurować z dominującymi graczami na rynku, takimi jak tajwański TSMC i południowokoreański Samsung Electronics. Jego ambitny i kosztowny plan zakładał znaczną rozbudowę infrastruktury produkcyjnej. W tym celu firma pozyskała wsparcie amerykańskiego rządu, który w marcu 2024 roku obiecał 8,5 mld USD bezpośredniego finansowania oraz dodatkowe 11 mld USD w formie pożyczek. W zeszłym tygodniu pojawiły się informacje, że administracja Joe Bidena zamierza jednak ograniczyć część federalnego wsparcia, które miało być przeznaczone na rozwój fabryk procesorów w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej Intel zawiesił kluczowe projekty w Europie. We wrześniu firma wstrzymała prace nad budową fabryki chipów w Niemczech oraz zakładu zajmującego się integracją i testowaniem półprzewodników w Polsce.

Wartość rynkowa spółki spadła o 50 proc. w 2024 roku i jest o 51 proc. niższa niż trzy lata temu. Doprowadziło to do usunięcia firmy z prestiżowego indeksu amerykańskich blue chipów, Średniej Przemysłowej Dow Jones.

W międzyczasie Amerykanie ogłosili masowe zwolnienia – redukcja załogi o 15 proc. oznacza utratę pracy przez około 15 tys. osób. W obliczu rosnącej konkurencji ze strony Nvidii i AMD Intel traci udziały rynkowe w kluczowych segmentach, takich jak centra danych i układy graficzne.

Po odejściu Pata Gelsingera akcje firmy wzrosły o ponad 4 proc. na handlu przedsesyjnym, co może świadczyć o nadziejach inwestorów na nowe otwarcie. Tymczasowi liderzy, David Zinsner i Michelle Johnston Holthaus, mają przed sobą trudne zadanie. Pierwszy z nich, dotychczasowy dyrektor finansowy i wiceprezes wykonawczy, ma skupić się na stabilizacji finansowej firmy, podczas gdy Holthaus, zarządzająca nowo utworzonym działem Intel Products, odpowiada za kluczowe linie biznesowe.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!