Polska
article miniature

Scope Fluidics finalizuje umowę z Bio-Rad na 30 mln USD

Scope Fluidics, polska spółka giełdowa specjalizująca się w rozwoju urządzeń diagnostycznych, zawarła nowe porozumienie z amerykańskim Bio-Rad Laboratories, zgodnie z którym otrzyma jednorazową należność w wysokości 30 mln USD. Umowa zakłada rezygnację z wcześniej ustalonych płatności warunkowych, które miały być realizowane do 2027 roku.

Już dwa lata temu Scope Fluidics zasiliło swoje konto sumą 100 mln USD, przekazaną przez Bio-Rad z góry. Dodatkowe 70 mln USD mogłoby wpłynąć, gdyby amerykańskie laboratorium osiągnęło kolejne cele projektu PCR|ONE. Nowa umowa ostatecznie wyklucza te płatności. Jak poinformowano w poniedziałek, Bio-Rad wypłaci Scope 30 mln USD jednorazowo, co zamyka dalsze oczekiwania finansowe związane z tym projektem.

- Zamiana rozłożonych w czasie płatności warunkowych na wcześniejszą, jednorazową płatność jest korzystna zarówno dla akcjonariuszy, jak i z punktu widzenia działań podejmowanych w ramach grupy kapitałowej Scope Fluidics. Pozyskane 30 mln USD pozytywnie wpłynie na realizację naszych strategicznych projektów, a w efekcie przyczyni się do dalszego rozwoju grupypodkreślił Piotr Garstecki, prezes i współzałożyciel Scope Fluidics, cytowany w komunikacie grupy.

Strategiczna korekta planów rozwojowych

Bio-Rad przejął PCR|ONE – szybki system diagnostyczny do wykrywania zakażeń bakteryjnych i wirusowych – dwa lata temu, przy czym Scope Fluidics zainwestowało około 10 mln USD w rozwój tej technologii. Umowa przewidywała dalsze płatności warunkowe (poza 100 mln USD, które zostały już zapłacone z góry), uzależnione od osiągnięcia przez amerykańskie laboratorium wyznaczonych celów, takich jak np. rozszerzenie rejestracji na kolejne rynki oraz realizacji założeń przychodowych. Jednakże już w zeszłym roku Bio-Rad zmodyfikował swoje plany rozwojowe, stawiając pod znakiem zapytania osiągnięcie większości z tych kamieni milowych.

Scope Fluidics ujawniło, że według nowych prognoz Bio-Rad jedynie pierwszy z celów miał realne szanse na realizację. W tym wypadku polska spółka mogłaby liczyć na 20 mln USD, przy czym wypłata byłaby uzależniona od spełnienia kryteriów przed połową 2025 roku. Osiągnięcie pozostałych warunków płatności stało się jednak w ocenie spółki mało prawdopodobne.

Bio-Rad zakomunikował, że nie spodziewał się realizacji drugiego z celów rozwojowo-regulacyjnych, za którego realizację spółce przysługiwało również 20 mln USD, a którego realizacja była przewidziana w drugiej połowie 2027 r. Ponadto zmiana planów oznaczała, że spełnienie warunków pozostałych płatności warunkowych (za które spółce przysługiwała łącznie kwota 30 mln USD w latach 2026-27) stało się w ocenie spółki niemożliwe” - czytamy w raporcie giełdowym Scope Fludics.

Od początku traktowaliśmy uzyskanie warunkowych płatności jako obarczone ryzykami technologicznymi i biznesowymi. Rozwój złożonych projektów technologicznych często bowiem przynosi zmiany, które trudno przewidzieć z kilkuletnim wyprzedzeniem – przyznał Szymon Ruta, dyrektor finansowy Scope Fluidics.

Perspektywy na dalszy rozwój grupy Scope Fluidics

Z uzyskanej wstępnej kwoty za PCR|ONE Scope Fluidics połowę wypłaciło akcjonariuszom w formie dywidendy, a reszta poszła na spłatę zadłużenia i wsparcie innych projektów. Jak spółka zamierza zagospodarować dodatkowe 30 mln USD? Konkretów jeszcze nie przedstawiono, jednak Scope Fluidics zapewnia, że środki te wspomogą dalszy rozwój grupy kapitałowej, przyczyniając się do wzrostu wartości firmy i realizacji strategicznych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych.