Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości
Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: GreenWay Polska rozbudowuje infrastrukturę ładowania dla Strabag, XTPL rozszerza działalność w USA, a zarazem planuje pozyskać środki na dalszy rozwój w ramach emisji nowych akcji.
GreenWay Polska rozbudowuje infrastrukturę ładowania dla Strabag
Strabag, międzynarodowy gigant budowlany, postawił sobie ambitny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. Aby go zrealizować, firma podjęła decyzję o elektryfikacji swojej floty. W realizacji tego planu wspiera ją GreenWay Polska, lider rynku elektromobilności, który zainstaluje 43 stacje ładowania w 32 lokalizacjach na terenie kraju.
- W skali roku prowadzimy kilkaset budów, a nasza działalność biznesowa realizowana jest na terenie całej Polski. Już obecnie nasi pracownicy, w tym z oddziałów terenowych oraz budów, wykorzystują pojazdy zeroemisyjne, których flotę wciąż powiększamy. Dlatego kluczowe dla nas było zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, umożliwiającej efektywne wykorzystanie i komfortowe warunki użytkowania tych aut przez naszych pracowników. Posiadanie własnej sieci stacji ładowania, którą realizuje dla nas GreenWay Polska, przybliża nas do osiągnięcia naszego strategicznego celu, którym jest osiągnięcie przez STRABAG neutralności klimatycznej do 2040 r. – mówi Peter Dirnberger, dyrektor ds. finansowych w Strabag odpowiedzialny między innymi za wdrażanie w koncernie strategii zrównoważonego rozwoju.
Inwestycja o wartości 2,5 mln PLN, częściowo dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), obejmuje dostarczenie i instalację 42 stacji ładowania AC oraz jednej stacji DC o mocy 125 kW. Część z tych stacji, w tym 11 ładowarek AC zainstalowanych w centrali Strabag, już działa. Pozostałe mają zostać uruchomione do 2025 roku. Stacje AC będą służyły wyłącznie pracownikom firmy, natomiast ze stacji DC będą mogli korzystać też inni kierowcy - w ramach publicznej sieci GreenWay.
- Elektryfikacja firmowej floty oznacza dla przedsiębiorstwa konieczność wyposażenia się w infrastrukturę ładowania. O ile zakup samochodów jest relatywnie prostym elementem całego procesu, nie można tego powiedzieć o budowie infrastruktury. Cieszymy się, że STRABAG dołączył do rosnącego grona firm, które zdecydowały się powierzyć to zadanie właśnie nam jako ekspertom zarówno w obszarze budowy infrastruktury, jak i jej późniejszego utrzymania – mówi Aleksander Czapczyk, Chief Commercial Officer GreenWay Polska.
Projekt zakłada nie tylko dostawę ładowarek, ale również pełną integrację infrastruktury z systemem dynamicznego zarządzania mocą (EMS) GreenWay, który pozwala na efektywne rozdzielanie dostępnej energii między urządzenia. Rozwiązanie to umożliwia optymalizację zużycia energii i minimalizację ryzyka przeciążeń sieci, co w długim okresie wpływa na redukcję kosztów operacyjnych. GreenWay zadba także o serwis techniczny.
Obecnie sieć GreenWay w Polsce liczy ponad 1400 punktów ładowania.
XTPL rozszerza działalność w USA
XTPL kontynuuje swoją ekspansję na międzynarodowych rynkach, potwierdzając sprzedaż kolejnego urządzenia Delta Printing System (DPS) do klienta przemysłowego w Kalifornii. Urządzenie DPS będzie wykorzystywane do zastosowań w mikro-montażu półprzewodników.
Sprzedaż urządzenia DPS to kolejny sukces amerykańskiego oddziału XTPL Inc., z siedzibą w Bostonie, który aktywnie wspiera rozwój spółki na rynku USA. Biuro to, otwarte pod koniec 2023 roku, odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu nowych kontraktów i wzmacnianiu relacji z lokalnymi partnerami biznesowymi. Jest to już czwarta transakcja zrealizowana przez XTPL Inc.
Zarząd XTPL podkreśla, że sprzedaż urządzenia do klienta w Kalifornii to nie tylko sukces finansowy, ale także krok milowy w popularyzacji innowacyjnych rozwiązań spółki na kluczowych rynkach technologicznych.
XTPL planuje pozyskać środki na rozwój w ramach emisji nowych akcji
XTPL chce pozyskać finansowanie dla spółki z emisji do 300 tysięcy nowych akcji zwykłych. Przeprowadzenie emisji musi zostać zatwierdzone przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, które zarząd chce zwołać na drugą połowę listopada.
Środki pozyskane z emisji akcji mają pokryć drugą część wydatków inwestycyjnych, w ramach przyjętej w 2023 roku Strategii Rozwoju nakierowanej na osiągnięcie 100 mln PLN przychodów ze sprzedaży produktów i usług do końca 2026 roku. Zgodnie ze wspomnianą strategią firma zaplanowała inwestycje na kwotę około 60 mln PLN, w latach 2023-2026. XTPL planuje przeznaczyć zdobyte fundusze na trzy kluczowe obszary swojej działalności: sprzedaż, produkcję oraz badania i rozwój (B+R). Dotychczas spółka pozyskała około 34 mln PLN z pierwszej emisji, które przeznaczono na te same obszary w ramach pierwszej fazy strategii. Obecnie zarząd planuje pozyskać kolejne 28-31 mln PLN, co ma przybliżyć firmę do realizacji długoterminowych celów.
„W ramach realizacji drugiego etapu strategii, zarząd spółki zamierza zabezpieczyć kolejne środki w wysokości 28-31 mln zł (przed odjęciem kosztów emisji, co zgodnie ze wstępnymi założeniami oznacza 26-29 mln zł po odjęciu kosztów emisji) w celu dalszego wzmocnienia ww. kluczowych obszarów dla dalszego rozwoju biznesu” – napisano w komunikacie.
XTPL zamierza osiągnąć swoje plany finansowe dzięki trzem strategicznym liniom biznesowym: modułom do wdrożeń przemysłowych (przemysłowe głowice drukujące), urządzeniom prototypującym (Delta Printing Systems) oraz nanotuszom (High Performance Materials – HPM) i materiałom eksploatacyjnym. Dodatkowo, w ramach współpracy z dotychczasowymi klientami, spółka planuje rozszerzenie portfolio produktowego DPS, a pierwsze dostawy nowych urządzeń są przewidziane na 2025 rok. Zarząd XTPL podtrzymuje ambitny cel osiągnięcia 100 mln PLN przychodów rocznie do 2026 roku.
„Zgodnie z przyjętą strategią przychody te mają zostać osiągnięte dzięki realizacji sprzedaży w ramach trzech linii biznesowych: (i) modułów do wdrożeń przemysłowych (przemysłowych głowic drukujących), (ii) urządzeń prototypujących (Delta Printing Systems) oraz (iii) HPM (High Performance Materials, nanotusze) i materiałów eksploatacyjnych” - poinformowano.
„Ponadto w ramach współpracy z dotychczasowymi klientami, zarząd spółki zdecydował o rozszerzeniu portfolio produktowego w ramach urządzeń prototypujących DPS. [...] Pierwsze dostawy nowego typu urządzeń planowane są w 2025 roku” - dodano.