Polska
article miniature

Elektronika na liście 100 największych firm prywatnych Forbes 2024

Elektronika wreszcie została doceniona przez ogólnopolska prasę – w tegorocznym prestiżowym rankingu znajdziemy Fideltronika, TME, WB Electronics i kilku innych przedstawicieli naszej branży.

Forbes już po raz dziewiąty opublikował listę 100 największych firm prywatnych. Lista uporządkowana jest nie według wielkości przychodów, lecz według wyceny całej firmy. W przypadkach, w których firma jest notowana na giełdzie, sprawa wyceny jest prosta – jest to po prostu kapitalizacja giełdowa. W pozostałym przypadkach Forbes dokonuje własnej, zapewne uproszczonej wyceny, nie udało nam się jednak dotrzeć do metodologii jej ustalania.

Całą listę otwiera InPost, którego właścicielem jest jeden z najbardziej medialnych polskich przedsiębiorców, Rafał Brzoska. Wycena firmy sięga 41 660 mln PLN, a przychody to 5 299 mln PLN. Dlaczego o tym wspominamy? Sukces InPostu opiera się przede wszystkim na perfekcyjnym mariażu systemu informatycznego z hardware w postaci paczkomatów, a więc czymś, co opiera się na elektronice. Od lat zastanawiamy się nad umieszczeniem InPostu na naszej liście TOP100 największych polskich OEM …

Na 4 miejscu rankingu znajduje się Cyfrowy Polsat Zygmunta Solorza. Całość medialno-energetycznego koncernu wyceniana jest na 20 941 mln PLN (przychody to 13 626 mln PLN). W skład holdingu wchodzi również InterPhone Service, trzeci pod względem osiąganych obrotów polski EMS.

Z wyceną na poziomie 4 027 mln PLN na miejscu 28 uplasował się ICEYE należący do Rafała Modrzewskiego i Pekka Laurila. Ten polsko-fiński start-up jako pierwszy na świecie zaczął umieszczać na orbicie niewielkie satelity, wyposażone w radarową aparaturę (SAR), które umożliwiają precyzyjne obrazowanie Ziemi – bez względu na warunki atmosferyczne czy porę dnia. Rozwiązanie ICEYE do monitoringu jest coraz szerzej stosowane, m.in. do ostrzegania przed klęskami żywiołowymi.

Zaraz za ICEYE, na miejscu 29 znalazł się ZPUE, rodzinna firma należąca do Bogusława i Michała Wypychewiczów. W ostatnich latach firma skupiła się na elektromobilności, stając się jednym z największych w Polsce producentów ładowarek i magazynów energii. Jej wycena to 3 870 mln PLN, przychody w roku 2023 osiągnęły poziom 1 537 mln PLN.

Dopiero na 33 miejscu rankingu Forbes znalazła się firma, która otwiera nasze zestawienie TOP100 polskich OEM, czyli WB Electronics, której właścicielami są Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz. Przy przychodach na poziomie 1 445 mln PLN, Forbes wycenił firmę na 3 488 mln PLN. ‘Spółka zaczynała od mobilnych systemów łączności, ale przełomem okazało się stworzenie bezzałogowych systemów rozpoznawczych (dronów). To, jak dalekowzroczny i strategiczny okazał się ten ruch, potwierdziła wojna na Ukrainie. Bezzałogowe statki powietrzne polskiej konstrukcji dobrze wpasowały się w wyzwania nowoczesnego pola walki. W marcu z taśmy produkcyjnej ożarowskiej firmy zjechał tysięczny dron rozpoznawczy FlyEye .W październiku WB Electronics podpisał z kolei kontrakt na amunicję krążącą Warmate 3' – czytamy w Forbes krótki opis firmy.

Potem spora przerwa i dopiero na 82 odnajdujemy Fideltronik Poland, będący własnością Zbigniewa i Danuty Fidelus. Przy przychodach na poziomie 1 578 mln PLN Forbes wycenił firmę na 1 560 mln PLN: naszym zdaniem zdecydowanie zbyt skromnie, jednak metodologia Forbes musi opierać się na uproszczeniach.

Zaraz za Fideltronikiem, na miejscu 85, uplasował się Transfer Multisort Elektronik, którego właścicielami są Zbigniew i Adam Kuczyńscy. Krótka historia TME według Forbes: ‘Bracia Kuczyńscy zaczynali od sklepu z elektroniką w Łodzi. Przełomowy był dla nich rok 1992, kiedy uruchomili sprzedaż wysyłkową. W 2002 r. spółka wyszła za granicę i w Europie stali się numerem jeden swojej branży’. Łódzka firma została wyceniona na 1 471 mln PLN przy obrotach na poziomie 1 363 mln PLN: również bardzo skromnie.

Ostatnich przedstawicieli naszej branży wypatrzyliśmy na miejscu 86 – jest to należąca do Tomasza Domogały Grenevia, w skład której wchodzą Elgór+Hansen oraz Impact Clean Power Technology. Firmę wyceniono na 1 469 mld PLN przy przychodach równych 1 644 mln PLN. 

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!